SNIMIO: VEDRAN KARUZA
Prošlog tjedna nevrijeme nas je zaobišlo zbog juga koje je držalo topli zrak, no samo 50 kilometara sjevernije od nas, u Sloveniji nevrijeme je bilo izrazito jako. U budućnosti će naše prognoze sigurno postati još bolje, ali nikad sto posto sigurne, kaže meteorolog Igor Horvat
povezane vijesti
Danas bi trebao biti najtopliji dan u toplinskom valu koji je posljednjih dana zahvatio Hrvatsku i druge europske zemlje. U skladu s tom prognozom maksimalne dnevne temperature zraka na kvarnerskom području ozbiljno će se približiti 40 stupnjeva Celzijevih. Naime, prema riječima meteorologa iz Pomorskog hidrometeorološkog ureda Rijeka Igora Horvata, maksimalne temperature bi se danas u Rijeci mogle kretati oko 36 stupnjeva Celzijevih, dok će u danima koji slijede one biti nešto niže, ali će i dalje biti vruće.
– Već prethodnih dana bilježili smo temperature zraka koje su prelazile 35 stupnjeva Celzijevih u cijeloj zemlji, a najtoplije je bilo u unutrašnjosti Dalmacije. Od srijede pa do, kako se sada čini, subote, vrijeme će biti nestabilnije, iako i dalje vruće. Sunčanog vremena i dalje će biti, no postoji mogućnost kiše i neverina jer će atmosfera biti nestabilnija. Iako će temperature zraka biti nešto niže, ne možemo govoriti o zahlađenju, a zbog moguće kiše, pojačat će se dojam sparnog vremena, objašnjava Horvat.
Vruće ljeto
Prema njegovim riječima, generalno gledano, proteklih deset godina ljeta su iznadprosječno topla u odnosu na 30-godišnji klimatološki period. Tako su 2007. godine i 2015. godine u srpnju zabilježeni rekordi od 40 stupnjeva Celzijevih, odnosno 39,9 stupnjeva.
– Tako će izgleda biti i ovo ljeto, pa nam neki modeli pokazuju iznadprosječno toplo vrijeme sve do listopada. No, primjerice, po drugim modelima, ovogodišnji kolovoz trebao bi biti nešto podnošljiviji i blaži u odnosu na srpanj. Općenito, na našem se području prati porast apsolutne maksimalne temperature zraka od devedesetih godina. Puno su brojniji dani s maksimalnom temperaturom višom od 35 stupnjeva i noći u kojima temperature ne padaju ispod 20 stupnjeva, dodaje Horvat.
Na pitanje koliko su moguća odstupanja vremenskih prilika od meteoroloških prognoza kakva su proteklog tjedna u nas zabilježena nekoliko puta, poput neočekivanog nevremena na zagrebačkom području ili pak grmljavinskog nevremena koje je prošlog četvrtka gotovo u potpunosti zaobišlo Rijeku, Horvat objašnjava kako je atmosfera kaotični nelinearni dinamički sustav čije se ponašanje pokušava predvidjeti numeričkim modelima koji su ustvari gruba skica tog sustava.
– Primjerice, prošlog tjedna nevrijeme nas je zaobišlo zbog juga koje je držalo topli zrak, no samo 50 kilometara sjevernije od nas, u Sloveniji nevrijeme je bilo izrazito jako. U budućnosti će naše prognoze sigurno postati još bolje i preciznije, no zbog prirode atmosfere, nikad nećemo moći predvidjeti vremenske prilike sa stopostotnom sigurnošću jer kad govorimo o atmosferi, govorimo o kaotičnom nelinearnom sustavu. Dostupnost velikog broja numeričkih modela ponekad otežava prognoziranje vremena, ali nam s druge strane, suvremena tehnologija poput novijih generacija radara, radarskih sustava i satelita olakšava posao, ističe Horvat.
Svuda je vrelo
Osim u Hrvatskoj, srpanjske vrućine prevladavaju i u susjednim zemljama. Republički hidrometeorološki zavod upozorio je jučer građane Srbije na tropske vrućine koje bi trebale prevladavati u toj državi sljedećih dana. Ova ustanova izdala je priopćenje u kojem upozorava na »veoma opasnu pojavu« zbog ekstremno visokih temperatura, a dnevne temperature u Srbiji trebale bi se kretati između 37 i 40 stupnjeva.
Zbog ekstremno visokih temperatura zraka, Federalni hidrometeorološki zavod izdaje crveno upozorenje za Bosnu i Hercegovinu ističući kako će se većinu tjedna u vremenu od 12 do 18 sati vrijednosti temperatura zraka kretati od 34 do 40 °C.
– Poduzmite adekvatne mjere, planirajte svoje aktivnosti u skladu s prognoziranim vrijednostima ekstremno visokih temperatura. Zaštitite sebe i pomozite ugroženim osobama. Djelujte u skladu sa savjetima ovlaštenih organa, poručeno je iz bosanskohercegovačkog FHMZ-a.
Slične, možda malo niže niže temperature prevladavaju u susjednoj Sloveniji gdje se maksimalna temperatura popela do 37 stupnjeva. Agencija Republike Slovenije za okoliš (ARSO) za veći dio zemlje izdala je narančasto upozorenje, a takvo bi se vrijeme trebalo zadržati do srijede ujutro kada će još biti sunčano, vruće i sparno, ali se poslijepodne očekuje nevrijeme koje bi trebalo zahvatiti veći dio Slovenije.