Povratak u klupe

U srednjoškolskim prvim razredima u PGŽ-u ove godine 88 učenika više nego lani

Ingrid Šestan Kučić

Foto Sergej Drechsler

Foto Sergej Drechsler

Gorski kotar ima najveći porast broja učenika, tri tamošnje srednje škole upisale su 14 učenika više nego lani



RIJEKA – U klupe prvih razreda primorsko-goranskih srednjih škola u ponedjeljak će sjesti 2.649 učenika, što je čak 88 učenika više nego lani. Nakon jesenskog upisnog roka izvjesno je da je najveći broj učenika, njih 2.535, odabrao jednu od 30 srednjih škola čiji je osnivač Primorsko-goranska županija, a te škole ujedno bilježe i najveće povećanje broja učenika u odnosu na prošli rujan, jer upisale su 80 učenika više.


Drugi osnivači


Kad su u pitanju škole drugih osnivača, najveći broj učenika odabrao je Salezijansku klasičnu gimnaziju u Rijeci koja ima jednog učenika u prvim razredima više nego lani, odnosno njih 75. Po broju upisanih učenika slijedi Srednja škola Andrije Ljudevita Adamića s 35 upisanih, što je povećanje za tri učenika, dok se za novoosnovane škole Međunarodnu školu Adria i Srednju waldorfsku školu može reći da su podbacile na upisma, jer školu Adria odabralo je tek troje učenika, a Waldorfsku samo jedan.


Prema podacima Primorsko-goranske županije nakon okončanog jesenskog roka upisa bilježi se povećanje broja učenika u svim obrazovnim programima i svim regionalnim područjima županije, osim u Crikvenici, čija srednja škola jedina bilježi pad broja učenika za 11 posto u odnosu na prošlu godinu, dok Gorski kotar ima najveći porast broja učenika. Tri goranske srednje škole upisale su 14 učenika više nego lani, a to je porast broja učenika od 18 posto.




Srednje škole na području Rjeke, njih 22, imaju porast za 26 učenika, što je jedan posto više učenika, dok otočne srednje škole imaju 10 posto učenika više. Naime, tri srednje škole na otoku Krku, Rabu i Malom Lošinju upisale su 19 učenika više nego lani. Bakarska škola ima dva učenika više i porast upisanih od dva posto, a četiri opatijske škole imaju 36 učenika učenika više, što je porast od 12 posto.


Najviše strukovnjaka


Najveći broj učenika upisao je strukovne četverogodišnje i petogodišnje programe, njih 1.293, gimnazijske programe odabralo je 725 učenika, a strukovne obrtničke i industrijske programe njih 530, dok će 94 učenika pohađati umjetničke programe te sedmero programe za učenike s teškoćama u razvoju. Popunjenost obrazovnih programa na upisima u prvi razred svih srednjih škola u cijeloj Primorsko-goranskoj županiji je 90 posto, što je četiri posto manje nego prošle školske godine, a popunjeno je 88 posto gimnazijskih programa, 95 posto strukovnih petogodišnjih i četverogodišnjih programa, 85 posto strukovno-obrtničkih te 89 posto umjetničkih i 18 posto za učenike s teškoćama u razvoju.


Popunjene gimnazije


Od ukupno šest gimnazija u Primorsko-goranskoj županiji, pet ih je u cijelosti popunjeno: Prva riječka hrvatska gimnazija, Prva sušačka hrvatska gimnazija, Gimnazija Andrije Mohorovičića, Gimnazija Eugena Kumičića Opatija i Salezijanska klasična gimnazija, a popunjeni su i gimnazijski programi Prirodoslovne i grafičke škole, SŠ Ambroza Haračića Mali Lošinj te Srednje talijanske škole. U gimnazijskim programima slobodnih mjesta ostalo je samo u školama drugih osnivača.


Strukovne programe u potpunosti su popunile Medicinska škola, Prirodoslovna i grafička škola, Srednja škola za elektrotehniku i računalstvo, Tehnička škola, Građevinska tehnička škola, Pomorska škola Bakar, Hotelijersko-turistička škola Opatija, Elektroindustrijska i obrtnička škola i Obrtnička škola Opatija, a visoku popunjenost bilježe i SŠ Hrvatski kralj Zvonimir Krk, Škola za trgovinu i modni dizajn, Strojarska škola za industrijska i obrtnička zanimanja, SŠ Ambroza Haračića Mali Lošinj, Ugostiteljska škola Opatija, Ekonomska škola Mije Mirkovića te Drvodjeljska i strojarska škola, kao i umjetničke škole, Škola za primijenjenu umjetnost te Glazbena škola Ivana Matetića Ronjgova.


Upisani »prvašići« u brojkama


1.293 – strukovni četverogodišnji i petogodišnji programi


725 – gimnazijski programi


530 – strukovni obrtnički i industrijski programi


94 – umjetnički programi


7 – programi za učenike s teškoćama u razvoju