Dogovor s Vijećem EU-a

Romana Jerković: Digitalnim novčanikom podižemo kvalitetu javnih usluga i činimo ih  dostupnijima 

P. N.

Romana Jerković

Romana Jerković

Romana Jerković s Vijećem EU-a postigla je preliminaran politički dogovor oko ključnih otvorenih  točaka prijedloga Zakona o europskom digitalnom identitetu



 


Nakon 9 sati intenzivnih pregovora, zastupnica Romana Jerković (SDP/S&D) je ispred EP a 29. lipnja 2023. s Vijećem EU-a postigla preliminaran politički dogovor oko ključnih otvorenih  točaka prijedloga Zakona o europskom digitalnom identitetu. 


Komisija je 07. lipnja 2021. predložila europski okvir za digitalni identitet, koji će biti dostupan svim  državljanima EU-a i europskim poduzećima. Prijedlogom je predviđeno kako će građani putem  napredne aplikacije, tzv. digitalnog novčanika, moći dokazati svoj identitet prilikom pristupanju  uslugama javnog i privatnog sektora te podijeliti osobne elektroničke dokumente jednim klikom na  ekranu telefona. S pomoću nacionalne digitalne identifikacije, koja će biti priznata u cijeloj Europi,  moći će pristupiti servisima javnog sektora i internetskim uslugama, a velike platforme morat će  prihvatiti upotrebu europskog novčanika za digitalni identitet ako korisnik to zatraži, npr. kako bi  dokazao svoju dob. Korištenje europskog novčanika za digitalni identitet biti će na dobrovoljnoj bazi  i neće zamijeniti mogućnost korištenja papirnatih dokumenata. 




Nakon što je izvješće zastupnice Jerković (SDP/S&D) dobilo konačno zeleno svjetlo na plenarnoj  sjednici Europskog parlamenta održanoj 13. – 16. ožujka u Strasbourgu, započeli su pregovori s ciljem  postizanja konačnog političkog dogovora. 


„Svaki dan milijuni građana koriste svoj identitet kako bi ostvarili svoja prava i kako bi dobili pristup  potrebnim uslugama. Zbog neusklađenog zakonodavstva i tehničkih standarda, pun potencijal  digitalnog identiteta ostaje neiskorišten. Ovom reformom postiže se veliki iskorak u poboljšanju  kvalitete javnih usluga i komunikacije građana s javnim sektorom, te se pruža veća podrška 


poduzećima koja posluju preko granica. Kako bi oslobodili potencijal digitalnog identiteta, ključni  prioritet za Europski parlament bilo je osigurati usklađenost na EU razini po pitanjima standarda  privatnosti, sigurnosti i suvereniteta podataka – mislim da smo s tog aspekta odradili odličan posao  na kojeg sam jako ponosna.“ 


U svojoj srži cilj novog zakonodavstva je olakšati svakodnevni život građana pojednostavljujući im  pristup uslugama privatnog i javnog sektora, ne samo unutar vlastite zemlje, već i tijekom putovanja  i boravka u drugim državama članicama EU-a. Mogućnosti ovog zakonskog prijedloga u smislu  poboljšanja i demokratizacije pristupa ključnim javnim uslugama, posebice u manjim sredinama, su  brojne. „Uspjeli smo stvoriti sustav digitalnog identiteta temeljen na jednostavnoj i sigurnoj e aplikaciji za sve naše elektroničke interakcije, u kojoj korisnici imaju punu kontrolu nad svojim  podacima i svojim dokumentima. To je veliki korak naprijed koji će svima omogućiti da se konačno  integriraju i da osjete benefite digitalnog društva“, zaključila je Jerković.