Tiskovna konferencija

PGS: U Gradu Rijeci kao da nema volje da se spasi izložbu “Riječki torpedo – prvi na svijetu”

Orjana Antešić

Ervin Dubrović, Nasrin Štrljić, Goran Pernjek, Nikola Ivaniš / Snimio Mateo Levak

Ervin Dubrović, Nasrin Štrljić, Goran Pernjek, Nikola Ivaniš / Snimio Mateo Levak

Dubrović je pojasnio da je sve što je potrebno jest osigurati od 1.000 do 2.000 četvornih metara prostora u centru grada



RIJEKA – PGS neće stajati iza gradske uprave koja neće spasiti i naći prikladan novi izložbeni dom riječkom torpedu. To je najviše postignuće što je, povijesno gledajući, ovaj grad imao – jasno i neuvijeno poručio je počasni predsjednik PGS-a Nikola Ivaniš na konferenciji za novinare koja je bila posvećena problemu trajnog udomljavanja izložbe “Riječki torpedo – prvi na svijetu” koja je, podsjetimo, zatvorena i prisiljena iseliti se iz svojih dosadašnjih prostora bivšeg željezničkog skladišta na Žabici gdje je zamišljen i trebao bi niknuti novi trgovački kompleks i autobusni kolodvor privatnog investitora.


Ivaniš je posebno apostrofirao i doveo u kontekst činjenicu da je ova izložba, s izuzetno vrijednim i jedinstvenim eksponatima, koji svjedoče o vremenima kad je Rijeka doživjela svjetski ugled, pobudila ogroman interes na svojim gostovanjima u inozemstvu. Spomenuo je tako njemački grad Rostock u kojem je izložbu o riječkom torpedu tijekom pet mjeseci obišlo čak 26.000 posjetitelja. S druge strane, dodao je Ivaniš, u Gradu Rijeci kao da nema volje da se spasi ovu izložbu i pronađe joj se novo, adekvatno mjesto gdje bi nastavila biti mamac za posjetitelje Rijeke koja se danas voli deklarirati kao grad urbanog turizma.


Snimio Mateo LEVAK


Na pressici su bili i začetnici ideje valorizacije “prvog na svijetu” kroz stalnu izložbu – bivši ravnatelj Muzeja Grada Rijeke Ervin Dubrović i Goran Pernjek koji su se prisjetili svih napora i uloženog entuzijazma jedne velike grupe ljudi na prikupljanju eksponata – prvih torpeda i brojnih torpednih instrumenta, dijelova torpeda i alata – prije petnaestak godina.




Dubrović je pojasnio da je sve što je potrebno jest osigurati od 1.000 do 2.000 četvornih metara prostora u centru grada. Osvrnuo se i na ideju da se izložba riječkog torpeda “naseli” u prostorima u lučkom kompleksu Metropolis na zapadnom dijelu riječke luke, no njegova je ocjena da ta lokacija nije adekvatna iz razloga što taj zaštićeni prostor neće zaživjeti još nekoliko godina, a pored toga i nije baš toliko blizu centra grada.


Za PGS nema dvojbe o adekvatnim novim prostorima gdje bi se mogla smjestiti ova vrijedna i značajna izložba. To je, prije svega, paviljon tržnice na Brajdi koji bi mogao sjajno poslužiti kao trajni dom izložbe o riječkom torpedu, a na konferenciji je spomenuta i opcija skladišta na području Porto Baroša, koji je zaštićen kao kulturno dobro i ne bi se smio rušiti, ali se o tome šuti.