Od danas do 16. rujna na otoku Lošinju niz regata, koncerata, predavanja, scenskih uprizorenja i radionica
povezane vijesti
Što je recept za dobar brak, tko je gradio brodove za američku obalnu stražu ili može li se ploviti u – bačvi?
Odgovore na ova, ali i niz drugih pitanja, posjetitelji će moći dobiti na manifestaciji Losinava – Lošinjskim jedrima oko svijeta koja počinje danas, 2. rujna, i traje sve do 16. rujna. Riječ je o manifestaciji kojom će Lošinj uploviti u svoju tradiciju pomorstva i brodogradnje, i to regatama, koncertima, predavanjima, scenskim uprizorenjima, kao i radionicama jedrenja, vezivanja čvorova i drugim aktivnostima za najmlađe…
Sam naziv manifestacije spoj je imena Lošinja i nava, što je naziv za jedrenjake s tri do pet jarbola, a od kojih je najpoznatiji “Imperatrice Elisabetta”, odnosno kraljica Sissy. To je najveći jedrenjak napravljen u lošinjskom brodogradilištu, tonaže 2.500 tona, napravljen za brodovlasnika Ivana Antuna Tarabocchiju, a njegovu porinuću je 1875. prisustvovao i sam car Franjo Josip.
Lošinjska regata pasara na vesla danas otvara manifestaciju
Tako će i ovogodišnje izdanje Losinave biti u znaku mora. Festival danas otvara 11. Lošinjska regata pasara na vesla s početkom u 10.30 sati u luci Mali Lošinj, a popodne je na redu nešto sasvim drukčije, Veloselska regata maštela. S početkom u 17 sati u luci Veli Lošinj će se tako moreplovci okušati u plovidbi u – bačvama.
U Velom Lošinju navečer, pak, za zabavu su zaduženi Koktelsi. Bit će tu i mala škola pletenja mreža, promatranje neba, 19. Međunarodni vaterpolski turnir Dobri dupin, a sutra, u nedjelju 3. rujna, u Muzeju Apoksiomena predstava Zajednice Talijana “Strenti de scarsela”.
Može li se ploviti u bačvi, pokazat će Veloselska regata maštela
Sedam brodogradilišta
U 11. Lošinjskoj regati pasara, tradicionalnoj veslačkoj utrci, natječu se drvene pasare do 4,3 i preko 4,3 metra, po uzoru na nekadašnje veslačke regate koje su se održavale krajem 19. stoljeća.
– Vrlo smo ponosni što se natjecateljski duh Lošinjana održao sve do današnjih dana, upravo po uzoru na regate naših predaka koji su redovito gajili duh veslanja, oslanjajući se na natjecanje u izradi što bolje i što brže pasare. S obzirom na postojanje sedam brodogradilišta u malološinjskoj uvali krajem 19. stoljeća, bilo se tradicionalno natjecati, ribariti i živjeti s morem, kao i danas, kazao je Lucio Jurjako, predsjednik Kluba pomoraca Lošinj, inače upravitelj stroja s više od 40 godina iskustva.
Govoreći, pak, o pomorskoj i brodograditeljskoj tradiciji na otoku, kazao je kako se kroz posljednje godine puno povijesnih činjenica sačuvalo od zaborava i predstavilo javnosti.
Lucio Jurjako, predsjednik Kluba Pomoraca Lošinj, Foto: Vedran Karuza
– Zajedno s vodstvom Grada i Turističke zajednice grada Malog Lošinja, puno toga je napravljeno da se ta baština ponovo valorizira. Povjesničar Julijano Sokolić koji je doktorirao upravo na povijesti Lošinja, pronašao je toliko toga i spasio iz zaborava. Više puta je posjećivao Lošinjane u Italiji gdje je kod potomaka nekadašnjih lošinjskih moreplovaca pronalazio prave arhive.
Tu imate toliko priča, primjerice o obitelji Cosulich. Jedan Callisto Cosulich je poduzetnik svjetskog formata, osnivač je kompanije Fratelli Cosulich koja je, kada je osnovana, imala najveće brodove na Mediteranu i praktički na svijetu. On je, primjerice, otvorio liniju Trst – Sjeverna Amerika te je osnivač poznatog brodogradilišta Fincantieri, pojasnio je Jurjako, dodajući kako ta bogata povijest najbolje ukazuje na poduzetnički duh Lošinjana. A ne treba zaboraviti da je na otoku svojevremeno bilo čak osam brodogradilišta, iako nemaju drvne građe, već su uvozili čak iz SAD-a i Kanade.
