FOTO: iStock
Korijen problema može biti neočekivan
povezane vijesti
Znate onaj svjež i ugodan miris prožet citrusima koji vas dočeka kada uđete u predvorje luksuznog hotela? Poželite li ikada da vaš životni prostor tako miriše? Možda maštate o tome da vaš dom ima prepoznatljiv miris koji ga čini ugodnim, ali nikako da to postignete?
Bilo da se radi o perilici posuđa, tajanstvenim mirisima iz odvoda tuša, kućnim ljubimcima ili čak neželjenoj vlazi, mnoge nuspojave svakodnevnog života mogu ispuniti vaš dom nimalo ugodnim mirisom—usprkos održavanju čistoće s proizvodima poput sredstva za pranje posuđa ili sredstva za čišćenje pločica i fuga.
Ako ne možete shvatiti odakle dolazi taj grozni miris, provjerite ove moguće uzroke. Možda ćete pronaći krivca tamo gdje se najmanje nadate.
Kanta za smeće
Ovo se čini očiglednim, jasno je da smeće zna imati neugodan miris. Malo prolijevanja i mrvica mogu se nakupiti tijekom vremena i stvarati neugodne mirise unutar vaše kuhinjske kante za smeće, čak i ako je redovito praznite.
Kako biste ispravno očistili kantu, pošpricajte je razrijeđenim izbjeljivačem i ostavite da odstoji nekoliko sati. Isperite ju s puno vode, a zatim opet isperite, ovog puta sa sapunom.
Kućni ljubimci
Možda su dio obitelji, ali mogu imati neugodan miris baš poput ljudi. Često kupajte svog ljubimca i čistite mjesta na kojima spava i jede jednom tjedno vodom i sapunom (bez jakih kemikalija).
Usisavajte ispod kreveta i sofe kako biste izbjegli nakupljanje dlaka i mirisa. Odličan osvježivač zraka također može uvelike pomoći da vaš prostor manje bude pod utjecajem mirisa kućnih ljubimaca.
Mokra odjeća
Ne stavljajte košaru za prljavu odjeću u kupaonicu. Umjesto toga, držite ju u spavaćoj sobi ili drugom ormaru gdje neće biti izložena pari iz kade i tuša.
Čak i ako ste prošli po površinama dobrim sredstvom za čišćenje tuša, miris prljavog rublja bit će postojan. Ako imate mokru, prljavu odjeću, operite rublje što prije.
Posteljina
Jedan poseban mirisni prijestupnik su vaše plahte, koje postaju natopljene uljima i prljavštinom vašeg tijela kada ih ne perete redovito. Preporuka je da perete plahte jednom tjedno.
Perilica rublja
Kućanski aparati koji dolaze u stalni kontakt s vodom mogu stvoriti plijesan, što je savršeno tlo za razmnožavanje smrdljivih bakterija. Svaki put kad otvorite i zatvorite vrata perilice, vlaga iz svakog ciklusa ostaje zarobljena u brtvi.
Kako biste to spriječili, uvijek ostavite otvorena vrata i ladicu za deterdžent nekoliko sati nakon zadnjeg punjenja. A ako nađete plijesan, upotrijebite mješavinu bijelog octa i sode bikarbone jedan prema jedan da obrišete zahvaćena područja.
Redovito korištenje sredstva za čišćenje perilice rublja također može pomoći u produljenju vijeka trajanja vaše perilice.
Perilica posuđa
Baš kao i vaša perilica rublja, ovo je popularno mjesto potencijalne plijesni i neugodnih mirisa.
Popravite stvar redovitim pokretanjem praznog ciklusa kako biste isprali unutrašnjost, uključujući košaru za jedaći pribor, filter, ploče i brtvu vrata.