Tabitha's Glass Emporium

Londončanka Tabitha u Driveniku zapošljava žene i proizvodi staklo svjetskog glasa

Robert Šimonović

Foto Sergej Drechsler

Foto Sergej Drechsler

U njezinom proizvodnom pogonu nastaju prava remek djela od murrine stakla



Mali Drivenik, mjesto koje se nalazi na području Vinodolske općine, dom je staklarskog proizvodnog pogona svjetskoga glasa. Ovaj studio za fuzirano staklo zapošljava čak 17 osoba, i to mahom žena, a za njegovu ideju i pokretanje zaslužna je Tabitha Burrill, rođena Londončanka s vinodolskom adresom.


Uspješni Tabitha’s Glass Emporium studio danas je u pratnji resorne pročelnice Alessandre Ban posjetio i župan Zlatko Komadina, kako bi i sam podržao ovu nesvakidašnju i pozitivnu poduzetničku praksu iz Drivenika.


Tabitha’s Glass Emoporium jedan je od korisnika potpora iz “Programa mjera za razvoj poduzetništva Primorsko-goranske županije za razdoblje 2022. – 2025.” u 2023. godini, a u okviru kojeg su u ovogodišnjem županijskom proračunu osigurana ukupna sredstva u iznosu od oko 1.250.000 eura.


Murrine staklo




Tabitha Burrill i njezine djelatnice pokazale su županu Komadini prodajni i uredski prostor, ali i proizvodni pogon u sklopu kojeg nastaju prava remek djela od murrine stakla.



Murrine su šareni uzorci ili slike izrađene u staklenom štapu koje se otkrivaju prilikom rezanja na tanke poprečne presjeke. Murrine se može izraditi u beskonačnim dizajnima, od jednostavnih kružnih ili četvrtastih uzoraka, do složenih detaljnih dizajna, pa čak i portreta ljudi.


Murrine staklo nije isto što i murano staklo. Naime, murano staklo dolazi s istoimenog otoka u blizini Venecije, dok se murrine staklo uvozi iz SAD-a.


Razlike postoje i u samom načinu izrade, primjerice, murrine staklo nastaje uranjanjem u tzv. vruće kupelji, što nije slučaj i s murano staklom.


Izrada murrine stakla ponešto je jednostavnija, ali i jeftinija, s obzirom na to da ono iziskuje manje opreme potrebne za njegovu izradu.


Vrijedne Tabithine djelatnice županu su demonstrirale izradu čudesnih staklenih oblika, staklenih niti/štapića za koje je specifično grijanje u vitrografskim pećima na čak 830 stupnjeva.



Staklo se grije sve dok ne postane tekuće, a potom se ono cijeđenjem izvlači u niti ili štapove, ovisno o tome što umjetnik koji radi sa staklom preferira.


Zadovoljstvo viđenim župan Komadina nije skrivao, kazavši kako je zaista riječ o jednom specifičnom i značajnom proizvodnom pogonu koji djeluje upravo na području naše županije.


– Ugodno sam iznenađen ovime što sam vidio ovdje u Driveniku. Radi se o jednoj jedinstvenoj priči koja uključuje proizvode od stakla, a koji prvenstveno služe kao sirovina za buduća umjetnička djela.


Posebno mi je drago što Tabitha zaposljava mlade ljude, pogotovo žene. Riječ je o odličnom primjeru ženskog poduzetništva, ali i primjeru koji pokazuje da ljudi iz inozemstva dolaze u naše krajeve i upravo ovdje pronalaze mjesto svoje sreće.


Tabitha Burrill ovdje je pronašla svoj dom i svojom kreativnošću stvorila jedinstveni proizvodni pogon i umjetničke proizvode s dušom, rekao je Zlatko Komadina.


Širenje tržišta


Marketing menadžerica Tina Borić Fajdetić otkrila nam je da u budućnosti planiraju preseljenje u veći prostor i širenje na hrvatsko tržište.



– Već sljedeće godine planiramo preseljenje u veći prostor, s obzirom na to da nam je ovaj postao premali. Plan je da u novom prostoru održavamo različite radionice, kako bismo zainteresirali i naše tržište.


Malo smo poduzeće koje posluje po čitavom svijetu, gdje smo jako poznati, ali nažalost u Hrvatskoj rijetko tko zna da uopće postojimo, kaže Borić Fajdetić, dodavši kako su najprisutniji na američkom tržištu, ali svoje proizvode izvoze i u Englesku te ostatak Europe, pa čak i Kanadu, Kinu, Japan, Australiju, Novi Zeland…


Proizvode plasiraju putem web shopa, a kupuju ih pretežito hobisti i različiti trgovci i vlasnici galerija koji prodaju ukrasne i druge proizvode od stakla.



Imaju i YouTube kanal, a pomoću kojeg nastoje inspirirati buduće kupce, odnosno ponuditi prijedloge i ideje koje potencijalni kupci/umjetnici mogu iskoristiti s njihovim proizvodima.


A kako je raditi kod Tabithe, kakva atmosfera vlada u studiju i kakvi su uvjeti rada, otkrivaju nam zaposlenice Romina Krpan, Danijela Zgombić i Jasmina Halepović.


– Kod Tabithe je uvijek veselo. Super smo ekipa, sve smo žene, ali nam muškarci ne fale. Zadovoljna sam uvjetima rada, a posebno mi se sviđa to što sam vikendima slobodna, blagdanima i praznicima, što je za mene kao obiteljsku ženu zaista važno, kaže Jasmina Halepović.