Vili Beroš / Foto Sime Zelic/PIXSELL
Kako je do toga došlo, ne mogu reći, možemo pretpostaviti da se radilo o grešci, rekao je Vili Beroš
povezane vijesti
Nakon saznanja da se u slučaju trovanja u Rijeci radio o lužnatoj tekućini koja je izazvala ozljede kod hospitaliziranog mladića, ministar Beroš je još jednom pozvao građane da piju vodu iz vodovoda dok se ne rasvijetle okolnosti incidenta.
Odgovarajući nakon sjednice Vlade na pitanja novinara o tome zašto je trebalo toliko vremena da se o takvoj ugrozi informira javnost, ponovio je da prije pojave nova slučajeva na Rebru nije smatrao potrebnim alarmirati javnost.
– Prvi put saznao sam za pojedinačni slučaj u Rijeci neposredno nakon što se dogodio, a za poruke u ponedjeljak popodne.
Nakon što sam pročitao da se radi o više slučajeva, nazvao sam ravnatelja Ružića koji je isključio mogućnost da se radi o više pacijenata. Signal za moju reakciju bili su novi slučajevi na Rebru.
Dva sata nakon što sam saznao za novi slučaj bio sam u KBC Zagreb, na osnovu anamnestičkih podataka o korištenju napitaka i lokalnog nalaza moglo se naslutiti kako se to može razvijati, rekao je Beroš i ponovio kako institucije i dalje “rade svoj posao”.
– Nećemo stati, nadzirat ćemo situaciju i pratiti zbivanja. Čitavo vrijeme smo svi na komunikaciji, ne samo glavni državni inspektor nego i Božinović, ravnatelj HZJZ-a i ravnateljica HZHM-a, svi neprestano komuniciramo one stvari koje se zakonski mogu komunicirati, dodao je Beroš.
Na pitanje zašto četiri dana javnost nije znala o mogućoj opasnosti od ispijanja kontaminiranog pića, odgovorio je kako se u tom času radilo “o incidentalnom slučaju trovanja kakvo se događa na tjednoj bazi”.
– Država je napravila što je trebala. Kad netko takav dođe u zdravstvenu ust, obavještava se policija, ona je napravila očevid, nakon toga pozvan je DIRH i DORH, svi su postupali, izdvojeni su uzorci, nabrojao je Beroš.
Kako tvrdi, tada nije bilo naznaka da se radi o trovanju u vezi s konzumacije pića koja bi se mogla širiti pa nisu o tome obavještavali javnost.
– Jedan incident ne predstavlja javnozdravstvenu ugrozu. Osobno ne vjerujem da postoji korelacija sa slučajem iz svibnja jer bi se do studenog još nešto dešavalo, ustvrdioje Beroš.
U pogledu pulskog slučaja, kaže kako tu postupa državno odvjetništvo.
“Prošlo je šest mjeseci, ako se radilo o grešci, greške se događaju”, kazao je Beroš.