Foto Reuters
Najnovije tehnologije uz pomoć akustične Huaweijeve tehnologije i umjetne inteligencije omogućuju jasniji uvid u migracije ptica i drugih životinja, njihove brojnosti, kretanja te dugoročne trendove
povezane vijesti
U povodu 50. obljetnice Svjetskog dana zaštite okoliša, Huawei i Međunarodna unija za očuvanje prirode (IUCN) predstavili su pametna rješenja za učinkovito upravljanje zaštićenim područjima te sve veći značaj tehnologije u praćenju ugroženih vrsta i zaštiti njihovih prirodnih staništa.
Kako bi iskoristili digitalnu tehnologiju za postizanje globalnih ciljeva biološke raznolikosti, Huawei i IUCN predstavili su svoju viziju za zaštićena prirodna područja. Na samitu Tech4Nature predstavljena je Bijela knjiga o pametnim zaštićenim područjima koju su zajednički razvili Huawei, IUCN Kina i Kineska akademija šumarstva.
Njome se želi podijeliti plan za zaštićena područja temeljen na kineskom iskustvu. Uvođenje nove generacije digitalnih tehnologija poput poslovanja u cloudu, IoT, mobilni internet, big data i umjetna inteligencija (AI) omogućili su prikupljanje podataka i interakciju u stvarnom vremenu.
To je ključno za poboljšanje smart sensinga, analize i upravljanja zaštitom te očuvanje područja, čime se postiže veća razina zaštite prirode. Huawei je surađivao s više od 30 globalnih partnera uključujući IUCN kako bi primijenio digitalne tehnologije za postizanje učinkovitih rezultata u zaštiti i obnavljanju u 46 zaštićenih i očuvanih područja diljem svijeta.
– Postigli smo mnogo na putu globalnih ciljeva da se do 2030. godine očuva barem 30 posto zemljišta i vode na Zemlji, izjavila je zamjenica glavnog direktora za IUCN dr. Grethel Aguilar.
Huawei je i u Hrvatskoj pokrenuo projekt Tech4all u suradnji s Fakultetom agrobiotehničkih znanosti (FAZOS), a cilj projekta je očuvanje biosustava u Kopačkom ritu koristeći najnovije tehnologije.
– Fakultet agrobiotehničkih znanosti već dugi niz godina blisko surađuje s Parkom prirode Kopački rit u području zaštite biljnih i životinjskih vrsta, a Huaweijeva potpora koju kroz dugogodišnju suradnju ostvarujemo omogućuje nam da cijeli proces bude efikasniji i brži.
Najnovije tehnologije omogućuju nam da uz pomoć akustične Huaweijeve tehnologije i umjetne inteligencije imamo jasniji uvid u migracije ptica i drugih životinja, njihove brojnosti, kretanja te dugoročne trendove kojih trebamo biti svjesni.
Osim toga, Kopački rit je time postao jedno od rijetkih eko-područja koja koriste naprednu tehnologiju u cilju zaštite ugroženih staništa, što je zaista velika stvar za Slavoniju, ali i Hrvatsku općenito, rekla je prof. dr. Ivana Majić, prodekanica za međunarodnu suradnju i studije na engleskom jeziku (FAZOS).