Predsjednik županijske organizacije HSU-a Davor Zubović i predsjednik stranke Veselko Gabričević / V. MRVOŠ
povezane vijesti
RIJEKA – Predsjednik Hrvatske stranke umirovljenika (HSU) Veselko Gabričević rekao je na konferenciji za novinare u Rijeci da je prvi zadatak ove stranke povećanje mirovina svih umirovljenika, čiji prosjek sada iznosi 449 eura, a koje umirovljenici uglavnom troše na plaćanje režija i lijekova.
– Zalagat ćemo se da umirovljenici dođu na prosjek EU mirovine koja iznosi 58 posto prosječne plaće, a da bismo to postigli, mirovina bi se svake godine morala povećavati najmanje od tri do pet posto u naredne četiri godine, rekao je Gabričević.
Jedan od planova je i usklađivanje mirovina, umjesto sadašnjih dva puta, kvartalno, odnosno četiri puta godišnje, te 13. mirovina. Također stranka će se zalagati da se usklađivanje mirovina vrši linearno.
– Ako želimo biti socijalno osjetljivi i prema svima se odnositi jednako, onda tako trebamo postupati. Nije pošteno da povećanje od recimo deset posto primi osoba koja ima mirovinu od 300 i onaj od 3.000 eura. U tom slučaju oni s velikom mirovinom dobili bi cijelu jednu mirovinu onih s najnižim mirovinama, a to nije pošteno. Naravno, tome se najviše protive oni s visokim mirovinama, kaže Gabričević.
Kada je riječ o rejtingu stranke uoči superizborne 2024. godine, Gabričević kaže da je rejting HSU-a u zadnjih godinu dana porastao na četiri posto, pa razmišljaju i o tome da na izbore idu samostalno.
Smatra da stranka ozbiljnim angažiranjem svih članova do izbora sljedeće godine može ostvariti i rezultat oko pet posto.
– S rejtingom oko pet posto možemo biti ozbiljni partner u razgovorima i pregovorima s političkim strankama. Mirovina nema veze s politikom, niti mi patimo od ideologija jer mirovina nema ideologiju, objašnjava Gabričević.
HSU ima u svom programu i problem liftova u višekatnim zgradama, u onima s više od tri kata, pa predlažu da se sredstva iz EU fondova, koja već postoje, usmjere za realizaciju ugradnje. U Saboru treba donijeti zakon, a prijedlog je predan u srpnju u proceduru.
Gabričević naopominje da se stranka zalaže i za uvođenje nacionalne umirovljeničke kartice, kakve su već uveli neke županije i gradovi.
Preko nacionalne umirovljeničke kartice mogle bi se ostvariti pogodnosti vezane uz prijevoz, trgovine, odlazak na sportske i kulturne priredbe, kao i za brodski prijevoz, ali ne i za avionski prijevoz. Napomenuo je da brojne EU zemlje imaju takve kartice koje umirovljenicima omogućavaju brojne povlastice, popuste, ali i razne besplatne usluge.
U Budimpešti tako svi umirovljenici s područja EU-a imaju besplatan prijevoz, osim brodovima, pa čak je i Srbija uvela nacionalnu umirovljeničku karticu koja omogućava razne pogodnosti s čak 600 različitih tvrtki i organizacija te privatnih medicinskih ustanova.