povezane vijesti
Na svim tradicijskim izložbama održanim ove jeseni u Lici „njegovo visočanstvo krumpir“ bio je bez premca najzastupljeniji poljoprivredni proizvod. Nudio se posvuda jer su klimatski uvjeti ove godine bili prilično skloni uzgajivačima, odnosno njihovim usjevima. U Lici su ovoga proljeća padale obilne kiše koje su uglavnom desetkovale voćke u cvatu, ali su svakako dobrodošle povrtlarskim kulturama. Zadnjih dana se cijena ličkoga krumpira posvuda u maloprodaji stabilizirala po cijeni od jednog eura po kilogramu, dok u supermarketima i dalje nude jeftiniji merkatilni krumpir sa sjevera Hrvatske.
Trebalo je navodnjavati
Neokrunjeni lički „kralj krumpira“ svakako je Nikola Vidaković, direktor poduzeća „Agro Velebit“ iz Lovinca. Ovaj mladi čovjek je sa svojom ekipom na ličkim oranicama ove sezone uzgojio preko 1000 tona krumpira. Od tih količina većina se odnosi na konzumne, a manje na sjemenske količine.
-Zbog klimatskih osobina ova je godina za proizvodnju krumpira većinom bila dobra. Ipak smo u drugom dijelu prošloga ljeta morali navodnjavati svoje njive u obimu od oko 50 posto. Mnogi lički proizvođači sadili su krumpir u vrijeme jakih kiša, što se svakako negativno odrazilo na njihov ukupni urod.
Drugi po redu veliki problem kod većine ličkih proizvođača krumpira je staro sjeme jer su ljudi s godinama usvojili praksu i za svaku narednu sezonu od pobranih količina krumpira izdvajaju za sadnju manje gomolje i koriste ih za narednu sezonu. Zato su im urodi sve slabiji. Ličani već godinama najviše proizvode sortu crveni desire kojoj po svim uvjetima odlično odgovaraju klima i sastav tla ovoga podneblja. Uz crveni desire mi smo ove sezone u većim količinama uzgajali sortu agria koja se po okusu, količinama suhe tvari i lakoći čuvanja već pokazala izvrsnom. Plasman proizvedenih količina krumpira svakom je Ličaninu najveći problem. Mi takvih problema, na sreću, nikada nismo imali, ističe Nikola Vidaković iz Agro-Velebita Lovinac.
Tvrtka na čijem je čelu još je proljetos otvorila preuređeno skladište krumpira u Gospiću. Na ovaj način su stvorili idealne uvjete za čuvanje svojih proizvoda jer struka tvrdi kako će svaki krumpir neizostavno proklijati ukoliko se skladišti na temperaturama zraka iznad četiri stupnja C. Budući da u Lici proizvođači krumpira uglavnom nemaju idealne uvjete za skladištenje proizvedenih količina, neminovne su zimske scene odbacivanja u prirodu proklijanog krumpira neupotrebljivog za konzumiranje.