Onkologija u zastoju

Natječaj za kupnju važne opreme za bolnice kasni već pola godine: ‘Ponašaju se kao da oboljeli od raka imaju sve vrijeme svijeta’

Ljerka Bratonja Martinović

Dostupnost radioterapijskog liječenja u Hrvatskoj je već dulje vrijeme deficitarna / Foto DUBRAVKA PETRIĆ/PIXSELL

Dostupnost radioterapijskog liječenja u Hrvatskoj je već dulje vrijeme deficitarna / Foto DUBRAVKA PETRIĆ/PIXSELL

Natječaj je bio najavljen za kraj 2022., pa za proljeće 2023., a pitanje je hoće li ga biti do kraja lipnja



 


Javni natječaj za nabavu 23 linearna akceleratora za hrvatske bolnice, koji je predviđen putem NPOO-a za liječenje onkoloških bolesnika, trebao bi biti objavljen idućeg tjedna, doznaje se u Ministarstvu zdravstva. Riječ je o natječaju koji se već mjesecima s nestrpljenjem iščekuje u bolnicama gdje onkološke pacijente redovito vraćaju kući zbog učestalih kvarova postojećih uređaja za zračenje. Objava je bila najavljena za kraj 2022. godine, pa za proljeće 2023., a pitanje je hoće li je biti do kraja lipnja. Zbog otezanja s procesom, strahuje se da bi mogao doći u pitanje rok za realizaciju čitavog projekta, a to je prosinac 2025. godine.


Kompliciran proces


Natječaj je, kažu u resornom ministarstvu, dovršen, a nalazi se na ex-ante analizi, odnosno na prethodnoj provjeri u Središnjoj agenciji za financiranje i ugovaranje programa i projekata Europske unije (SAFU) kako bi dobio zeleno svjetlo za objavu. Na njegovoj pripremi radilo je nekoliko povjerenstava, a proces se, kažu u Ministarstvu zdravstva, odužio jer je »ekstremno kompliciran i zahtjevan«. S druge strane, dostupnost radioterapijskog liječenja u Hrvatskoj je već dulje vrijeme deficitarna, pa pacijentima nije jasno zašto se tako važna stvar nije pripremila ranije.


Predradnje u KBC-u Rijeka



 


KBC Rijeka iskazao je interes za nabavu tri uređaja, jednog za stereotaksijsku terapiju te dva dvofotonska. Potrebe su odraz suvremenih tehničkih potencijala, kliničkih iskustava liječnika, ali i potreba liječenja pacijenata koji gravitiraju KBC-u Rijeka, kažu u upravi bolnice. Budući da riječki KBC danas raspolaže s dva linearna akceleratora, za prihvat novih uređaja moraju se renovirati postojeća dva bunkera i izgraditi jedan novi. Koliko će stajati taj pothvat, još nije poznato jer su troškovnici u izradi, no u bolnici tvrde da radovi na dogradnji i eventualnom uređenju prostora neće usporiti proces, već će biti spremni paralelno s isporukom novih uređaja.

– U posljednjih godinu dana svjedoci smo da pacijenti dugo čekaju na početak terapije, da se ona ponekad prekida, neki odustaju od radioterapijskog liječenja… Većina aparature je zastarjela i prije tri godine joj je istekao vijek upotrebe, a zdravstvena administracija se ponaša kao da ima sve vrijeme ovog svijeta, komentira Ivica Belina, predsjednik Koalicije udruga u zdravstvu (KUZ). Iako je Nacionalnim strateškim okvirom protiv raka precizno rečeno koliko nam opreme treba i kako bi ona trebala biti distribuirana, u međuvremenu su se pojavili novi onkološki odjeli koji su iskazali interes za nabavku radioterapijske opreme, pacijenti se iz javnog sustava sve više usmjeravaju privatnim pružateljima zdravstvene zaštite, a nije točno poznato u kojoj smo fazi s javnom nabavom akceleratora, upozorava Belina.


U igri za opskrbu bolnica linearnim akceleratorima dvije su velike kompanije, Varian-Siemens Healthineers i Elekta, koje se natječu za svoj dio tržišta, a pravila koja će se odrediti u procesu javne nabave utjecat će na brzinu dovršenja projekta, kao i na kvalitetu liječenja onkoloških bolesnika. Čitav proces mogao bi se usporiti ako netko od ponuđača uloži žalbu na uvjete natječaja, što je kod nas već uobičajena praksa. Jedan od njih u prethodnim je konzultacijama već izrazio nezadovoljstvo specifikacijama natječaja, koji bi konkurentima trebao osigurati jednak udio na tržištu. Dodatan problem u realizaciji nabave predstavlja činjenica da će neke bolnice morati graditi nove bunkere, odnosno prostorije u koje će smjestiti nove linearne akcelerator, jer su iskazale potrebu za uređajima koji u postojeće prostore jednostavno ne stanu.


Građevinska priprema


– Uz nabavu radioterapijske opreme, upitni su i građevinski radovi na izgradnji bunkera za linearne akceleratore, kao i kompatibilnost aparature koja se nabavlja s postojećom infrastrukturom. Mislim da se cijelom problemu nije pristupilo sa svih strana kako bi se na potrebe onkoloških pacijenata u Hrvatskoj adekvatno odgovorilo. Definicija mreže onkoloških ustanova i planiranje i edukacija kadrova nisu provedeni, tako da sa strepnjom očekujem rezultate javne nabave radioterapijske opreme, a još više dostupnost radioterapijskog liječenja onkološkim pacijentima u Hrvatskoj. I dok zdravstvena administracija i ponuđači igraju igre prijestolja, oboljeli nemaju vremena za to, rezolutan je šef KUZ-a.


KBC Split nabavlja četiri linearna akceleratora, a KBC Zagreb njih pet. Splitska bolnica time će udvostručiti radioterapijsku opremu, čime će se, tvrde, liste čekanja na radioterapiju ukinuti. U planu je gradnja dva nova bunkera i adaptacija postojećih. KBC Zagreb za budućih pet akceleratora gradit će samo jedan novi prostor, dok će ostale smjestiti u postojeće bunkere.


– Mi za to imamo idejni projekt, u izradi je glavni projekt, a koliko će trebati vremena da dobijemo građevinsku dozvolu, nađemo izvođača, pitanje je. Ako natječaj sad krene, vjerujem da se to stigne napraviti, ali ako se bude čekalo kraj godine – teško, procjenjuje prof.dr. Stjepko Pleština, predstojnik klinike za onkologiju KBC-a Zagreb. Stanje postojeće opreme, ističe, nije zadovoljavajuće, pa se nada da će se u roku dobiti barem dio uređaja kako bi se rashodovala zastarjela radioterapijska oprema.


Problem će biti, ponavlja Pleština, i tko će na tim uređajima raditi, jer Hrvatska nema specijalizaciju iz radioterapije, a radiolozi odlaze raditi u privatne klinike i novoosnovane onkološke odjele u javnom sektoru.