PARANGALI

Znate li što su to palamito parangali? Na našoj obali nije baš zaživio, ali jesu kasnije praktičnije inačice

Boris Bulić

Podizanje palamito parangala počinje aktiviranjem nepovratnog mehanizma s donje strane nakon čega se okretanjem pogonske ručice smještene na gornjem rubu kalema, slično kao kod mušičarske role, maestra namata na kalem.



Premda je kad se tek pojavio uistinu bio veliki hit, palamito parangal nije zaživio na našem moru u očekivanim razmjerima.


Palamito parangal je najlonski parangal čije se kućište sastoji od kalema s pogonskom ručicom koji je u radnom položaju paralelna s površinom mora, te gornjeg dijela sastavljenog od nekoliko koncentričnih prstenova s odvojenim komoricama u kojima se nalaze krajevi prama s udicama. Svaka je prama uglavljena između dva mala valjčića, što onemogućuje zaplitanje udica čak ni po najgrubljem moru.


Palamito parangal se postavlja na rub barke na okomito postavljeni nosač oko kojega se može okretati. Nosač na vrhu ima urezan navoj u koji se kroz središte parangala postavlja vijak s kočionom pločicom kojim se regulira stupanj zakočenosti, odnosno brzina odmatanja kalema tijekom polaganja parangala. Sa suprotne se strane nalazi jednosmjerni nepovratni mehanizam.




Samo polaganje parangala se vrši tako da se u more okretanjem kalema otpušta maestra, a u trenutku kad se dođe do prame s udicom, udica se jednostavno izvuče iz pregrade i spusti u more kao kod svakog drugog parangala. U more se tako spuštaju najprije udice smještene u vanjkom prstenu. Kad se u more spusti zadnja udica, prsten se jednostavno skine, te se nastavlja polaganje udica iz sljedećeg prstena.


Podizanje parangala počinje aktiviranjem nepovratnog mehanizma s donje strane nakon čega se okretanjem pogonske ručice smještene na gornjem rubu kalema, slično kao kod mušičarske role, maestra namata na kalem. U trenutku kad se u podizanju parangala dođe do prame, namatanje se zaustavlja, struna se kači za izdanak na donjem rubu kalema te se prama ručno omata, dok se udica vraća natrag u svoju komoricu, naravnom ovoga puta obrnutim redosljedom, od unutarnjeg prstena prema vanjskom.


Suvremenije verzije na električni pogon su se pokazale puno praktičnijima


Premda se u ponudi nalazi više različitih kombinacija i dimenzija, što uključuje i nabavku samo praznog mehanizma, ovaj se parangal pokazao vrlo nepraktičnim za rad na hridinastim terenima kakvima naša obala obiluje. Naime, u slučaju zadjeva, konstrukcija parangala će teško podnijeti prekomjerno naprezanje do kojeg u svakom trenutku može doći zbog relativno malo manevarskog prostora kojim ribolovac u radu s ovim parangalom ima.


Osim toga, u situaciji u kojoj na parangalu imamo više velikih riba, jedna osoba teško može voditi računa i o lovini i o parangalu.


Puno prihvaćenija verzija ovog parangala je verzija u kojoj kofa ima obod na koji se može položiti ješka, tako da je zapravo jedina istinska prednost ovog parangala nad drugima u njegovoj urednosti, jer čak i kad je naješkan, s njega ništa ne curi.