Marin Klišmanić i Krešimir Mikić / Foto Mara Bratoš
Nagrađeni dramski tekst jednog od vodećih hrvatskih dramatičara bit će izveden 19. siječnja u zagrebačkom HNK-u
povezane vijesti
Dramski tekst »Nestajanje«, jednog od vodećih hrvatskih dramatičara Tomislava Zajeca, bit će praizveden 19. siječnja u Hrvatskome narodnom kazalištu u Zagrebu.
Na scenu će ga postaviti redateljica Dora Ruždjak Podolski, a tekst je dobio i drugu nagradu »Marin Držić« za najbolje dramsko djelo za 2021. godinu.
Tekst »Nestajanje« govori o suvremenoj obitelji koja naoko djeluje skladno, no ispod površine naziru se pukotine u kojima polako razotkrivamo što se dogodilo u prošlosti.
Karlo (Krešimir Mikić) ugledni je znanstvenik, uzoran suprug i otac, ali on nije samo to. Njegovu pravu, predatorsku prirodu upoznajemo preko Marka (Marin Klišmanić), mladića oštećena sluha, čiji je unutarnji pakao prekriven šutnjom, polagano ga pretvarajući u osobu koja nestaje.
– »Nestajanje« je najkompletniji tekst Tomislava Zajeca i kada sam ga dobila na čitanje, odmah sam se oduševila. Njegova dramaturgija isprepliće scene, emocije i stanja koja se usidruju u lica.
Više je lica prisutnih simultano na sceni, ali ona nisu nužno u istom prostoru, a kamoli vremenu, i to je uvijek za redatelja veliki izazov, rekla je redateljica Dora Ruždjak Podolski.
Nadovezuje se kako se komad, pored prvog i najvažnijeg sloja koji se bavi poremećajem ličnosti i njegovim reperkusijama na svakodnevicu zajednice, bavi i tajnama koje nosimo u sebi, društvenim i socijalnim maskama i koliko su nam zapravo one važne te što se događa kada maske nužno padaju u vodu.
Kako bi glumci i cijeli umjetnički tim shvatili svijet terapeutike, u procesu im je pomogla i klinička psihologinja Iva Žegura.
U ulogama su Krešimir Mikić, Nina Violić, Iva Mihalić, Marin Klišmanić, Iva Jerković Oreški, Lana Barić, Ksenija Marinković, Ivan Jončić, Marin Stević, Alen Šalinović i Ruben Carović.
Praizvedbom ovoga nagrađenog teksta Drama HNK-a u Zagrebu nastavlja predstavljati autore koji se sustavno i bez uljepšavanja bave našom svakodnevicom te otvaraju važna pitanja o ljudskim poremećajima i traumama za koje kao društvo često nemamo razumijevanja.