Punih sedam dana likovnjaci su vladali Plemenitašem / Foto M. KRMPOTIĆ
Ove smo godine projekt nastavili temom Matrice: Apsurd. Tražeći smisao i jasnoću u vremenu bremenitom besmislenim, kaotičnim i iracionalnim situacijama, kroz osvještavanje apsurda suočavamo se s njime, rekla je prof. art. Mirjana Vodopija
povezane vijesti
PLEMENITAŠ – Zgrada nekadašnje osnovne škole u mjestašcu Plemenitaš i tijekom lipnja potvrdila je kako je idealno mjesto za višednevna druženja i rad umjetnika i svih koji se žele baviti ili proučavati umjetnost.
Tako je, tek koji dan nakon završetka ovogodišnjeg wooden firing susreta, skulptorica koje se bave keramikom, isto tako uspješno održan jednotjedni projekt terenske nastave Grafičkog i Nastavničkog odsjeka Akademije likovnih umjetnosti Sveučilišta u Zagrebu. Riječ je o projektu koji je pod nazivom “Matrica” pokrenut 2016. godine te prerastao u višegodišnji projekt tematski vezan uz istraživanje grafičkog medija i pojma matrice u proširenom polju umjetnosti i znanosti, rekla nam je prof. art. Mirjana Vodopija koja uz prof. art. Ines Krasić i as. Ivu Ćurić čini skupinu autorica te voditeljice i mentorice na izradi radova.
NadogradnjaRad u prirodi bit će nadograđen tako što će od listopada 2023. do svibnja 2024. godine biti održavana dodatna predavanja, istraživanja u suradnji s predavačima, mentorski rad na osmišljavanju i razradi umjetničkih koncepata unutar teme i realizaciji radova studenata, a za 4. svibnja 2024. godine planira se prezentacija radova na izložbi u Galeriji SC u Zagrebu. |
Terenska nastava
– Svake se godine održava novi ciklus projekta koji se tematski fokusira na određeni segment pojma matrice. Centralni dio projekta je jednotjedna terenska nastava u Gorskom kotaru za vrijeme koje znanstvenici i umjetnici, profesori sa sastavnica Sveučilišta, te hrvatski i inozemni umjetnici koji se u svom umjetničkom ili znanstvenom radu bave odabranom temom održe predavanja i radionice vezane uz temu. Projekt se nastavlja tijekom jeseni i zime kroz dodatna predavanja i vezane izvannastavne aktivnosti, umjetnička istraživanja, mentorski rad voditeljica projekta sa studentima na izradi radova i prezentaciji nastalih radova na izložbi. Projekt završava izdavanjem publikacije o pojedinom ciklusu.
Ocjena 10 od 10
Studenti su vrlo zadovoljni odrađenim. Antun Sekulić u Lukovdol je došao jer voli ići na radionice budući da na njima uvijek jako puno nauči. – Ova okolina i ovo mjesto zaista su inspirativni, čak i kad je tema apsurd. Pristupio sam joj tako da ni sam ne znam što mislim pa onda idem raditi to što ne znam što napraviti. Za sad je sve u fazi tri ideje, no što će biti, vidjet ćemo, rekao je Sekulić. Čabranka Anamarija Kvas već je treći put sudionica ovih radionica. – Prvi sam put u Plemenitašu, a privukla me tema apsurda jer me izvukla iz zone komfora i natjerala na razmišljanje pa već imam puno ideja što i kako raditi, rekla je Anamarija Kvas, ocijenvši rad i boravak ocjenom deset od deset. |
Do sada je održano pet radionica koje su se tematski fokusirale na određeni segment pojma matrice: Matrice: Grafika (2016.), Matrice: Zvuk (2018.), Matrice: Prostor slobode (2019.), Matrice: Botanika (2020.) i Matrice: Informacije (2021.) te Matrice: Zvuk II (2022.). U projektu su do sada sudjelovali studenti i alumni Akademije likovnih umjetnosti i FER-a Sveučilišta u Zagrebu te alumni Akademije za umjetnost i kulturu osječkog sveučilišta.
Smisao u besmislu
– Ove smo godine projekt nastavili temom Matrice: Apsurd. Tražeći smisao i jasnoću u vremenu bremenitom besmislenim, kaotičnim i iracionalnim situacijama, kroz osvještavanje apsurda suočavamo se s njim. U projektu nastavljamo potragu za smislom pedagoškog i umjetničkog djelovanja, prigrljujući apsurd kao inspiraciju i sredstvo djelovanja. U “Mitu o Sizifu” Albert Camus kaže: “Izvlačim iz apsurda tri zaključka: svoj revolt, svoju slobodu i svoju strast…”. Na tragu spomenutog krećemo u istraživanje subjektivnoga i objektivnoga, graničnih situacija na raskrižju između umjetnosti, znanosti i tehnologije. Kroz dinamičan proces predavanja i radionica, pojam apsurda sagledat će se iz različitih područja, krenuvši od determinističkog polazišta prema prirodoznanstvenim i društveno-humanističkim teorijama i praksama, rekla je prof. Vodopija.
I ove su godine predavači i voditelji radionica bili istaknuti stručnjaci – prof. dr. sc. Davor Horvatić, PMF Zagreb, prof. dr. sc. Dario Bojanjac, FER Zagreb, Lucija Žuti, doc. art Vojin Hraste ALU, str. sur. Marko Dajak, ALU, dr. sc. Sunčica Ostoić te prof. dr. sc. Tomislav Pletenac, ALU Zagreb. Njihova predavanja i radionice skušali su i pohađali studenti i studentice Akademije likovnih umjetnosti Sveučilišta u Zagrebu – Anamarija Kvas, Manuela Košević, Vasja Irma Ivković, Kristina Novosel, Antun Sekulić, Borna Ivanuša, Dorian Pacak, Antonela Šurbek, Petra Divković, Tara Stanić i Jakov Pašalić te Luka Horvatić, učenik Srednje tehničke škole Ruđera Boškovića, Zagreb.