KOMEMORACIJA

FOTO Podhum je mjesto opomene, poučavanja i pijeteta: Obilježena 81. obljetnica fašističkog terora nad civilima

Filip Brnelić

SNIMIO : SERGEJ DRECHSLER

SNIMIO : SERGEJ DRECHSLER

Ovaj spomenik danas je mjesto opomene, poučavanja i pijeteta, stoga je razumljiva naša želja da i buduće generacije pamte ove događaje i žrtve Drugog svjetskog i Domovinskog rata, kazala je Neda Macan



SOBOLI – Kod Spomenika podhumskim žrtvama održana je svečana komemoracija povodom 81. godišnjice stradanja mještana Podhuma. Stotinjak uzvanika u jutarnim se satima okupilo kod velebnog memorijalnog kompleksa kako bi se prisjetilo jedne od najvećih tragedija iz Drugog svjetskog rata koje su se zbile na riječkom području te odalo počast ubijenim i protjeranim Podhumcima. U znak sjećanja na nedjelju, 12. srpnja 1942. godine kada su talijanski fašisti strijeljali najmanje 91 civilnu žrtvu, a ostatak mještana pozatvarali i izgnali, položeni su vijenci te održan prigodni program. Komemoraciji su nazočili članovi antifašističkih udruga s kvarnerskog područja, predstavnici Primorsko-goranske županije te brojni antifašisti.



– Sjećamo se događaja koji ima značaj za Grobnišćinu i cijeli Kvarner, posebno zato jer je u njemu stradalo civilno stanovništvo, a do pljačkanja i devastacije sela nije došlo zbog borbi partizana i Talijana. Podhumske žene i djeca odvođeni su u logore Kampor, Gonars i Udine, a svi muškarci od 16 do 60 godina su ubijeni. Povod ove odmazde, ovog ataka na nedužno stanovništvo bio je partizansko hapšenje i pogubljenje talijanskog učitelja i učiteljice koji nisu htjeli prestati s talijanizacijom naroda, osobito djece. Ovaj spomenik danas je mjesto opomene, poučavanja i pijeteta, stoga je razumljiva naša želja da i buduće generacije pamte ove događaje i žrtve Drugog svjetskog i Domovinskog rata, kazala je Neda Macan, predsjednica Udruge antifašističkih boraca i antifašista općine Čavle, pozvavši profesore ovdašnjih osnovnih i srednjih škola da u svoje programe uvrste posjet podhumskom spomeniku.





Predsjednik županijskog Saveza antifašističkih boraca i antifašista Dinko Tamarut kazao je kako je stradanje Podhuma bilo pravo lice talijanskog fašizma koji je ovom kraju donosio teror, odnarodnjavanje i strahote od 20-tih godina prošlog stoljeća. – Podhum je u ratno vrijeme bio jedno od bogatijih i razvijenijih mjesta u kojem je jačao antifašistički otpor. Da bi zatrli Narodno-oslobodilački pokret, fašisti su izabrali Podhum da bi pokazali kako će se s otporom nositi, no brojni su mladići iz Podhuma i Grobničkog kraja odlazili u partizanske odrede da bi se borili protiv fašističkog zla. Mi ponosni na ovu prošlost imamo zadatak da širimo vrijednosti antifašizma koji je nama i cijeloj Europi donio slobodu, naveo je Tamarut. Okupljenima su se obratili i pročelnik Ureda Primorsko-goranske županije Goran Petrc koji je osudio sve učestaliju relativizaciju fašizma i fašističkih zločina, kao i predsjednik UABA grada Rijeke Vojko Obersnel koji se zapitao zašto se antifašistička, posebice spomenička baština poput ove u Podhumu danas više obrađuje i cijeni izvan Hrvatske nego ondje gdje je nastala.



Svečanost u organizaciji UABA Čavle vodio je pjesnik i kazalištarac Mensur Puhovac koji je odrecitirao pjesmu Grobničana Ivana Brdara posvećenu stradanju Podhuma te izveo partizansku pjesmu “Šume, šume najljepša vam hvala”. U sklopu programa nastupila i klapa Nevera koja je izvela nacionalnu himnu Lijepa naša domovino.