Istražna bušotina

Ina otkrila novo nalazište plina

Marinko Glavan

Ilustracija / Foto Ina

Ilustracija / Foto Ina

Značajno komercijalno otkriće ležišta na istražnoj bušotini Veliki Rastovac, kod Grubišnog polja



Ina je danas izvijestila o značajnom komercijalnom otkriću ležišta prirodnog plina na istražnoj bušotini Veliki Rastovac, kod Grubišnog polja koje bi, ukoliko bude pušteno u proizvodnju, trebalo ostvariti proizvodnju od 145 tisuća kubičnih metara prirodnog plina dnevno, što je predstavlja oko dva posto ukupne godišnje potrošnje prirodnog plina u Hrvatskoj.


Iz Ine je priopćeno kako je Agenciji za ugljikovodike prijavijeno komercijalno otkriće ležišta plina na bušotini Veliki Rastovac-1, nedaleko od Grubišnog Polja na istražnom prostoru DRAVA-03, koje bi s komercijalnom proizvodnjom plina trebalo krenuti za četiri godine.


“Ispitivanjem je potvrđena komercijalna proizvodnost bušotine i odlična ležišna svojstva te je tijekom testiranja ostvaren maksimalni dotok od oko 145.000 m³ na dan, što u ovom trenutku predstavlja nešto više od sedam posto ukupne dnevne Inine proizvodnje plina.




Istražna bušotina Veliki Rastovac-1, dubine 1095 m, nalazi se u Općini Grubišno Polje. To je prva od pet planiranih istražnih bušotina u prvoj fazi istraživanja na prostoru DRAVA-03.


Nakon ishođenja eksploatacijskog polja za to otkriće INA na njemu planira izbušiti dodatnu razradnu bušotinu, izgraditi priključni plinovod te privesti obje bušotine u proizvodnju do kraja 2027. godine u skladu s trenutačnim planom ishođenja dozvola za eksploataciju ugljikovodika u Hrvatskoj” stoji u Ininom priopćenju.


Otkriće je komentirala i predsjednica Uprave Ine Zsuzsanna Ortutay, ističući kako se razdoblje do komercijalne ekspolatacije plina s novootkrivenog polja može značajno skratiti, ovisno o trajanju vremena za izdavanje potrebnih dozvola.


– Prijavili smo komercijalno otkriće nadležnim institucijama i ponovno dokazali da INA igra ključnu ulogu kada je riječ o aktivnostima istraživanja i proizvodnje nafte i plina u Hrvatskoj.


Brzina pokretanja proizvodnje s nove bušotine ovisit će o trajanju postupka izdavanja svih potrebnih dozvola, a vjerujemo da u suradnji s našim partnerima u nadležnim ministarstvima možemo to razdoblje znatno skratiti kako bismo pridonijeli sigurnosti opskrbe i dobrobiti cijelog hrvatskog društva, rekla je Ortutay.


Iz Ine ističu kako je brži početak proizvodnje s nove bušotine u interesu Ine kao investitora, ali i države te regionalne i lokalne zajednice koja će ostvariti dodatne prihode podjelom proizvodnje, naplatom rudne rente i naknada koje investitor plaća tijekom cijelog životnog vijeka polja.


“Otkriće novog plinskog polja otvara mogućnosti za dodatne istražne radove na prostoru Drava-03. Rezultat je to intenzivnog istražnog ciklusa u Panonskom bazenu koji INA provodi već dulji niz godina, a koji se nastavlja i u 2024. godini.


Samo u posljednjih pet godina INA je u aktivnosti istraživanja i proizvodnje nafte i plina uložila oko 450 milijuna eura”, stoji u priopćenju Ine.


Za usporedbu, novootkriveno nalazište plina ima potencijalni kapacitet proizvodnje gotovo jednak bušotini Ika B-1R-DIR u sjevernom Jadranu, najznačajnijoj novoj bušotini na tom području, koja je s komercijalnom proizvodnjom prirodnog plina započela prošle godine, nakon spajanja na Inin proizvodni sustav u sjevernom Jadranu, s dnevnim kapacitetom proizvodnje od 150 tisuća kubičnih metara prirodnog plina.


Ta je bušotina bila rezultat Ininih aktivnosti koje su započele 2019. godine, u okviru programa “Razradni program sjeverni Jadran”.


Svrha programa je definirati sve potencijalne lokacije za nova bušenja na sjevernom Jadranu, čime ova naftna kompanija nastoji smanjiti očekivani prirodni pad proizvodnje na sva tri Inina eksploatacijska polja u Jadranskom moru na kojima je operator – Sjeverni Jadran, Marica i Izabela.