Prizor iz predstave "Ronja" / Foto Gradsko kazalište lutaka Rijeka
Predstavu Kazališta za djecu i mlade iz Skpplja režirao je Jakub Maksymov, a gledatelji su je ocijenili najvišom ocjenom 4,89
povezane vijesti
- Nagrada Domino predstavi “Četiri čudesne nezgode”. Zatvorena 29. Revija lutkarskih kazališta
- “Šapat duše” varaždinskog HNK-a: Gledali smo jednu posebnu predstavu, kakve u Hrvatskoj rijetko vidimo
- “Safari” u GKL-u: Animacijskom magijom svakodnevni predmeti transformiraju se u bića iz životinjskog svijeta
Proglašenjem nagrade završila je 28. Revija lutkarskih kazališta u Rijeci, održana u organizaciji Gradskog kazališta lutaka Rijeka od 3. do 11. studenoga.
Predstava »Ronja – razbojnikova kći« Kazališta za djecu i mlade iz Skoplja proglašena je najboljom po ocjeni publike te je dobitnica nagrade »Domino«.
Predstavu je po tekstu Astrid Lindgren režirao Jakub Maksymov, a gledatelji su je ocijenili najvišom prosječnom ocjenom 4,89.
Ravnateljica GKL-a Magdalena Lupi Alvir kazala je da je u devet dana nastupilo 12 kazališta, od kojih sedam iz inozemstva, i to iz Litve, Češke, Srbije, Sjeverne Makedonije i tri iz Slovenije.
Predstave je pratilo više od 2. 500 gledatelja. Ovogodišnji program Revije, predstave, kao i popratni programi odvijali su se na četirima lokacijama – u Gradskom kazalištu lutaka Rijeka, HKD-u na Sušaku, Dječjoj kući i Filodrammatici.
Kako je istaknula Lupi Alvir, osim kvalitete i aktualnosti tema kojima se predstave bave, ove je godine posebna pozornost prilikom odabira bila ta da u programu ima predstava za sve uzraste, od malih beba, preko djece vrtićke i školske dobi, mladih ljudi, pa sve do odraslih. Bile su zastupljene i različite lutkarske tehnike i poetike.
Tijekom Revije uspjeli smo pogledati »Tajni vrt«, predstavu nastalu u suradnji Dječjeg kazališta »Branko Mihaljević« u Osijeku i Osječkog ljeta kulture.
Predstava je nastala prema romanu Frances Hodgson Burnett iz 1911. godine, jednom od najljepših klasika književnosti za djecu i mlade.
Prema »Tajnom vrtu« snimljeni su filmovi i izvedene mnoge kazališne predstave diljem svijeta, a sada su ga za osječko kazalište prilagodili Enrica Carini i Fabrizio Montecchi koji potpisuje i režiju.
Posebnost je ove predstave što je najvećim dijelom napravljena u tehnici teatra sjena. Redatelj, scenograf i pedagog Fabrizio Montecchi, naime, radio je na razvoju originalnog iskustva suvremenog kazališta sjena.
Teatar sjena (ili lutkarstvo sjena) je drevni oblik pripovijedanja i zabave koji koristi plosnate zglobne figure (lutke sjena) koje se drže između izvora svjetlosti i prozirnog paravana.
Predstava »Tajni vrt« nastala je kombinacijom kazališta sjena i igrane predstave u kojoj glumci Ivana Vukićević, Srđan Kovačević, Tihomir Grljušić i Aleksandra Colnarić animiraju lutke, utjelovljuju pojedine likove, ali se i kao pripovjedači obraćaju publici u trećem licu.