Foto: Pixabay
Konzumirati ga po mogućnosti ujutro za doručak ili kao zdrav međuobrok
povezane vijesti
Nedvojbeno je energetski bogato voće, zbog obilnog udjela šećera (18%), stoga se mora konzumirati umjereno na dijeti.
Sadrži 65 kalorija na 100 grama. Nezrelo voće ima veliku adstringentnu moć.
Bogat je vitaminima i mineralnim solima, posebno vitaminom C i kalijem, a da bi se oni u potpunosti asimilirali, poželjno je jesti ga sirovog.
To je voće koje nam može pomoći da se napunimo energijom kada je to potrebno, primjerice prije i poslije sportske aktivnosti ili jednostavno protiv prve prehlade.
I ne samo to, korisno je i za ljepotu kože.
Naime, sprječava crvenilo i modrice, ubrzava zacjeljivanje rana, smanjuje bolove u zglobovima, smanjuje negativne učinke stresa i sprječava degenerativne bolesti.
Kada konzumirati kaki
Ispravno prehrambeno ponašanje je konzumirati ga po mogućnosti ujutro za doručak kako bi se najbolje iskoristio energetski unos koji proizlazi iz šećera sadržanih u voću i pokrenuo rad crijeva.
Također je odličan kao zdrav međuobrok.
Čak i na kraju obroka može pomoći onima s visokom razinom kolesterola u krvi jer vlakna sadržana u voću ograničavaju apsorpciju masti.
Kontraindikacije
Visok kalorijski unos, koji proizlazi iz šećera sadržanih u kakiju, sugerira da nikada ne prekoračite konzumiranu količinu.
Ovaj savjet, koji se općenito odnosi na svo slatko voće, posebno je važan za one koji već imaju visoke glikemijske indekse u krvi ili za one koji slijede dijete koje uključuju niski udio kalorija.
Obično je dobro ograničiti se na konzumaciju jedne voćke dnevno.
Bolje je izbjegavati kaki u glavnim obrocima, osobito ako su veliki, kako ne bi došlo do prevelikog povećanja glikemijskog opterećenja.
Osobito ga je najbolje izbjegavati za vrijeme večere jer se tijekom noći višak šećera, koji tijelo ne iskoristi, pretvara u masti.
Konačno, konzumacija kakija se ne preporučuje osobama koje pate od kolitisa ili proljeva, kako bi se izbjeglo pogoršanje simptoma, a s obzirom na laksativna svojstva voća.