Otisak vremena

1930. godina: Prvo Svjetsko prvenstvo u nogometu

Marin Bolić

WIKIPEDIA

WIKIPEDIA



Urugvaj je danas treći put potvrdio svjetsku dominaciju u nogometu, pobijedivši Argentinu 4:2 u finalu međunarodnog turnira, nakon što je na poluvremenu gubio 1:2. Urugvajci, osvajači olimpijskih naslova 1924. i 1928. godine, tako su ponovo potvrdili status prvaka, nakon što su izašli kao pobjednici u ovom novopokrenutom natjecanju, u kojem je od 13. srpnja sudjelovalo trinaest timova koji su predstavljali zemlje Europe, Sjeverne, Južne i Središnje Amerike.


Skupina od 70.000 uzbuđenih gledatelja, uglavnom Urugvajaca i Argentinaca, svjedočila je preokretu domaće momčadi uslijed nezaustavljivog urugvajskog napada, koji je postigao tri gola i donio im pobjedu. Argentina, pobjednica protiv SAD-a prošlog tjedna, nije mogla spriječiti taj preokret. Tim je riječima američki The New York Times u broju od 31. srpnja popratio pobjedu Urugvajaca od 4:2 protiv Argentine na prepunom Estadio Centenario u Montevideu. Njihova reprezentacija nije postigla ambiciozni cilj, koji je najavljen u New York Timesu 21. srpnja 1930. – osvajanje titule svjetskih šampiona. Američka reprezentacija je u polufinalu poražena od Argentine rezultatom 6:1. Ipak, ostvarili su povijesni uspjeh plasiravši se u polufinale, što će do danas ostati najveći uspjeh SAD-a u najvažnijoj sporednoj stvari na svijetu. Spomenimo da se utakmica za treće mjesto na tom prvenstvu još uvijek nije igrala, no retrogradno je na FIFA-inim službenim stranicama SAD rangiran kao treći zbog bolje gol razlike od Jugoslavije, koja je u polufinalu ispala od Urugvaja.


Prvo svjetsko prvenstvo koje se igralo pod okriljem FIFA-e trajalo je od 13. do 30. srpnja. Uz polufinaliste, sudjelovali su još Brazil, Bolivija, Meksiko, Čile, Paragvaj, Peru, Belgija, Francuska i Rumunjska. Trebao je još sudjelovati i Egipat kao jedina afrička država, međutim zbog nevremena u Sredozemnom moru, na koncu su propustili brod koji ih je trebao dovesti na početak prvenstva, dok su azijske države Japan i Siam (danas Tajland) odlučile da neće sudjelovati na ovom povijesnom turniru, iako su tada bile pod okriljem FIFA-e. Zanimljivo je primijetiti kako Engleska, kao kolijevka nogometne igre, nije sudjelovala na turniru, ali ni druge britanske države.




Naime, one su se povukle iz udruženja FIFA-e 1920. godine, a o ovom prvenstvu njihovi su mediji izvještavali šturo, nazivajući ga »takozvanim Svjetskim prvenstvom u nogometu«. Unatoč podrugljivom tonu Britanaca, prvenstvo je bilo izrazito praćeno, napose u Južnoj Americi te je pridonijelo velikoj popularnosti ovog turnira, koji će s vremenom prerasti u jedan od najpopularnijih sportskih događaja na svijetu. Od 1930. nogometno se prvenstvo pod okriljem FIFA-e održava periodično svake četiri godine, uz izuzetak 1942. i 1946. godine kada se svijet nije stigao baviti sporednim stvarima. Prvenstvo je do sada osvajalo samo osam različitih država. Listu predvodi Brazil s pet osvojenih naslova, slijede ga Njemačka i Italija s četiri, Argentina s tri, Francuska i Urugvaj s dva te Engleska i Španjolska s jednim.