Stipan Jonjić, Snježana Prijić Samaržija i Ivan Đikić / Foto: V. KARUZA
Njegov utjecaj će ostati trajno upisan u povijesti znanosti, rekla je rektorica Snježana Prijić Samaržija
povezane vijesti
RIJEKA – Svjetski stručnjak u istraživanju tumora i zaraznih bolesti, redoviti je profesor na Sveučilištu Goethe u Frankfurtu te član Max Planck Instituta za biofiziku, Ivan Đikić, novi je počasni doktor Sveučilišta u Rijeci, a titula Doctoris Honoris Causa dodijeljena mu je u sklopu obilježavanja 50. godišnjice riječkog Sveučilišta.
Navodeći kako se radi o najvećoj počasti koje jedno sveučilište može dodijeliti znanstveniku, osobama koje su značajno doprinijele Sveučilištu u Rijeci, ali i cjelokupnoj akademskoj zajednici i svjetskoj znanosti u cjelini rektorica, prof. dr. Snježana Prijić Samaržija, kazala je da je to dvanaesti počasni doktorat riječkog Sveučilišta.
– Sveučilište u Rijeci s posebnom pažnjom pristupa podjeli ovog počasnog zvanja predlažući samo rijetke i izuzetne ljude za koje želi da ostanu imenom i djelom vezani uz riječko Sveučilište, time deklarirajući i vrijednosti u koje vjeruje.
Počasne doktorate dodjeljujemo osobama koje vidimo kao neprijeporne uzore za buduće generacije, ali i kao paradigmu znanstvenika ljudi.
Prof. dr. Ivan Đikić je sasvim sigurno i nedvojbeno takav znanstvenik i takva osoba. Ivan Đikić je znanstvenik iznimnog osobnog i profesionalnog integriteta, takvog kakvog prepoznajemo mi, ali i nacionalna i internacionalna akademska zajednica. Znanstvena i akademska postignuća su vrhunska, njegova je reputacija europska i globalna.
Njegov utjecaj će ostati trajno upisan u povijesti znanosti. Svi mi znamo da to nije nimalo lako postići.
Akademski svijet je visoko kompetitivan i bez obzira koliko se drugima činilo da je to samo posao kao neki drugi svi znamo da se stvarni uspjeh i postignuće u znanosti ne postižu srećom ili slučajno, već isključivo teškim i upornim radom.
Mi znamo da se takva postignuća postižu samo ako živite znanost, ako se s njom budite i liježete, ako ste spremni svaki svoj privatni i osobni trenutak žrtvovati svome radu, istaknula je rektorica.
Dodajući da je Ivan Đikić jedan od najboljih hrvatskih znanstvenika i osoba koja s pravom uživa najvišu znanstvenu reputaciju u zemlji i internacionalno, rektorica je napomenula i da se radi o znanstveniku koji je dao značaj doprinos Sveučilištu u Rijeci, kao član Međunarodnog znanstvenog savjeta, dok je ove godine izabran za člana Sveučilišnog vijeća, najvišeg savjetodavnog, ali i nadzornog tijela riječkog Sveučilišta.
Rektorica je posebno apostrofirala njegovu pomoć u promišljanju razvoja znanosti na riječkom Sveučilištu, poticanje u internacionalizaciji, zalaganje za mlade znanstvenike te njegov doprinos u promociji riječkog Sveučilišta te ga je ocijenila čovjekom vrijednosti.
Samu promociju novog počasnog doktora vodio je akademik Stipan Jonjić istaknuvši da se radi o iznimno uspješnom znanstveniku čija su istraživanja promijenila poglede na biologiju ljudske stanice i pridonijela razumijevanju patogeneze brojnih bolesti, napose tumora i zaraznih bolesti.
Ujedno je dodao da je prof. dr. Đikić dobitnik brojnih znanstvenih nagrada, uključujući Leibniz nagradu, Ernst Jung nagradu za medicinu i nedavno Louis-Jeantet nagradu za medicinu.
Izabrani je član Europske organizacije za molekularnu biologiju (EMBO), Njemačke akademije Leopoldine, Europske akademije i Američke akademije umjetnosti i znanosti te predano radi na obrazovanju novih generacija znanstvenika na globalnoj razini, a za trud koji ulaže u popularizaciju znanosti u Hrvatskoj odlikovan je ordenom Red kneza Branimira s ogrlicom, koju uručuje predsjednik Hrvatske.
Naglašavajući kako je počasni doktorat za njega profesionalna i osobna čast prof. dr. Đikić je istaknuo da je Rijeka danas centar imunološkog znanja u Hrvatskoj za što je zaslužan akademik Jonjić sa svojom grupom znanstvenika te je ustvrdio da je riječko Sveučilište danas jedno od najbrže razvijajućih hrvatskih sveučilišta.
Prof. dr. Đikić prvi je i jedini hrvatski znanstvenik koji je tri puta zaredom proglašen dobitnikom “znanstvenog Oskara”, projekta Europskog istraživačkog vijeća (ERC), a danas je riječkim znanstvenicima poručio da apliciraju za ERC grantove.
– Gubitak i nepotvrđivanje ne znači da ste slabi. To samo znači da ste u jednoj vrhunskoj utakmici u kojoj zaslužujete biti, poručio je prof. dr. Đikić.
Ujedno je ustvrdio da riječko Sveučilište postaje poznato i izvan hrvatskih granica te da mladi u Rijeku rado dolaze studirati te ostaju u Rijeci, što je znak da je Rijeka uspjela u onome što joj je bio cilj, odnosno otvoriti se i integrirati u europsku znanost.
– U Rijeci postoji određena kemija, kemija ljudskog komuniciranja i prihvaćanja kritike kao nečeg dobrog.
Dobronamjerna kritika može pomoći unaprijeđenju, istaknuo je riječki počasni doktor.
U sklopu svečanosti održao je i predavanje o budućnosti obrazovanja naglašavajući kako se radi o temi koja je svugdje aktualna, a poseban je naglasak stavio na integrativno obrazovanje.
– Vještine koje moramo dati djeci nisu samo znanje, nego i same vještine, znanje i tehnologija koji su integrirani, kazao je prof. dr. Đikić.
Prema njegovom mišljenju mentoriranje i podrška karijere mladih jedna je od najvažnijih stvari, jer kako je zaključio, samo zajedničkim transferom znanja može se unaprijediti znanost.