Foto Mateo Levak
Suradnja tvrtke koja upravlja kontejnerskim terminalom na Brajdici i Pomorskog fakulteta već je rezultirala zapošljavanjem nekoliko bivših studenata
povezane vijesti
RIJEKA – Zapošljavanje dovoljnog broja stručnih radnika zadnjih je godina sve izraženiji problem u hrvatskom gospodarstvu, a poslodavci ga pokušavaju riješiti na različite načine. Riječka Jadranska vrata d.d./Adriatic Gate Container Terminal (AGCT), tvrtka koja upravlja kontejnerskim terminalom na Brajdici, razvoj i zapošljavanje stručne radne snage potiče kroz suradnju s lokalnim strukovnim školama i Sveučilištem, posebno s obrazovnim ustanovama specijaliziranima za promet, pomorske studije, logistiku, tehničke i politehničke discipline.
Takva suradnja nerijetko završava i zapošljavanjem maturanata i diplomiranih studenata škola i fakulteta koji su i tijekom nastave imali priliku svoja znanja dodatno unaprijediti organiziranim posjetima i predavanjima na terminalu AGCT-a, ili na Brajdici odraditi praksu tijekom obrazovanja. Tijekom boravka naše novinarske ekipe na terminalu, tamo smo zatekli grupu studenata Pomorskog fakulteta u Rijeci koji su odrađivali terensku nastavu, a imali smo priliku razgovarati i s trojicom mladih zaposlenika AGCT-a koji su u tvrtki zaposleni ove godine, odmah po završetku školovanja u riječkoj Prometnoj školi.
Gostujuća predavanja
– Ovdje smo u sklopu kolegija Planiranje i slaganje kontejnera, čiji sam nositelj, kako bi studenti stekli praktična znanja o planiranju i slaganju kontejnera na terminalu i na brodovima, ističe docentica Livia Maglić s Pomorskog fakulteta, dodajući kako studenti i profesori Pomorskog fakulteta na terminal redovito dolaze već petnaestak godina radi stjecanja praktičnih znanja i održavanja terenske nastave i gostujućih predavanja.
– AGCT je bio i partner na našem projektu PANDORA, čiji je cilj bio unapređenje stručne prakse i približavanje studenata poslodavcima. Uz ostalo, to je rezultiralo i zapošljavanjem nekoliko naših bivših studenata koji su se ovdje zaposlili, nakon što su upravo na ovom terminalu stekli dodatna praktična znanja i vještine, ističe Maglić.
Što studentima znači terenska nastava u stvarnim uvjetima, kao i mogućnost stručne prakse, ali i eventualnog zapošljavanja, kazao nam je Teo Tomulić, student treće godine Tehnologije i organizacije prometa na Pomorskom fakultetu.
– Drago mi je što sam ovdje, gdje iz prve ruke možemo vidjeti kako izgleda slaganje kontejnera i razne druge operacije, kao i njihovo planiranje na način da bi cijeli sustav bio optimaliziran. Dobro je i to što vidimo da za nas ima posla u Rijeci, s obzirom na to da raste kontejnerski promet, kaže student.
Teorija i praksa
U AGCT-u ističu da već godinama razvijaju i unapređuju suradnju s Pomorskim fakultetom, Tehničkim fakultetom i specijaliziranim školama, a takva suradnja olakšava razmjenu znanja i stručnosti između AGCT-a i studenata, smanjujući jaz između sustava obrazovanja i realnog sektora, odnosno teoretskih i praktičnih znanja i vještina.
– Kako Rijeka preuzima svoju ulogu istaknutog središta protoka roba u regiji, AGCT prepoznaje porast potražnje za kvalificiranom radnom snagom u našoj industriji. Naša suradnja s lokalnim obrazovnim institucijama ključna je u rješavanju ovog izazova. Posvećeni smo razvoju talenata iz zajednice i osiguravanju da studenti dobiju specijalizirano obrazovanje s kojim će sutra postati konkurentniji na tržištu rada, rekao je Emmanuel Papagiannakis, izvršni direktor AGCT-a.
Podrška AGCT-a lokalnim stručnim prometnim školama i fakultetima, dodaje, uključuje ključne aktivnosti – edukacijske posjete, pružajući studentima jedinstvenu priliku da iz prve ruke steknu uvid u svakodnevne operacije kontejnerskog terminala. Posjeti uključuju detaljan pregled operativnih procesa rada, tehničkih izazova, najnovijih tehnologija, najboljih praksi i dizajna procesa koji čine temelj logističkog lanca. Studenti imaju priliku vidjeti kompleksnost i dinamičnu prirodu rada kontejnerskog terminala, što im pomaže proširiti razumijevanje industrije.
Logistika i prijevoz
AGCT, osim toga, blisko surađuje s obrazovnim institucijama kako bi zajednički osmislili specijalizirane programe koji olakšavaju praktično iskustvo tijekom terenskih studija. Ti prilagođeni programi omogućuju učenicima i studentima primjenu teorijskog znanja u stvarnim scenarijima, pomažući im pripremiti se za buduće poslovne izazove u industriji logistike i prijevoza.
I konačno, tu je mogućnost zapošljavanja kao konkretan rezultat tih partnerstava, a najsvježiji primjer su trojica maturanata Prometne škole koji su ovog ljeta, po stjecanju diplome, počeli raditi na kontejnerskom terminalu. To su Erol Lisac, Mehdi Ethemi i Mateo Rupčić, sva trojica po zanimanju vozači.
Ističu da su iznimno zadovoljni poslom. Rupčić pritom ističe kako je na Brajdicu došao na preporuku profesora, još tijekom školovanja.
– Škola i profesori su nam puno pomogli. Objasnili su nam koje opcije imamo, a kontejnerski terminal je bio jedna od njih i nisam pogriješio u odabiru. Radim kao operater, odnosno vozač radnog stroja, a trenutno polažem i za upravljanje dizalicom, kaže Rupčić, a njegovi kolege potvrđuju da su vrlo zadovoljni uvjetima rada, primanjima i odnosom kolega prema njima.
Suradnja nije bila prekinuta ni tijekom pandemije
Ana Perić Hadžić, dekanica Pomorskog fakulteta u Rijeci, ističe da ta visokoškolska ustanova i AGCT izvrsno surađuju već dugi niz godina, a suradnja nije bila prekinuta čak ni za vrijeme lockdowna tijekom pandemije COVID-19.
– Ove godine završio je i projekt PANDORA na kojem smo uspješno surađivali tijekom posljednje tri godine s ciljem razvoja, unapređenja i provedbe stručne prakse. Tako je odrađeno niz terenskih nastava na terminalu, predavanja studentima o radu na terminalu i ostalim djelatnostima, razvoja karijere u kompaniji kako bi se povećale kompetencije studenata potrebne za izlazak na tržište rada. Naši studenti obavljaju i stručnu praksu svake godine tijekom ljetnog semestra, ali nađu i dugoročno zaposlenje u AGCT-u. Moram istaknuti jedan poseban primjer njihovog angažmana, kada u vrijeme pandemije nije bilo moguće voditi studente na terensku nastavu na terminal, djelatnici AGCT-a su napravili live prijenos s terminala gdje se unatoč raznim restrikcijama »žiža« terminala nije ugasila. Iznimno cijenimo njihov angažman i inovativnost, njihov doprinos u podizanju kvalitete nastave i stručnih kompetencija naših studenata, i najvažnije, doprinos u zaposlenju studenata naših kopnenih smjerova Logistike i menadžmenta u pomorstvu i prometu te Prometa i mobilnosti, ističe Perić-Hadžić.