Pokraj kuće Marohnić trenutačno se gradi nadstrešnica / Foto Grad Bakar
Posjetiteljima će se tradicionalnim predmetima i modernom tehnologijom te multimedijom na zanimljiv i interaktivan način prenijeti povijesne činjenice i iseljeničke priče, kaže Tomislav Klarić
povezane vijesti
BAKAR Grad Bakar nastavlja s ulaganjima u Etno kuću Marohnić na Hreljinu. Nakon što je u travnju ove godine, u povodu blagdana sv. Jurja, zaštitnika bakarskog naselja Hreljin, u Etno kući Marohnić otkrivena bista najpoznatijeg iseljenika ovih krajeva – Josipa Marohnića, ovih dana počela je izrada velike nadstrešnice u atriju kuće, prostoru koji će služiti za razna kulturna događanja, a postavit će se i prigodno rasvjetljenje.
Multimedijski prostor
Naime, dio okoliša krasit će i nadstrešnica napravljena iz drvenih stupova, rogova i greda. Ispred građevine u nivou suterena izvest će se plato opločen kamenim pločama na kojem će se postaviti kameni stol s kamenim klupama. Također, u tom će prostoru biti spremljena i zaprežna željezna kola, dar obitelji Rasporić.
Grad Bakar ujedno je objavio poziv za nadmetanje u postupku jednostavne nabave izrade idejnog rješenja za stalni muzeološki postav u Etno kući Marohnić. Prema riječima bakarskog gradonačelnika Tomislava Klarića, unutrašnji postav kuće bit će posvećen povijesti Hreljina, s naglaskom na iseljenike s bakarskog područja.
– Bit će to multimedijski prostor u kojem će u modernom stilu biti prezentirana bogata bakarska povijest. Buduća namjena Etno kuće Marohnić je izložbeni postav kroz koji će se odati počast Josipu Marohniću te ispričati priča o iseljenicima koji su davnih dana svoj rodni kraj napuštali u potrazi za boljim životom. Posjetiteljima će se na zanimljiv i interaktivan način, tradicionalnim predmetima i modernom tehnologijom te multimedijom, prenijeti povijesne činjenice i iseljeničke priče određenog vremenskog razdoblja, kaže gradonačelnik Klarić.
Tko je bio Josip Marohnić?
Josip Marohnić, sin Mata Marohnića iz Zlobina i Marije Polić iz Hreljina, rođen je na Hreljinu 1866. godine. U SAD odselio je 1893. godine. Bio je oženjen Hreljankom Andrijanom Vidas s kojom je imao dvije kćeri i dva sina. U Americi je otvorio vlastitu knjižaru i tiskaru u kojoj je uglavnom objavljivao knjige – rječnike, gramatike, almanahe i slično, namijenjene hrvatskim iseljenicima, a surađivao je u više iseljeničkih glasila. Marohnić je prvi Hrvat koji je službeno pozvan u audijenciju američkog predsjednika W. H. Tafta (1911. godine). Bio je predsjednik Narodne hrvatske zajednice (poslije Hrvatske bratske zajednice) od 1912. sve do smrti 1921. godine. U vrijeme Marohnićevog predsjedavanja Zajednicom, uvelike se povećao broj članova, briga o iseljenicima se podigla na višu razinu, tiskala se knjižna građa, a utemeljio je i omladinski odjel Pomladak. Marohnić je izdao i nekoliko svojih djela: zbirke »Jesenke« (1897.) i »Amerikanke« (1900.), »Opis Sjedinjenih Država« (1897.), Popis Hrvata u Americi (1902.), »Povijest Sjedinjenih Država Sjeverne Amerike« (1903.), »Šaljive pjesme« (1913.) i drugo. Umro je u Pittsburghu, 28. siječnja 1921. godine. |
Vraćen stari sjaj
Nakon dugotrajnog procesa rješavanja imovinskopravnih odnosa i dobivanja svih potrebnih dozvola, izgradnja Etno kuće Marohnić započela je početkom prošle godine. Naime, Grad Bakar je prije više godina obavio uklanjanje postojećeg ruševnog objekta dvojne obiteljske građevine na Hreljinu te su se tom prilikom izveli i temelji. Riječ je o objektu koji je bio u ruševnom stanju, a novim radovima vraćen mu je stari sjaj. U sklopu radova, rekonstruiran je objekt s uređenim okolišem i svim potrebnim instalacijama. U uređenje Etno kuće Marohnić Grad Bakar uložio je vlastita proračunska sredstva, do sada 318.500 eura, dok je projekt izrade biste stajao 10.800 eura. Riječ je o brončanom izljevu portreta Josipa Marohnića u punoj formi, koji se nalazi na kamenom postamentu.