Foto iStock
Na kraju dokumenta pobrojano je 68 konkretnih prijedloga i sugestija
povezane vijesti
- IDS: Deratifikacija Istanbulske konvencije? Ne, vrijeme je da dobijemo konkretan proračun za njenu provedbu
- Svjetonazorski rat Možemo! i DP-a okruglim stolovima. Sutra u Saboru rasprave o fenomenu tzv. klečavaca
- Mostovci su protiv: “Rodni studiji su nepotrebni, time se u Hrvatskoj stvara društvo kaosa i konfuzije”
Odbor stranaka potpisnica Istanbulske konvencije usvojio je ovaj tjedan Preporuke za Hrvatsku o implementaciji Konvencije Vijeća Europe o prevenciji i borbi protiv nasilja nad ženama, u kojima Vladi RH daje 17 konkretnih preporuka, piše Jutarnji list.
O njihovoj provedbi treba izvijestiti Odbor najkasnije do 5. prosinca 2026., navodi dnevnik u broju od petka.
U naredne tri godine Vlada tako, između ostalog, treba donijeti cijeli niz rodno osjetljivih politika i strategija fokusiranih na nasilje nad ženama, organizirati i provesti obavezne edukacije policije, sudstva i državnih odvjetništva, osnovati posebno tijelo za koordinaciju i nadzor provedbe Istanbulske, povećati broj skloništa za žrtve i osigurati im minimalne standarde te osigurati da obiteljski suci u odlučivanju o skrbništvu i kontaktima s djecom nakon razvoda budu nedvosmisleno obaviješteni da tzv. “sindrom otuđenja djeteta” nema znanstvenih uporišta i da osobitu pažnju posvete nasilnosti jednog roditelja.
– Nije neuobičajeno da Odbor stranaka potpisnica Konvencije u periodu nakon što GREVIO, stručno tijelo za nadzor provedbe Istanbulske konvencije pri Vijeću Europe, donese svoje izvješće te uputi državi i posebno izdvojene preporuke koje zahtijevaju hitnu provedbu, za čiju provedbu daju određeni rok i prema čijoj provedbi prate napredak te države. Ove su preporuke sadržane i u Izvješću GREVIO-a za Hrvatsku, koje nam je stiglo u rujnu, no sada su dodatno istaknute kao posebno važne – tumači Iva Čatipović iz Udruge SOS Rijeka.
Podsjetimo, GREVIO je u rujnu objavio prvo Izvješće za Hrvatsku, koja je ratificirala Istanbulsku konvenciju 2018. godine. Izvješće je vrlo konkretna analiza stanja objavljena na 100-tinjak stranica, koju je struka jednoglasno proglasila poraznom za Hrvatsku.
Na kraju dokumenta pobrojano je 68 konkretnih prijedloga i sugestija, a Odbor stranaka potpisnica, kao centralno tijelo, u novim je Preporukama izdvojilo i saželo njih 17, piše novinarka Jutarnjeg lista Kristina Turčin.