Samo ove godine s bankovnih računa hrvatskih građana kriminalci iz regije, ali i cijelog svijeta ukrali su više od 42 milijuna eura
povezane vijesti
Neočekivano ste osvojili nevjerojatnu ponudu za putovanje?! Potvrdili ste je klikom „Slažem se“, ali, nažalost, ni traga ni glasa ni putovanja ni novca. Ovo je samo jedna od nekoliko internet prevara, a kako bi se građane zaštitilo predstavljena je policijska kampanja: Web heroj- “Ulovimo lika s weba koji tvoje eure vreba”.
Tko ne bi poželio paket iznenađenja Hrvatske pošte za samo 2 eura koji je netko drugi platio, ali nikada nije preuzeo? Malo je onih koji bi odoljeli takvoj ponudi. Među onima koji su uplatili traženi iznos bio je i Dario, javlja HRT.
Umjesto 2, s računa su mu skinuta 4 eura, a to je bio samo početak. Pregledom transakcije shvatio je da je novac otišao na Cipar i u London. Riječ je bila o dobro osmišljenoj prijevari.
– Logo je bio malo drugačiji, ali je bio logo Hrvatske pošte i nisu bile samo fotografije nego i video iz skladišta za što automatski mislim nije Photoshop nego je video, znači stvarni događaj, kaže Dario Maradin, radijski voditelj.
Da nije primijetio, Dario bi ostao bez novca na računu, i ne bi bio jedini.
Samo ove godine s bankovnih računa hrvatskih građana kriminalci iz regije, ali i cijelog svijeta ukrali su više od 42 milijuna eura.
– U 2022. godini od različitih oblika kibernetičkih napada, najčešće internetskih prijevara, šteta je iznosila šest milijuna eura, dok u isto vrijeme ove godine iznosi više od 9,7 milijuna eura. Time je vidljiv porast od gotovo 50 posto, što ukazuje kako je ova kampanja uistinu potrebna, izjavio je voditelj Službe kibernetičke sigurnosti Renato Grgurić, ujedno i voditelj projekta.
Dodao je da je ove godine policija zabilježila 1781 kibernetički napad, od kojih 90 posto čine različiti oblici računalnih prijevara, što je porast od 11,5 posto u odnosu na prošlu godinu, dok je počinjena šteta veća za 50 posto.
Ministarstvo unutarnjih poslova tijekom ove godine zaprimilo je 40-ak kaznenih prijava na štetu građana i tvrtki kojima počinitelji šalju lažne, tzv. phishing poruke, najčešće putem elektroničke pošte ili SMS-a u ime hrvatskih poslovnih banaka u kojima traže da se ažurira aplikacija za internet bankarstvo.
No, ta poveznica vodi na lažne stranice banaka na kojima građani unose svoje osobne podatke i budu oštećeni, kažu u policiji, ističući da je šteta od samo tih 40-ak kaznenih prijava oko dva milijuna eura.
Zbog sve većeg broja računalnih prijevara u policiji su pokrenuli kampanju i stranicu WEB HEROJ. Cilj je spriječiti da građani postanu meta kibernetičkog kriminala.
– Želimo ovom kampanjom kroz set edukativnih alata, kroz set preventivnih didaktičkih sredstava educirati naše građane da ne budu meta, pojasnila je Sandra Veber, voditeljica Službe prevencije u Ravnateljstvu policije.
Kojeg će u vrijeme blagdanske potrošnje biti najviše, pa policija upozorava – pomno proučite ponude i dobro razmislite prije uplate.