Foto Reuters
Pozivaju na novi smjer razvijanja odnosa, poštovanje ljudskih prava u Turskoj, kao i da Ankara ukloni blokadu Stockholmu
povezane vijesti
Europski parlament (EP) pozvao je u srijedu Tursku da ratificira članstvo Švedske u NATO-u i naglasio da se to pitanje ne smije uvjetovati oživljavanjem pregovora Turske i EU o članstvu u tom bloku.
Parlament je u rezoluciji izglasanoj na plenarnoj sjednici u Strasbourgu s 434 glasa za, 18 protiv i 152 suzdržanih pozvao na novi smjer razvijanja odnosa, poštovanje ljudskih prava u Turskoj, kao i da Ankara ukloni blokadu Stockholmu za članstvo u NATO-u.
EP odbacuje mogućnosti političke trgovine i u rezoluciji “naglašava da proces pristupanja jedne zemlje NATO-u ni na koji način ne može biti povezan s procesom pristupanja druge zemlje EU-u jer se proces pristupanja druge zemlje EU-u i dalje temelji na njezinim vlastitim zaslugama”.
Turska je otvorila pregovore o članstvu s EU-om još 2005. godine, ali su oni blokirani od 2018. i nema naznaka da bi se mogli oživjeti.
No “bez drastične promjene smjera turske vlade, proces pristupanja Turske EU-u u trenutačnim okolnostima ne može se nastaviti”, ističu eurozastupnici i to zato što u Turskoj nema pomaka po pitanju ljudskih prava i vladavine prava.
“Pobjeda turskog predsjednika Tayyipa Erdogana na prošlim izborima samo nam je indikator da će Turska nastaviti svojim putem koji je i doveo do sadašnje razine odnosa”, smatra socijaldemokrat Tonino Picula.
Dodao je da su odnosi EU-a i Turske “ozbiljno zaleđeni” i da će se morati priznati da je Turska Uniji s jedne strane partner, a s druge rival.
Eurozastupnici su u izvješću pozdravili smirivanje napetosti na istočnom Sredozemlju. Grčka i Turska se, među ostalim, spore oko teritorija u Egejskom moru, prava na istraživanje energenata u istočnom Sredozemlju i podjele Cipra.
Eurozastupnica Željana Zovko (EPP/HDZ) upozorila je da se “agresivna diplomacija i retorika i prema Grčkoj i prema Cipru ne može prihvatiti i to je nešto što ćemo mi osuditi i zbog čega će oni imati probleme s EU-om jer bilo kakvo diranje u bilo koju članicu EU-a je udar na čitavu EU”.
Podsjetila je da je dijalog EU-a i Turske po pitanju članstva u Uniji zaustavljen kad su se prestala poštovati ljudska prava u toj zemlji, ali je istaknula da je EU “zahvalna” Turskoj na primanju četiri milijuna izbjeglica i da EU mora nastaviti financirati većinom sirijske izbjeglice u toj zemlji i nakon 2024.
Uz Tursku, EU teži većem partnerstvu u kontekstu migracija i s Tunisom.
Eurozastupnici su jučer raspravljali o kontroverznom Sporazumu o suradnji između Europske unije i Tunisa, usmjerenom na suzbijanje nezakonitih migracija.
“Potreban nam je jedan humani pristup i pristup u suradnji sa trećim državama koje će imati važnu ulogu u zaustavljanju nekontroliranih migracijskih tokova”, rekao je eurozastupnik Karlo Ressler (EPP/HDZ), član tima europskih pučana za pregovore o paktu o migracijama i azilu.
Pučanin je odbacio kritike ljevice na suradnju sa zemljama koje ne dijele vrijednosti EU-a i prozvao ih za moraliziranje.
“Današnja situacija s migracijama nije nimalo održiva, to nije nešto što može funkcionirati ovako dugoročno. Svi problemi i sve nepravde svijeta se ne mogu riješiti s azilom u Europi, vanjska granica se mora štititi”, rekao je eurozastupnik Karlo Ressler (EPP/HDZ), član tima europskih pučana za pregovore o paktu o migracijama i azilu.
Dodao je da je Europi “potrebna odlučnost i beskompromisnost u borbi protiv krijumčara ljudi i svih onih koji se pokušavaju okoristiti i profitirati na europskom sustavu migracija i azila”.
Prema podacima Europske agencije za graničnu i obalnu stražu (Frontex), u prvih sedam mjeseci ove godine zabilježeno je gotovo 90.000 ilegalnih prijelaza na centralnoj sredozemnoj ruti.