Foto Mateo Levak
Osvnuvši se na potencijal kraja i njegovu najveću vrijednost, ljude, načelnik Općine Mario Šutej ustvrdio je kako sada kadrovski oformljeni napokon mogu početi raditi na boljitku svoga kraja
povezane vijesti
- Usvojeno niz poreznih izmjena koje će biti na snazi od 1. siječnja. Najvažnija promjena za nekretnine i plaće
- Od iduće godine kreće ocjenjivanje državnih i javnih službenika. Za ocjenu ‘ne zadovoljava’ slijedi prekid službe
- Plenković: “Potpuno su ogoljeni svi lažni pro-ruski narativi, koje je plasirao Milanović. Oporba se ponaša kao sljedba”
BROD MORAVICE – Održavanjem svečane sjednice Općinskog vijeća Brod Moravica, obilježena je trideseta formalna obljetnica ta općine čiji početci sežu još u daleku 1893. godinu, no i blagdan sv. Roka, a u sklopu svečanosti dodijeljene su i općinske godišnje nagrade.
U ime Primorsko-goranske županije svečanosti je prisustvovao dožupan Petar Mamula, a u ime Sabora Republike Hrvatske svečanosti je nazočio izaslanik te gradonačnik grada Bakra Tomislav Klarić. Gradonačelnik Bakra se kao izlasanik Sabora osvrnuo na trideset godina Općine Brod Moravice u povodu čega je istaknuo kako se valja osvrnuti na sve ono napravljeno, jer napravljeno je dosta toga, no ključno je, naglašava, pitanje demografije, odnosno pitanje kako vratiti mlade u gorske krajeve, time i na područje Općine Brod Moravice. Naš su kraj i naša zemlja, smatra, svojevrstan raj na zemlji, no trebamo napraviti sve da u njega vratimo mlade, sposobne i obrazovane ljude koji žele i mogu perspektivno djelovati, s ciljem njegova daljnjeg razvoja.
U istom je tonu nastavio i dožupan Mamula koji je istaknuo kako je pitanje budućnosti naše zemlje, ujedno pitanje budućnosti razvoja brodmoravičkog kraja, jer se po malim sredinama i slabijim karikama prepoznaje potencijal cjeline. U tome, kaže, ključnu ulogu imaju ljudi, jer koliko ih god ima, bitno je njihovo zajedništvo na putu do istoga cilja.
Osvnuvši se na potencijal kraja i njegovu najveću vrijednost, ljude, načelnik Općine Mario Šutej ustvrdio je kako sada kadrovski oformljeni napokon mogu početi raditi na boljitku svoga kraja.
– Kaže statistika da smo najstariji ili najmanji, ali mi prkosimo brojkama, jer naši su ljudi oduvijek bili vrijedni, predani i skromni, uvijek su davali više da život u ovom prekrasnom dijelu Gorskog kotara bude ugodniji i pristupačniji; uvijek čista srca i otvorene goranske duše za sve ljude dobre volje koji dolaze u našu općinu sa željom da upoznaju naše ljepote, naš mir te da steknu nova poznanstva. Izrazito mi je drago što od našeg zadnjeg susreta, između ostalog opterećenog kadrovskim problemima, mogu istaći da smo napokon ekipirani stručnim ljudima koji imaju motivaciju koju ulažu u svoje sposobnosti, mogućnosti i želju za boljitak naše općine. Zadovoljstvo mi je istaknuti da je sa svim postojećim udrugama, državnim i javnim subjektima suradnja na visokom nivou. Nismo zadovoljni samo postignutim, već želimo, koliko možemo i koliko nam naši resursi omogućavaju, učiniti naš kraj još ljepšim, poželjnijim i atraktivnijim, ističe Šutej. A s obzirom na sveukupne dosadašnje općinske napore predsjednik vijeća Općine Brod Moravice Davor Delač zaključio je – “ovako sigurno idemo dalje”.
Nagradu Počasni građanin općine Brod Moravice dobio je Slavko Gauš kao predsjednik Vatrogasne zajednice PGŽ-a zbog nesebičnog doprinosa radu lokalne zajednice. Godišnju nagradu dobio je Matija Legović za izuzetna sportska dostignuća, osvajanje srebrne i brončane medalje na Svjetskom juniorskom prvenstvu u biatlonu, zatim Marino Mlinac, predsjednik DVD-a Brod Moravice za dugogodišnju aktivnost u radu za dobrobit vatrogasaca i za sudjelovanje u akciji na potresom pogođenom području grada Petrinje. Zahvalnicu je dobio Željko Kruljac za osnivanje Udruge hrvatskih branitelja Brod Moravice i angažman u toj udruzi, a Nikola Macut za dugogodišnje donacije u raznim segmetnima lokalne zajednice, naročito sporta te očuvanja sakralnih objekata na općinskome području. Obitelj Beljan dobila je zahvalnicu za najbolju okućnicu, a obitelj Mrvoš dobila je zahvalnicu za detalje dvorišta. Zahvalnicu za suradnju dobile su i općine i gradovi – Grad Čabar, Grad Delnice, te Općine Lokve, Mrkopalj, Ravna Gora i Skrad.
Uz lokalne i državne dužnosnike, svečanosti su nazočili istaknuti predstavnici lokalne zajednice, predstavnici raznih tvrtki, Hvidre Gorski kotar, javnih službi te predstavnici raznih udruga. Glazbeno je program svečanosti obogatila vokalna skupina “Dim” iz Delnica koja je izvela državnu i županijsku himnu te pjesmu “Moja posljednja i prva ljubavi” Tereze Kesovije, a mogla u sklopu svečanosti predstavljena je i izložba “Stari čampi” u organizaciji Hrvatske čitaonice sela Kuti koja pokazuje tradiciju izrađivanja papuča, koja je od 2018. godine dio europske kulturne baštine, a šire je, međunarodno, promovirana u vrijeme kad je Rijeka bila prijestolnica kulture. Prigodno se druženje nastavilo do poslijepodnevnih sati uz grupu “Trio Gorani”.