Završila trakavica

Sam Altman se vraća na čelo OpenAI-ja, ovo je velika pobjeda i za Microsoft

Portal Novi list, Hina

Sam Altman / Foto Reuters

Sam Altman / Foto Reuters

Odbor OpenAI-ja smijenio je prošli petak Altmana s pozicije izvršnog direktora, ustvrdivši da je izgubio njihovo povjerenje



Suosnivač Sam Altman vraća se na dužnost izvršnog direktora OpenAI-a samo nekoliko dana nakon smjene, signalizirajući da je u najnovijoj raspravi o umjetnoj inteligenciji prevladalo načelo profitne orijentacije i razvoja ‘u hodu’.


Odbor OpenAI-ja smijenio je prošli petak Altmana s pozicije izvršnog direktora, ustvrdivši da je izgubio njihovo povjerenje.


U obrazloženju smjene članovi odbora rekli su samo da nije “uvijek bio iskren u komunikaciji”, što im je otežalo obnašanje dužnosti. Nisu precizirali u čemu navodno nije bio iskren.




U ponedjeljak dužnost izvršnog direktora privremeno je povjerena nekadašnjem šefu Twitcha Emmettu Shearu.


U srijedu startup je izvijestio da se Altman vraća na poziciju izvršnog direktora, a najavili su i promjene u odboru koji ga je smijenio.


Izvršnom direktoru Quore Adamu D’Angelu priključili su se bivši američki ministar financija Larry Summers i bivši suizvršni direktor Salesforcea Bret Taylor, priopćio je OpenAI.


„Radujem se povratku u OpenAI”, napisao je Altman na X-u.


Njegov povratak mogao bi značiti novo poglavlje u razvoju neprofitnog startupa koji je dugo pokušavao balansirati između straha od potencijalnih prijetnji umjetne inteligencije i njezinog potencijala za komercijalizaciju, napominje Reuters.


Čini se da je izmjene u odboru direktora idu na ruku Altmanu i Microsoftu koji ga financijski podupire i već nudi tehnologiju OpenAI-ja poslovnim korisnicima diljem svijeta.


U objavi na X-u izvršni direktor Microsofta Satya Nadella pozdravio je promjene u upravnom odboru OpenAI-ja.


„Vjerujemo da je to prvi ključni korak na putu prema stabilnom, dobro informiranom i učinkovitom upravljanju, napisao je Nadella.


Previranja na vrhu OpenAI-ja otkrivaju duboke podjele u tehnološkoj zajednici oko razvoja umjetne inteligencije i njezine sigurne primjene.


Skupina koju bi mogao predstavljati Altman zalaže se za brzi razvoj i posebno ulazak AI-ja u upotrebu, ključnu, kako tvrde, za testiranje i usavršavanje tehnologije.


Njihovi protivnici tvrde pak da je najsigurnije razvijati umjetnu inteligenciju u ‘laboratoriju’. Hiperinteligentni softver možda će biti teško kontrolirati, a to bi moglo izazvati katastrofu, upozorava struja koja slijedi društveni pokret „učinkoviti altruizam”.


Umjetna inteligencija trebala bi služiti čovječanstvu, smatra ta skupina informatičara. Njihovo mišljenje dijeli i Ilya Sutskever, glavni znanstvenik i jedan od članova upravnog odbora OpenAI-ja, koji je odobrio Altmanovu smjenu i smatrao je da prebrzo pušta u upotrebu novu tehnologiju.


„Nemamo rješenje za upravljanje odnosno za kontrolu potencijalno superinteligentnog AI-ja, a ne znamo ni kako spriječiti da se okrene protiv nas. Ljudi neće moći pouzdano nadzirati AI sustave daleko pametnije od nas”, napisali su on i njegov zamjenik u objavi u srpnju.


Mnoge je navodno posebno uznemirila objava OpenAI-ja početkom studenog da će javnosti uskoro predstaviti niz komercijalno dostupnih proizvoda, uključujući verziju softvera ChatGPT-4 i takozvane agente koji funkcioniraju kao virtualni pomoćnici.


Sutskever nije odgovorio na upit Reutersa da komentira te informacije.


Podjelu u OpenAI-ju izazivaju i naznake profitne orijentacije.


OpenAI osnovan je prije osam godina kao neprofitna organizacija, između ostalog i kako njegovi proizvodi ne bi slijedili motiv zarade. Strahovali su da bi ih to moglo odvesti u smjeru razvoja opasne generativne inteligencije.


Ključne su karakteristike “opasne generativne umjetne inteligencije”, po njihovom statutu, moguće nanošenje štete čovječanstvu i neprimjerena koncentracija moći u skupini nekoliko ljudi.


Altman je u međuvremenu sudjelovao u osnivanju posebnog odjela unutar OpenAI-ja koji posluje na profitnoj osnovi kako bi mogao pribavljati novac.


“Čini se da je Altman strašno moćan i nije jasno bi li ga mogao kontrolirati bilo koji odbor. Prijeti opasnost da će odbor samo udarati pečat na odluke”, smatra ravnatelj Centra za zaštitu ulagača u poslovnoj školi pri Državnom singapurskom sveučilištu Mak Yuen Teen.


U Thrive Capitalu, dioničaru OpenAI-ja, smatraju pak da je ključnu ulogu u raspletu odigrao Microsoft.


“Microsoft… se prošlog vikenda otvoreno zalagao za Altmanov povratak. No, tehnološki div sada želi i mjesto u novom odboru koji će morati biti formiran u idućim mjesecima kako bi izbjegao nova iznenađenja”, kažu u Thrive Capitalu.