RIJEKA Sveučilište svetog Ćirila i Metoda iz Skoplja u povodu obilježavanja svoje 50. obljetnice Sveučilištu u Rijeci dodijelilo je Priznanje za promociju i afirmaciju makedonskog jezika, književnosti i kulture. Naglašavajući da je iza Povelje koja predstavlja čast za riječko Sveučilište dugotrajan rad na razvijanju makedonistike te makedonsko-hrvatske suradnje u području kulture, jezika i književnosti, rektorica Sveučilišta prof. dr. Snježana Prijić Samaržija je na konferenciji za novinare istaknula kako je stupanj razvijenosti te suradnje rijetka pojava ne samo u Hrvatskoj, nego i šire.
– Makedonistika se u Rijeci razvija još od 1982. godine, dakle i prije postojanja Filozofskog fakulteta, a suradnja s makedonskim ustanovama puno je šira od same makedonistike. Nagli skok ta je suradnja doživjela u vrijeme rektora akademika Daniela Rukavine te prorektora prof. dr. Gorana Kalogjere, a kruna je bilo osnivanje Lektorata za makedonski jezik i književnost – kazala je rektorica.
Ujedno je podsjetio i da Sveučilište svetog Ćirila i Metoda iz Skoplja u svojoj organizaciji ima i Seminar za makedonski jezik i kulturu, utemeljen s ciljem promoviranja makedonskog jezika, književnosti i kulture diljem svijeta. Od utemeljenja Republike Makedonije ovaj Seminar ima vrlo važnu ulogu, s obzirom na negiranje makedonskog jezika kao zasebnog slavenskog jezika. Svake se godine na Ohridu organiziraju radionice za makedonski jezik, na koje se pozivaju slavisti iz cijelog svijeta na izučavanje makedonskog jezika i kulture, kako bi ga isti mogli promovirati u svojim sredinama, a Sveučilište u Rijeci uključilo se 1985. godine.