Ministar Vili Beroš na jučerašnjem događaju Hrvatskog društva onkoloških medicinskih sestara i tehničara / Foto L. DOMITROVIĆ/PIXSELL
Liječnici u primarnoj zdravstvenoj zaštiti više neće morati pacijentima pisati putne naloge za naknadu troška putovanja dužeg od 50 kilometara
povezane vijesti
ZAGREB – Putne naloge za naknadu troška pacijentima koji moraju putovati više od 50 kilometara da bi realizirali zdravstvenu uslugu koja im je potrebna ubuduće neće pisati liječnici u primarnoj zdravstvenoj zaštiti, nego će ih izdavati HZZO. Objavio je to jučer ministar zdravstva Vili Beroš nakon što je Upravno vijeće HZZO-a usvojilo izmjene i dopune Pravilnika o uvjetima i načinu ostvarivanja prava iz obveznog zdravstvenog osiguranja.
– Kao što smo i najavili, pokrenuli smo reformsku mjeru administrativnog rasterećenja liječnika primarne zdravstvene zaštite, što uključuje liječnike obiteljske medicine, pedijatre i ginekologe. Administrativni postupak provjere i odlučivanja o opravdanosti izdanog putnog naloga, kao i zahtjeva osiguranih osoba za naknadu troškova prijevoza, preneseni su s liječnika na administrativne službe HZZO-a – objasnio je Beroš i dodao da je to korak prema rasterećenju liječnika u PZZ-u, kako bi se mogli više posvetiti pacijentima.
Posvećenost pozivu
– Putni nalozi su tek jedan u nizu koraka usmjeravanja administrativnih poslova prema HZZO-u, kako bismo našim liječnicima omogućili potpunu posvećenost njihovom pozivu. U sklopu reforme, kontrolorima HZZO-a već je omogućeno zaključivanje bolovanja, što utječe na smanjenje administriranja, a predviđeno je i uvođenje administrativne podrške u sklopu novog modela ugovaranja zdravstvene zaštite koji će dodatno pratiti i vrednovati učinkovitost i kvalitetu rada liječnika – kaže ministar.
Obiteljski liječnici upozoravaju da im i nakon prebacivanja putnih naloga u nadležnost HZZO-a ostaje još jako puno administriranja, raznoraznih potvrda, obrazaca i drugih papira koje moraju izdavati pacijentima.
– Pozdravljamo prebacivanje putnih naloga na HZZO, no to je tek samo mali dio ogromnog administrativnog opterećenja obiteljske medicine i nije dovoljno – komentira Nataša Ban Toskić, predsjednica Koordinacije liječnika obiteljske medicine (KoHOM). Do toga je, dodaje, došlo tek nakon višegodišnjeg pritiska KoHOM-a i ukazivanja koliki im problem putni nalozi predstavljaju, ne samo radi opterećenja, nego i ogromnih novčanih kazni koje su liječnici dobivali zbog toga.
– Da postoji prava volja da nas se administrativno rastereti i doista osnaži, sve ovo što se sada najavljuje već bi se davno desilo – zaključuje.
Brdo papirologije
Liječnicima u PZZ-u i dalje ostaje brdo papirologije – procedura oko uputnica za fizikalnu terapiju u kući i za rehabilitaciju u toplicama, bolovanja koja odredi pedijatar ili stomatolog, naručivanje na preglede i pretrage, printanje bolničkih nalaza, razne potvrde…
– Tko god se danas sjeti, želi od nas potvrdu – da djeca mogu ići u vrtić, da mogu ići na školski izlet, za upise u srednje škole da su im roditelji kronični bolesnici, za HRT da je osoba invalid, za inozemne mirovine da je osoba živa… Nama u neograničenim količinama stižu zahtjevi drugih ministarstava i institucija jer očito ne postoji međusobna suradnja – ističe Nataša Ban Toskić.