Crikvenica

DSR Jadranovo očistilo 8.000 “kvadrata” podmorja od otpada, o svojim akcijama snimili su video

Robert Šimonović

Foto Angela Maksimović

Foto Angela Maksimović

Očišćeni otpad je izvađen, izmjeren, sortiran te odložen na ekološki prihvatljiv način



Društvo sportske rekreacije Jadranovo danas je u sali za sastanke Gradske uprave Grada Crikvenice predstavilo promotivno – edukativni video snimljen u sklopu projekta “More bez otpada”.


Projekt “More bez otpada” sufinanciran je od strane Fonda za zaštitu okoliša i energetsku učinkovitost u partnerstvu s Gradom Crikvenicom i ŠRD-om Tunera Jadranovo.


Projektom u tri faze i organizacijom četiri ekološke akcije očišćeno je približno 8000 m2 podmorja u Jadranovu. Očišćeni otpad je izvađen, izmjeren, sortiran te odložen na ekološki prihvatljiv način.





Cilj projekta bio je ukloniti i propisno zbrinuti otpad s morskog dna u Jadranovu te podignuti svijest građana i gostiju grada Crikvenice o problemu zagađenja mora, potrebi za zaštitom okoliša i podmorja te odgovornom odlaganju otpada.


Više o samom projektu na predstavljanju video-uratka govorili su koordinator projekta i potpredsjednik DSR-a Jadranovo Rudolf Jožinec, viša savjetnica za gospodarstvo, turizam i projekte Grada Crikvenice Denisse Mandekić te instruktorica škole ronjenja ScubaGene Morana Mužinić.


Turistički rekviziti


Denisse Mandekić istaknula je da Grad Crikvenica sa zadovoljstvom podržao projekt “More bez otpada”, koji je Grad sufinancirao u iznosu od 30.000 kuna, dok je putem Fonda za zaštitu okoliša i energetsku učinkovitost pribavljeno nešto manje od 20.000 kuna.


– Izuzetno nam je drago da je akcija rezultirala prikupljanjem više od 350 kilograma otpada s podmorja u Jadranovu, ali i da se naše udruge općenito prijavljuju na ovakve projekte i natječaje, istaknula je Mandekić te pozvala i sve ostale udruge s područja grada na suradnju s Odsjekom za gospodarstvo, turizam i projekte Grada Crikvenie. Rudolf Jožinec zahvalio je Gradu na podršci u projektu, kao i školi ronjenja ScubaGene.


– Osim prikupljanja otpada proveli smo i analizu prikupljenog otpada, kako bismo otkrili koja vrsta otpada se stvara na morskom dnu u Jadranovu u različitim vremenskim periodima. Dvije akcije smo proveli na zimu i proljeće i još dvije početkom i krajem ljeta, pojasnio je Jožinec.


Instruktorica ronjenja u školi ScubaGene Morana Mužinić napomenula je kako su u akcijama, uz ronioce iz Jadranova, sudjelovali i ronioci s područja cijele Hrvatske, iz Zagreba, Duge Rese, Karlovca, Rijeke…


– Drago nam je što su ronioci prepoznali vrijednost ove akcije. Lijepo je bilo vidjeti kako se količina otpada iz akcije u akciju smanjuje, a zanimljivo je bilo i pratiti koja vrsta otpada dominira s obzirom na doba godine.


Tako smo nakon posljednje ljetne akcije na morskom dnu uočili velik broj različitih turističkih rekvizita poput maski, dihalica, mobitela, električnih cigareta, sunčanih naočala…, rekla je Mužinić.


Suradnja s Institutom


Kako se moglo saznati iz promotivno-edukativnog videa, kroz četiri akcije čišćenja podmorja ukupno je izvađeno 354 kilograma otpada.


U kategoriji metala najzastupljenije su bile limenke, žice i kablovi, u kategoriji plastike najviše je bilo građevinskog materijala, dijelova cijevi, obuće i obuće te vrećica, dok su od guma najzastupljenije bile automobilske gume koje su služile kao zaštita za brodove.


– Jako smo zadovoljni rezltatima, a naročito time što smo u zadnjoj akciji prikupili najmanje smeća u odnosu na prethodne, što znači da je naš trud ipak urodio plodom, rekao je Jožinec.


U svim fazama čišćenja sudjelovalo je ukupno 87 sudionika – ronioca, ribara i volontera. Ronioci su pretraživali podmorje i izvlačili otpad na brodice.


Ribari su otpad dovozili na kopno, a volonteri sortirali, vagali i odvajali na ekološki prihvatljiv način, u čemu im je pomoglo i komunalno društvo Eko Murvica.


Tijekom akcije došlo je i do suradnje DSR-a Jadranovo i Instituta za oceanografiju i ribarstvo iz Splita. Jakovarsko Društvo prikupljene podatke dostavilo je Institutu, koji je u svrhu praćenja, koordinacije i popularizacije provedbe mjera protiv morskog otpada razvilo platformu za unos i objedinjeno prikupljanje podataka o provedenim ekološkim akcijama.


Zadovoljstvo ovakvom akcijom u videu je izrazila i zamjenica gradonačelnika Ivona Matošić Gašparović.


– Sretni smo što je ovaj projekt osvjestio naše građane o važnosti očuvanja mora. Osim što je more danas čišće i ljepše, vjerujemo da smo ovime jasno ukazali građanima koliko je važno odgovorno se ponašati prema moru i prirodu uopće, kazala je Matošić Gašparović.