I dok je u ljetnom periodu dinamika lova jača, zimi se odrađuju dva, eventualno tri polaganja od koji je jedno cjelonoćno, dok u dnevnim polaganjima parangali ostaju u moru oko 5 sati. Dubina polaganja je zimi u odnosu na ljetni raspored u prosjeku veća za oko desetak metara, a po potrebi i znatno više…
povezane vijesti
Dileme oko toga koliko parangal treba ostati u moru stare su koliko i lov parangalima. Nekog striktnog pravila tu zapravo i nema. U principu, u lovu s manjim parangalima, ono što se treba dogoditi dogodit će se unutar dva sata, što znači da se primjerice parangali za bijelu ribu ljeti mogu dizati već sat i pol nakon polaganja, a zimi nakon nekih 4 do 5 sati. Ukoliko je ulov na njima zadovoljio očekivanja, odmah se može napraviti još jedno polaganje, na istom terenu, s istom ješkom.
Većina ribolovaca koja s parangalima izađe na more na duže od jednog dana prvo topljenje radi u sumrak. Nakon sat i pol vremena parangal se diže i odmah ponovo topi. Oba se polaganja rade na dubinama do 25 metara. Nakon dva sata parangal se ponovo podiže i odmah potom baca, ali ovoga puta naješkan tvrđom ješkom, na nešto većoj dubini, do 35 metara, i tamo ostavlja do zore. Nakon što se u zoru podigao, preješka se sa srdelom i polaže oko brakova, u prolaze i kanale s kurentom, na dubini oko 30 metara, i tamo ostavlja oko 2 sata.
Naravno, ovaj se raspored odnosi na nekakav univerzalni parangal u toplijem dijelu godine.
U zimskom je periodu raspored malo drukčiji. Odrađuju se dva, eventualno tri polaganja od koji je jedno cjelonoćno, dok u dnevnima parangali ostaju u moru oko 5 sati. Dubina polaganja je zimi u odnosu na ljetni raspored u prosjeku veća za oko desetak metara, a po potrebi i znatno više.
Samo polaganje parangala u more je zapravo vrlo jednostavno.
Prije polaganja, a osobito ako parangal još nije bio u moru, poželjno ga je poprskati morem i na taj ga način navlažiti, nakon čega će maestra biti mekša i podatnija za rad.
Maestra se preko omče i olovnice spaja s kalumom, pa se paralelno spuštaju u more povučene olovnim tegom. Kada se u spuštanju dođe do prame, prama se izvadi iz oboda te se s naješkanom udicom spusti u more. U principu se pri polaganju jedna prama baca u lijevu, a sljedeća u desnu stranu.
Kod najlonskih parangala treba paziti da maestra nakon polaganja ne ostane prenategnuta. Dapače, poželjno je da bude labavija kako bi i riba imala manje otpora u prvih metar-dva povlačenja.