Jela lošinjskih kapetanaTijekom trajanja Festivala Losinava može se uživati u gastrodelicijama »Jela lošinjskih kapetana« u lošinjskim restoranima i to po promotivnoj cijeni od 40 eura. Naime, brojni lošinjski ugostitelji pripremili su menije od tri slijeda plus čaša vina po ovoj cijeni, a na menijima predstavljaju riblje delicije. Meniji po cijeni od 40 eura nude se u restoranima Baracuda, Manora, Veli Žal, Za Kantuni, Nautika Lošinj, Diana, Eki, Artatore, Bocca Vera, konobama Silvana i Cigale, potom u Borik Mediterannean Baru, Lanterna Grillu te Deveron Gastro Pubu. Među delicijama koje će se moći probati su, primjerice, brancin kuhan u vinu i maslinovom ulju s krumpirom, confit od palamide u lošinjskim travama, plavorepa tuna s pljukancima, rajčicom i kaparima, file brancina u umaku jakovskih kapica i škampi s domaćim pljukancima, kolač s lošinjskim narančama i još mnogo, mnogo toga finoga. |
Okršaji jedrima
Niz regata nastavlja se i idućeg vikenda. Romantičan ugođaj stvorit će već idućeg petka, 8. rujna 6. Noćna regata tradicijskih barki na jedra pod svjetlima reflektora u malološinjskoj luci koju će dodatno začiniti koncert Đanija Stipaničeva na logeru “Nerezincu” okruženom pasarama i gucima u noćnoj promenadi u lošinjskom portu. Subota, 9. rujna, i nedjelja, 10. rujna u znaku su, pak, pravih sportskih “okršaja jedrima”. Prema riječima Vedrana Kabalina, predsjednika Jedriličarskog kluba Jugo, 41. Lošinjska regata olimpijaca donosi ponovo navigacijsku regatu, ali i regatu “u štap”.
Idućeg vikenda održat će se i Lošinjska regata olimpijaca
– Riječ je o jednoj od najuspješnijih regata krstaša u kalendaru Hrvatskog jedriličarskog saveza na sjevernom Jadranu i to potvrđuje već 41 godinu zaredom. Akvatorij otoka Lošinja zbog svog položaja i povoljnih uvjeta na moru jedriličarima predstavlja izazov, stoga se i ove godine očekuje pedesetak posada iz Hrvatske, Slovenije i Italije. Upravo ta geografsko-meteorološka pozicija u kombinaciji s kvalitetnom organizacijom na moru i kopnu, garancija je uspješnosti ove regate.
Noćna regata tradicijskih barki na rasporedu idućeg tjedna
Od većih brodova, maksi krstaša, svoj dolazak najavili su riječki “Molo Longo” te slovenski “Generali” i “Adriatic Europa”, dakle velika jedriličarska imena Dušan Puh, Samo Žvan te Rajko Kujundžić, kazao je Kabalin te dodao kako vro zanimljivo natjecanje organizatori očekuju prilikom jedrenja “u štap” u malološinjskoj luci, gdje će svoje znanje i vještinu pokazati i veliki i mali.
Hoće li veliki brodovi u tako ograničenom prostoru nadvladati manje, ostaje za vidjeti. Borba će sigurno biti zanimljiva ne samo natjecateljima, već i svima koji okršaj budu gledali s rive. Inače, Lošinjska regata olimpijaca je svoje ime dobila po tome što je Lošinj iznjedrio nekoliko olimpijaca koji su sredinom prošlog stoljeća polučili vrhunske rezultate u jedrenju. Samo jedrenje je u Lošinju krenulo oko 1930. kao sportska disciplina, a lošinjska regatna pasara je prva sportska jedrilica rađena isključivo radi sporta na području tadašnje države.
Loger »Nerezinac« zaštitni znak lošinjskog pomorstva
Pletenje mreža
Dodajmo i kako će subotnju večer zaokružiti – Pomorska večer, dakle, nastupi folklornih društava, klapa, puhačkog orkestra, uz prikaz tradicijskih pomorskih vještina, te koncert glazbenika okupljenih u skupinu A strana.
Što se tiče ovogodišnjeg niza regata, Festival Losinava će zaključiti ona koja se održava u Nerezinama, i to na tradiciji započetoj još 1920. godine.
Mario Živković, potpredsjednik Sportsko-ribolovnog društva Škarpina iz Nerezina, pojasnio je kako će ovo malo mjesto u subotu 16. rujna, s početkom u 12 sati, biti domaćin 47. Nerezinske regate tradicijskih barki na jedra.
