Rt Barbariga

Istarska maslina neće biti – neobrana: ‘Početkom lipnja imali smo dobre uvjete u cvatnji i oplodnji i masline su lijepo napredovale’

Foto: Milivoj MIJOŠEK

Foto: Milivoj MIJOŠEK

U simboličnoj berbi u masliniku na rtu Barbariga, novinari su tipkovnice nakratko zamijenili grabljicama, a brala se većinom istarska bjelica, ali i leccino

U okruženju stoljetnog hrasta smještenog u Salvelinom masliniku, na rtu Barbariga, nasuprot otočja Brijuni, novinari i fotografi iz cijele Hrvatske zasukali su rukave i ručno brali masline.


Istog popodneva su ubrane masline u Uljari Vodnjan prerađene u zeleno tekuće zlato. Bio je to dio prezentacije vodnjanske udruge Agroturist i uvod u ovogodišnju trodnevnu 17. manifestaciju Dani mladog maslinovog ulja u Vodnjanu – Istravirgin koja će se u prostorima Stare škole održati od 24. do 26. studenog.


Maslina je i ove godine u brojnim istarskim maslinicima okitila svoje  grane zelenim ili ljubičastim dozrelim plodovima, koji će se preraditi u vrhunsko ekstradjevičansko maslinovo ulje.


U ovoj simboličnoj berbi gdje su novinari tipkovnice nakratko zamijenili plastičnim grabljicama, brala se većinom sorta istarska bjelica, ali i leccino. Bernardina Hlevnjak Pastrovicchio iz udruge Agroturist koja se našla u ulozi vodiča, otkrila je da je ovogodišnji urod u ovom masliniku, smještenom na optimalnoj poziciji, s tri strane okruženoj morem, bio poprilično dobar.


– Početkom lipnja imali smo dobre uvjete u cvatnji i oplodnji i nakon toga bilo je puno oborina i kiša kada su masline lijepo napredovale. Onda se dogodio toplinski val s čime se stablo masline može nositi, no malo nam je falilo oborina pred kraj, a bilo je i bure, zbog čega su malo smežurane, rekla nam je Bernardina pokazujući na plodove bjelice.




BERBA MASLINA, BARBARIGA, VODNJAN, 11.10.2023. SNIMIO MILIVOJ MIJOSEK/GLAS ISTR


Moderna uljara


Istaknula je da se masline u ovom masliniku starom 39 godina, a koji je rasprostranjen na 30 hektara, posljednjih desetak godina beru tresačem stabala, takozvanim kišobranom, koji uz pomoć stroja strese cijelo stablo.


– Kad je došla takva tehnologija malo smo strahovali kako će to utjecati na korijen stabla, ali vidite da su u dobroj kondiciji. Inače, kod nas se koriste i ručni tresači, objasnila je Bernardina. Iako se ovog puta bralo ručno jer, kako je rekla naša sugovornica, puno je ljepše osjetiti plod masline pod rukom.


Nakon branja se marenda na kašetama, a kada se berba održava u ranijim terminima, tijekom ugodnih temperatura, ona ima i meditativni učinak.


Berbe se polako zahuktavaju, pa se tako gužve u uljarama tek iščekuju u idućim danima. Posjećujemo uljaru Vodnjan smještenu u srcu ovog istoimenog gradića. Ujedno je to najstarija uljara u Istri koja ondje neprekidno radi duže od jednog stoljeća. Saznajemo da se u uljari u vlasništvu vodnjanskog Agroprodukta prerađuju masline od oko tisuću maslinara iz okoline, kao i onih iz vlastitih maslinika.


– Jedino što se mijenja je oprema koja se neprestano modernizira. Stoga smo istovremeno jedna od najsuvremenijih uljara u Istri, ali i na Jadranu općenito. Prerađujemo svoje masline s 45 hektara maslinika, a radimo sve, od proizvodnje u masliniku pa do konačnog proizvoda u bocama. Imamo više linija kvalitetnih ulja koja se razlikuju po raznim značajkama, kaže nam tehnolog proizvodnje u uljari i agronomski stručnjak Edi Družetić.


Komentiramo stanje prethodno ubranih maslina u Salveli koje su bile nešto smežurane, na što Družetić kaže da je to privremeno, jer nakon kiše i nekoliko dana čekanja, bit će odlične. I dok svi podižu cijene, ističe da su oni u odnosu na prošlu godinu smanjili cijenu mladog maslinovog ulja za oko tri eura, pa se sada prodaje po 15 eura.


Dok kušamo tek isprešan mladi leccino jarke zelene boje, Družetić nam objašnjava da proces prerade maslina uvijek započinje vizualnim pogledom na maslinu.


– Ako su loše nećemo ih uzeti u obradu, jer one kontinuirano idu jedne za drugima pa će utjecati loše na sljedeću i onu nakon nje. Svakome nastojimo napraviti ulje u 24 sata, postavili smo si tu užancu, tako da ako je velika gužva, nećemo primiti ono koje ne možemo obraditi u tom periodu, kaže Družetić.


