Foto Milivoj Mijošek
Posjetitelji mogu razgledati više vrsta plovila i razgovarati s njihovim posadama
povezane vijesti
- Koliko se daleko usuđujete zabaciti svoj ribolovni sistem? Ukoliko koristite shock leader tada nikakvog ograničenja ne trebate imati
- Škrt na riječima, dobar u panuli. Povukao iglicu na 18 metara dubine pa nasukao cara od 4,3 kilograma
- Dođite i vidite. Ne propustite jedini sajam ribarstva u Hrvatskoj, šesnaesti Crofish
Najveći međunarodni sajam ribarstva, ribarske opreme, akvakulture i sportova na vodi, 15. Crofish – otvoren je jučer u porečkoj dvorani Žatika i trajat će do ove nedjelje, 26. studenoga. Organizator sajma je Obrtnička komora Istarske županije, uz sredstva Operativnog programa za ribarstvo Ministarstva poljoprivrede. Riječ je o jedinstvenom događaju u Hrvatskoj, koji ne bi bio moguć bez podrške Vlade RH i Ministarstva te po svemu zaslužuje da se i ubuduće održava, čulo se na otvaranju.
Osvrnuvši se na ribare, njihovu aktivnost i marljiv, ali i težak rad, također i na one ljude koji imaju privilegij kroz javni nastup govoriti o ribarstvu, ali s njom i zaštititi interes ribarstva u cjelini te samog ribarstva kao naše tradicije i kulture, predsjednik Obrtničke komore Istarske županije, ujedno i direktor sajma Robert Momić nabrojio je sve ono što jest i što predstavlja ovaj sajam.
Riba u školama
– Crofish su i svi oni ljudi koji nisu više s nama, prisjetio se ovom prilikom Momić i stradalih ribara. Naglasio je da je sajam i obrazovanje te da u ovom izdanju sudjeluju čak tri obrazovne ustanove – Pomorska škola Bakar, Pomorski fakultet Rijeka i Pomorska škola Split. Emil Priskić, predsjednik Obrtničke komore Primorsko-goranske županije, ujedno i potpredsjednik Hrvatske obrtničke komore istaknuo je da događaj izlazi iz okvira samog sajma.
– Imamo puno stručnih predavanja, znanstvenih inovacija, što nedvojbeno nadilazi sam sajam. Teško je sve to skupa bilo posložiti do ove razine, ali zato sajmovi koji traju ovako dugo postanu značajni u tom dijelu. I samo ime Crofish je snažno, a govori o hrvatskom ribarstvu koje je značajni dio gospodarstva naše države, ujedno i veliki servis našem turizmu u smislu gastronomije, jer znamo da nam je turizam baziran na gastronomiji, kazao je Priskić koji ove godine ispred Obrtničke komore Primorsko-goranske županije prvi put nastupa i kao suorganizator sajma.
Zamjenica župana Istarske županije Jessica Acquavita naglasila je značaj ribarstva, kao gospodarske djelatnosti te podsjetila na to da Istarska županija, uz Zadarsku županiju, ima najveći broj registriranih profesionalnih ribara te da je zadaća sviju brinuti se o moru i o ribarima.
– Istarska županija provodila je puno projekata koji su fokusirani na očuvanje i zaštitu naših resursa, okoliša, na održivom razvoju, a što se tiče ribarstva, naša je županija u svibnju otvorila Razvojni centar za razvoj ribarstva i akvakulture u sklopu EU projekta Argos, rekla je pritom zamjenica župana. Nazočnima se obratio i gradonačelnik Grada Poreča Loris Peršurić i izrazio zadovoljstvo domaćinstvom ovog sajma.
– Ribarska kultura je naša tradicija, a kroz gradski proračun stimuliramo i držimo do nje. Zajedno s resornim Ministarstvom u zadnje smo vrijeme renovirali ribarnicu te udvostručili riblje obroke u školama, izdvojio je pritom neke od aktivnosti koje kao grad čine za ribarstvo gradonačelnik Poreča. Crofish je svake godine sve bolji, ustvrdio je, a osim izlagača u prostoru dvorane Žatika i na samoj rivi posjetitelje očekuje vrlo atraktivan program, naveo je pohvalivši cjelokupan događaj. Naime, na području bivšeg Carinskog gata posjetitelji će moći, između ostalog, posjetiti i razgledati više vrsta plovila i razgovarati s njihovim posadama. Radi se o i plovilima Ministarstva obrane (Obalne straže) “Hrvatska Kostajnica”, Ministarstva unutarnjih poslova P-212 i Ministarstva poljoprivrede (Ribarske inspekcije) “Periska”.
Sredstva za modernizaciju
Mladen Pavić, državni tajnik u Ministarstvu poljoprivrede i izaslanik predsjednika Vlade RH Andreja Plenkovića osvrnuo se na same početke sajma Crofisf, koji je iz tog vremena opisao više kao ribarsku feštu, dok je danas taj događaj prerastao u najozbiljniji sajam ovakvog tipa u našoj državi.
– Vjerujem da je razdoblje koji smo prošli – period COVID-19, energetske krize, poremećaja trženja roba u ribarstvu – nanio velike poteškoće i ribarstvu, a samo za taj period pokušalo se ublažiti udar na ribarstvo s oko 80 milijuna eura.
Jedan se operativni program završio, drugi se nastavlja i značajni se novac dao za ribarstvo u svim segmentima, istaknuo je Pavić. Istovremeno, vanjskotrgovinska bilanca je ipak pozitivna; otprilike 66 milijuna izvoza i 63 milijuna uvoza, dok je upravo značajna vrijednost izvoza u odnosu na visoko kvalitetnu robu koja se izvozi, apostrofirao je.
Pohvalio je i činjenicu povećane potrošnje ribe, tj. njezinu konzumaciju. Za nadolazeće razdoblje najavio je da će na raspolaganju ribarskom sektoru stajati sredstva za modernizaciju brodova, različiti projekti u ribarstvu, te za ostali razni segmenti koje označavaju ribarstvo.
Pomoćnica savjetnika predsjednika Republike za ekonomiju, Martina Ciglević naglasila je da nema sumnje da će se ribarstvo, zajedno s pratećim djelatnostima i nadalje razvijati i zauzimati važno mjesto kao perspektivna grana gospodarstva i da će ulaganja u ribarsku infrastrukturu i uređenje tržišta ribarstva biti nastavljeni u skladu s novim postulatima zelene održivosti i prije svega zadatostima europskog tržišta.
– Ovaj je sajam oslonjen na dugu i kontinuiranu tradiciju hrvatskog ribarstva i nedvojbeno će pridonijeti tim ciljevima; prije svega intenziviranju proizvodnje i izvoza te povećanju konkurentnosti ribara, a time i održivom razvoju ribarstva te još snažnijem razvoju hrvatskog gospodarstva u cjelini, poručila je Ciglević koja je i službeno otvorila 15. Crofish.