Urbana aglomeracija

Otvorena Kuća kostrenskih pomoraca: “Kako bolje proslaviti Svetog Nikolu, ovo izaziva emocije”

Barbara Čalušić

Foto Marko Gracin

Foto Marko Gracin

Osnovni cilj i nit vodilja kod osmišljavanja objekta bio je dočarati pomorački način života i utjecaj koji je ta profesija imala na čitavu zajednicu



Dugo očekivani interpretacijski centar kostrenske povijesti i tradicije, Kuća kostrenskih pomoraca danas je otvorila svoju vrata. Kuća kostrenskih pomoraca dio je zajedničkog projekta Urbane aglomeracije Rijeka »Povežimo se baštinom«, a u okviru projekta, putem ITU mehanizama, dobivena su bespovratna EU sredstva u iznosu od 1,6 milijuna kuna dok je preostala sredstva do milijun eura osigurala Općina Kostrena.


Foto galerija: Otvorena Kuća kostrenskih pomoraca Foto: Marko Gracin


Ukupna vrijednost radova i opremanja iznosi približno milijun eura. Novi kulturno-turistički proizvod baziran na revitalizaciji materijalne i nematerijalne pomorske kulturne baštine Kostrene danas su posjetili ministar mora, prometa i infrastrukture Oleg Butković, državna tajnica u Ministarstvu regionalnog razvoja i fondova Europske unije Zrinka Raguž, zamjenik župana Primorsko-goranske županije Vojko Braut i voditeljica Odsjeka za provedbu integriranih teritorijalnih ulaganja u Gradu Rijeci Ivana Soža Savić.


Objekt koji izaziva emocije


– Kako bolje proslaviti Svetog Nikolu nego otvarajući ovakav objekt koji izaziva emocije jer mnogi od vas su pomorci ili imaju nekog na brodu. Ovakve stvari nas očvršćuju i jačaju naše korijene te mislim da ste pogodili s ovim projektom i čestitam svima koji su ga osmislili i realizirali.




Čestitam i Ministarstvu regionalnog razvoja i Gradu Rijeci koji je okupio općine i manje gradove. Ovo je i dokaz da nismo poznati samo po nogometu, nego smo i prepoznatljivi i u drugim granama, a to je definitivno i pomorstvo, a doprinos Kostrene ovdje je nemjerljiv u održavanju tradicije pomorstva.


Ovaj projekt je samo jedna stepenica u nadogradnji svega što znamo, a to je da je općina Kostrena jedna uspješna i perspektivna općina, poručio je Butković koji je ovom prilikom najavio svoju podršku projektu uređenja uvale Žurkovo.



– Očekujem da ćemo sljedeće godine krenuti u izgradnju lukobrana i lučice u Žurkovu. Mi spremno čekamo taj projekt, a ja ću ga kao ministar podržati, poručio je Butković.


Zrinka Raguž istaknula je kako je ovaj projekt iznimno značajan za zajednicu i dobar je primjer integriranog ulaganja koje daje suvremenu i atraktivnu interpretaciju povijesti Kostrene. Najavila je i sporazum kojim će Urbanoj aglomeraciji Rijeka biti na raspolaganju 55 milijuna eura za ulaganja koja će između ostalog biti namijenjena i kulturnoj baštini.


– Kao kći pomorca i netko tko dolazi iz Dubrovnika, ovdje gdje je more život, gdje su pomorci srce, a plovidba sve, vjerujem da će Kuća kostrenskih pomoraca pokazati sve ono što je Kostrena bila jučer i što je danas, rekla je Raguž.


Najveće ulaganje u kulturu


U Općini Kostrena ističu da je ovo dosad najveće ulaganje u kulturu od samostalnosti ove općine.



– Ovaj projekt za Kostrenu ima sasvim posebno značenje, jer u svakom od nas Kostrenjana, izaziva osjećaj dubokog poštovanja prema prošlosti koja nas je gradila i koju želimo sačuvati. Mislim da Kostreni i svima nama nismo mogli dati bolji poklon za Dan općine.


Kuća je obol našoj tradiciji, rekao je kostrenski načelnik Dražen Vranić koji smatra da je upravo ovakav centar najbolji način za upoznavanje sa životom Kostrene i Kostrenjana.


Prema riječima Borke Reljac, ravnateljice Centra kulture Kostrena, iako kostrenski interpretacijski centar nije velik površinom, osnovni cilj i nit vodilja kod njegovog osmišljavanja bio je dočarati pomorački način života i utjecaj koji je ta profesija imala na čitavu zajednicu.



Interijer predstavlja svojevrsno putovanje između neba, zemlje i mora, što je u prostoru predstavljeno kroz četiri cjeline – prizemlje kao more, prvi kat kao kopno, potkrovlje kao nebo te stubište koje ih povezuje i predstavlja putovanje.


– Iznimna mi je čast što sam imala priliku biti prvim kapetanom ovog broda i gledati danas njegovo porinuće. Kuća pomoraca mjesto je emocija sa samo jednom željom – vrati se doma, poručila je Reljac ističući kako se kući obrađuju globalne teme poput ekologije, ali i posve lokalne poput izazova života kostrenskih pomorca nekad i danas.


Centar na tri etaže


Kostrenski interpretacijski centar prostire se na tri etaže. Prostor prizemlja obuhvaća tematske cjeline o moru kroz koje se nastoji naglasiti utjecaj čovjeka na more i važnost očuvanja morskog okoliša kao i priče i predaje o moru.


Postav prvog kata donosi priču o Kostreni, obitelji i ženskoj perspektivi, o kostrenskim pomorcima i kapetanima, životu na morskoj pučini i emocijama. Prostor potkrovlja nudi interaktivni sadržaj poput oceana znanja, brodskog dnevnika, nebesku, zemaljsku i satelitsku navigaciju i iskustvo plovidbe kroz VR naočale.



Otvorenju su prisustvovali i predstavnici pomorskih udruga iz Kostrene – Bratovštine sv. Nikole i Udruge pomorskih kapetana.


Predsjednik Bratovštine sv. Nikole Tomislav Tijan podsjetio je na njezinu tradiciju dulju od 150 godina i njezinu prvotnu namjenu pomoći obiteljima nestalih pomoraca, dok je predsjednik Udruge pomorskih kapetana Darko Glažar rekao kako Kostrenjani u pomorstvu imaju reprezentativnu brojku da u Kostreni u pomorskom sustavu sudjeluje s 20 posto, što znači da je gotovo svaka kuća u Kostreni dala svojeg člana u ovo profesiju.


– Kostrena je u geografskom smislu na karti svijeta jedna točkica, no u pomorskom smislu ona je jako velika, zaključio je Glažar.


Foto Marko Gracin