U vodnjanskoj uljari obrade i do 70 tona dnevno, odnosno tri tone na sat. To je, dakle, ekvivalentno oko devet tisuća litara mladog maslinovog ulja dnevno. Ističe da se prerada odvija fizikalno, bez ikakve kemije, a najčešće se u njihovoj uljari prerađuju leccino, istarska bjelica i buža. A iz nove moderne linije, točnije u miješalici gdje masline ostaju do pola sata, širi se svježi miris ovih ukusnih plodova.


Ono što valja izdvojiti je selekcija autohtonih sorti dobivena od nekoliko stotina starih maslina, a koja je pretočena u proizvod ekstradjevičanskog maslinovog ulja Punta Cissana. Držetić se pohvalio i s dva zlatna odličja pristigla s najvećeg svjetskog natjecanja u New Yorku.


Vin de rosa

Simboličnoj ručnoj berbi prethodila je marenda u vodnjanskom Ekomuzeju Istrian de Dignan, a nakon što su se masline prebacile iz mreža u kašete, uz more je poslužen ručak s tradicionalnim vodnjanskim jelima, ukusnom bumbarskom tortom i fritulama uz tradicionalno desertno vino Vin de rosa, koje se proizvodi u vrlo malim količinama. Nastavak zanimljivih priča o maslinarstvu i djevičanskom maslinovom ulju, posjeti uljarama, maslinicima i maslinarima, očekuju se u Vodnjanu krajem idućeg mjeseca.

 



 



 



Fešta od ulja


Ovogodišnje 17. izdanje Dana mladog maslinovog ulja održava se u Vodnjanu od 24. do 26. listopada, kada se i prema UNESCO-u obilježava Svjetski dan stabla masline. Hrvoje Petrić, programski direktor Istravirgina, najavio je sadržajnu manifestaciju koja će uključivati razne masterclassove, kako za kuhare, chefove, vlasnike restorana, ali i same maslinare. Trodnevni program obogatit će i oil bar, gastro cooking show, degustacije, edukacije o sljubljivanju s hranom i korisni savjeti kako koristiti i skladištiti ulje.


– S obzirom na to da Istra kao jedna mala regija u maslinarskom svijetu ima vrhunska premium ulja koja daju vrhunske rezultate, što potvrđuju i ocjene, koncentrirali smo se na razvoj i dizanje razine promocije ovog proizvoda.


To smo učinili pozvavši stvarno najveće svjetske stručnjake što se tiče maslinovih ulja, rekao je Petrić, pa istaknuo da je Istravirgin idealna prilika i platforma za umrežavanje, razmjenu iskustava i edukaciju, a da je i cilj podići promidžbeni element te plasirati istarske visokokvalitetne proizvode na stranim međunarodnim tržištima i kupcima, poput primjerice Singapura.


Upravo će u tom pravcu ići prvi dan manifestacije, okarakteriziran kao »business day«, u sklopu kojeg će eminentni svjetski novinari, domaći stručnjaci i vrhunski chefovi raspravljati o uljima, razmijeniti znanja, savjetovati i educirati okupljene. Istaknuo je da će svi posjetitelji i ljubitelji hrane kroz tri dana moći uroniti u jedinstveno gastronomsko iskustvo.


Potvrdila je to i Hlevnjak Pastrovicchio, istaknuvši ideju da se maslinari iz cijele Istre, kao i svi sudionici i posjetitelji, zajedno susretnu i rastu u vidu promocije, proizvodnje i noviteta u maslinarstvu i oleoturizmu.


– Jedna od karakteristika ovog događaja je prezentacija istarskih maslinara koji premijerno izlažu maslinova ulja netom završene berbe.


Ta ulja predstavljaju autentičnu sliku regije i bit će dostupna za kušanje i kupnju. U susretima s maslinarima svaki posjetitelj će imati priliku otkriti tajne proizvodnje i uspjeha istarskog maslinovog ulja i uživati u raznolikosti palete koju Istra nudi, istaknula je Bernardina.


Prosječno 250 stabala na hektaru

U Salvelinom masliniku, gdje je nekad bio breskvik i nasadi lješnjaka, sada se nalazi 7.500 stabala maslina. Razmak sadnje je 6 x 6, što je najčešći sklop u Istri. Rijetko tko sadi gušće ili rjeđe. U prosjeku je to 250 stabala na jednom hektaru. A najučestaliji uzgojni oblik krošnje maslina je polikonična vaza, da, kako navodi Bernardina, svaka grana ima zrak, svjetlo i prozračnost, što je najbolje za rodnost i za štetnost.

 




BERBA MASLINA, BARBARIGA, VODNJAN, 11.10.2023. SNIMIO MILIVOJ MIJOSEK/GLAS ISTR