SKOK

Rijeka se gotovo izjednačila sa Zagrebom. Ispod 600 eura na mjesec teško je doći do najma stana

Aneli Dragojević Mijatović

Ilustracija / Foto Sergej Drechsler

Ilustracija / Foto Sergej Drechsler

Cijena najma rasla je posljednjih nekoliko godina za 30 do 40 posto



Cijene nekretnina praktički su se udvostručile u posljednjih osam godina, od 2015. naovamo, a i cijene dugoročnog najma, obiteljskog najma, odnosno najma stanova za život također su značajno porasle. Pritom se u Rijeci izmijenila i struktura potražnje: iako i dalje značajan udio u potražnji drže studenti, jer je Rijeka sveučilišni grad te njezin značaj tu sve više raste, opasno im u potražnji u posljednje vrijeme »konkuriraju« strani radnici.


Gradilišta je, naime, sve više, a nedostaje domaće radne snage, pa ljudi izvana dolaze raditi u Rijeku, a žive u iznajmljenim stanovima u gradu i okolici. Posebna je pak priča dnevni najam i apartmanizacija užeg centra. To je u potpunosti uzelo maha, centar se prazni od domicilnog stanovništva koje stanove u gradskoj jezgri mahom »renta«.


Slična je situacija u gotovo svim turističkim gradovima: ograničeni fond stanova za obiteljski najam dodatno se smanjuje jer se, dakle, dio ponude usmjerava prema turizmu. Rijeci pak kronično nedostaje stanova, i za prodaju i za najam. Sve novo što se izgradi, odmah se razgrabi, a onda i starim stanovima raste cijena, kako za prodaju tako i za najam.




No, što se tiče kupoprodaja, poznavatelji tržišta nekretnina već neko vrijeme govore da je trenutačno prisutna stagnacija te je upitno u kojem će to smjeru sada krenuti. Kamatne stope su porasle, na stambene kredite konkretno već idu i prema pet posto, a i APN je završio. Bude li korekcije na kupoprodajnom tržištu, ni najam neće ostati neokrznut.


Vedran Prica, direktor Spatium nekretnina, riječke agencije za promet nekretninama, kojeg smo primarno pitali upravo o stanju na tržištu najma nekretnina te cijenama najma, kaže da je cijena najma rasla u posljednjih nekoliko godina za 30 do 40 posto.


Dakle, najam je, ističe Prica, značajno poskupio, ali ipak manje nego nekretnine za prodaju. U Rijeci je, navodi, prosječna cijena najma trenutačno između 600 i 800 eura, što je već na razini Zagreba, ali ipak povoljnije od Splita. Recimo, za stan s jednom spavaćom sobom prosječna cijena najma u starijoj gradnji je oko 600 eura mjesečno, dok je takav stan u novogradnji od 800 do 900 eura mjesečno.


Moguća korekcija


– Rast cijena stanova za prodaju sada je ipak malo stao. Mislim da će se ta stagnacija nastaviti, pri čemu turističkim nekretninama sigurno cijena neće padati, a za top lokacije, za ono što je rijetkost u ponudi, mislim da će čak i rasti. Strancima smo još jeftini, odnosno s njihovom platežnom moći oni si još mogu priuštiti npr. nekretninu u Opatiji koja košta od 7.000 do 9.000 eura po »kvadratu«. No, što se pak tiče nekretnina za život, tu nas očekuje stagnacija ili neki minimalni pad od oko pet posto kada su u pitanju stari stanovi, ističe Prica.


Vraćamo se opet na najam, pa pitamo može li se onda nešto u Rijeci iznajmiti za 300 do 400 eura.


– Teško, a ako da, onda nešto vrlo skromno. Kao što sam naveo, prosječno uređena nekretnina s jednom spavaćom sobom u starijoj zgradi stoji, dakle, 600 eura na mjesec, a lokacija također utječe na cijenu, dok je takav stan u novogradnji od 800 eura na mjesec. Uspoređujući se primjerice sa Splitom, Rijeka je po pitanju cijena najma i dalje jeftinija. I u Rijeci, naravno, kao i u Opatiji, Splitu i drugim gradovima uz more, vlasnici stanova žele u ljetnom periodu iznajmljivati turistički.


Tako centar grada, Korzo, ali i širi centar, Pomerio, Brajda, po ljeti dosta ide u najam i tek ono što ostane je za dugoročni. No, mogu reći da je u Rijeci to ipak manje izraženo u odnosu na druge gradove uz more.


Kod nas ta apartmanizacija ipak, dakle, još nije u potpunosti slučaj, i to je i dalje velika prednost Rijeke.


Znači, iako i tu ima priličan broj stanova za dnevni najam, još uvijek više vlasnika nekretnina preferira dugoročni. Tako da onda vezano za studente, Rijeka još i dosta dobro stoji, odnosno studenti i dalje popunjavaju dobar dio stanova za najam, opisuje Prica. Kaže da u Puli, Splitu, Dubrovniku tijekom ljeta dugoročni najam praktički ne postoji.


Višekrevetne sobe


Dalje navodi da se pojavom stranih radnika promijenilo to što se dio stanova veće kvadrature prilagodio takvoj vrsti stanovanja, da u jednom stanu bude svaka prostorija višekrevetna soba. Onda kada je u jednom stanu više radnika, obično cijena ide od 100 do 150 eura po najmoprimcu, pa ako ih je npr. pet ili šest u stanu, to daje upravo tih 600 do 900 eura.


I dolazak stranih radnika, tumači Prica, također je utjecao na to da se smanji ponuda obiteljskih stanova, što je opet dovelo do povećanja mjesečne najamnine.


– Općenito je velika potražnja i zanimanje za stanove u novogradnji, pogotovo onih klijenata koji u Rijeku i okolicu dolaze zbog posla, kako stranci tako i hrvatski državljani, a povećana je potražnja za stanove koji su nenamješteni. Sve to povećalo je cijenu najma za otprilike 40 posto, tumači Prica. Već je dulje vrijeme osjetan porast cijena nekretnina za kupnju, a kako su nekretnine poskupjele u prodaji, tako onda svi koji na taj način ulože sredstva da bi iznajmljivali, formiraju i cijenu najma, zaključuje naš sugovornik.