Mario Živković, potpredsjednik SRD-a Škarpina iz Nerezina, Foto: Vedran Karuza
– Pobjednik ne mora biti onaj brod koji prvi prođe kroz cilj, već onaj koji najvjernije dočara tu našu tradiciju, a koju čini i naša lošinjska regatna pasara. Iako je sve manje onih koji je znaju izraditi, i ova regata nas uči vrijednosti naše baštine koju moramo sačuvati za budućnost, lijepo je ilustrirao Živković te najavio i kako se istog dana u Nerezinama održava prikaz tradicijskih pomorskih vještina, bit će izložba brodica, mala škola pletenja mreža, a za kraj zabava uz koncert Harija Rončevića.
Osim samih regata, za posjetitelje se organizira i niz radionica, primjerice, poučno jedrenje za djecu, osnove teorije jedrenja, radionica o mornarskim čvorovima, edukacija o osnovama brodskog trupa, ali i praktični dio jedrenja na moru.
Pomorska večer iduće subote okupit će folklorna društva
Ispraćaj pomoraca
Svakako ne treba zaboraviti 3. međunarodni ženski vaterpolski turnir Plejade u uvali Čikat od petka, 15. rujna do nedjelje, 17. rujna, a prekrasna uvala Čikat bit će i mjesto uprizorenja ispraćaja pomoraca. Naime, ispred crkvice Annunziata, žene pomoraca ispraćale su i dočekivale svoje životne suputnike. Priča kaže da je tuda vodio glavni plovni put prema Veneciji pa se i s barkama izlazilo van na more kako bi se eventualno čulo novosti o članu obitelji. Na spomen tim hrabrim ženama koje su držale ne tri, nego četiri kantuna kuće, ondje je i postavljena skulptura Addio, simbol ljubavi i vjernosti.
A da se vratimo na početak teksta, odnosno na tajnu dobrog braka. Priča kaže da je skulptura posvećena Lošinjanki Mariji Stuparić, ženi velološinjskog kapetana Aldebranda Petrine, po pričama vrlo pozitivne i vesele osobe, koja je sa suprugom bila u braku 32 godine, od kojih je većinu života plovila s njim. Zajedno su u svom malološinjskom domu bili tek 13 mjeseci. Što reći nego – ljubav koja je oplovila svijet.
Dodatne informacije o manifestaciji može se naći na www.visitlosinj.hr
Kod skulpture »Addio« bit će uprizorenje ispraćaja pomoraca
Predstavljanje dviju knjigaOva manifestacija, osim što donosi pregršt događanja, što zabavnih, što edukativnih, te revitalizira uspomene na slavnu pomorsku i brodograditeljsku povijest otoka, ujedno je prilika da se svake godine nakon njena završetka ostavi i trajni trag za budućnost. – Ideja nam je da svake godine nešto ostane trajno, primjerice u obliku knjiga koje se na Festivalu prvi put predstavljaju. Ove godine predstavljamo dvije knjige i to »Otok pomoraca« Giovanija Gerolamija, te »From the Apsyrtides Islands to the New World« povratnika Granta Karcicha u kojoj je opisan niz detalja koje nismo znali o Lošinjanima na području Sjeverne Amerike, gdje su bili vlasnici velikih brodogradilišta. Do sada smo napravili i četiri kaića koji su ostali u osnovnim školama u Malom i Velom Lošinju te u Nerezinama, a koje su radili sami osnovnoškolci. Tu je i replika makete 1:4, originalne i zaštićene lošinjske regatne pasare »Primavera« sa svim tlocrtima, tako da danas-sutra netko tko bude radio pasaru u mjerilu 1:1 ima spremne sve nacrte. A tu je jasno i skulptura posvećena ženama pomoraca »Addio« koju je također iznjedrio i ovaj Festival, kazao je Dalibor Cvitković, direktor Turističke zajednice grada (TZG) Malog Lošinja. Dodao je da je u tijeku i realizacija interpretacijske rute u Velom Lošinju gdje se postavljaju interpretacijske table s informacijama o značaju Velog Lošinja kao iskona ovdašnjeg pomorstva. Dalibor Cvitković, direktor TZG-a Malog Lošinja, Foto: Vedran Karuza– To je cilj festivala, da uz turističku valorizaciju napravimo nešto i na edukaciji. Rekao bih i da je velika vrijednost ovog festivala i u tome što ima i tu edukativnu notu pa se tako uvijek nešto novo sazna. Mi danas o bratovštinama, uz ostalo i pomorskim, o kojima će biti riječi na jednom predavanju, malo znamo. Naime, svi ti brodovi su po pitanju vlasništva dijeljeni na 24 dijela, dakle, nisu bili u vlasništvu jednog čovjeka, nego više njih i prema tome se dijelio profit. Nekad su se takvim zajedništvom i sinergijom gradili brodovi i izgradila doista impresivna flota te vjerujem da se iz tih primjera i danas može puno toga naučiti, ukazao je direktor TZG-a Malog Lošinja. |