
PIXABAY
povezane vijesti
Nakon više od sedamdeset godina rada na njemu, izdavačka kuća Oxford University Press 1928. godine je izdala posljednji dio glasovitog A New English Dictionary on Historical Principles, koji će kasnije dobiti naziv Oxford English Dictionary. Kako je svijet u 20., a napose 21. stoljeću postao globalno selo, a engleski jezik njegova lingua franca, tako je i oksfordski rječnik postao pouzdani prijatelj onima koji su željeli unaprijediti komunikaciju s ljudima koji se nalaze izvan obzora njihova kampanela.
Ideja o tome da se napravi ovakav sveobuhvatni rječnik pojavila se 1857. godine, nakon što se londonskom Filološkom društvu ukazalo na nedostatke onih postojećih te ih se pozvalo da sastave novi. Ubrzo potom započelo se s prikupljanjem materijala za rječnik, što je podrazumijevalo dokaze o upotrebi riječi u tiskanim izvorima, na način da su se izvlačili primjeri u kojima je određena riječ upotrijebljena. Nakon što je Oxford University Press pristao objaviti rječnik, rad se na njemu intenzivirao te je 1879. godine James Murray imenovan urednikom.
U početku je procijenio da će rad na njemu trajati deset godina, međutim do 1884. objavljen je samo dio od a do ant. Kako bismo stekli predodžbu o tome koliko je taj posao bio opsežan, možemo navesti primjer da je Murray zaposlio svu svoju djecu – njih jedanaest – da sortiraju papiriće s riječima po abecednom redu i tako zarade za džeparac. Očigledno je bilo da mu treba pomoć da iznese ovako velik projekt do kraja, pa je 1888. godine Henry Bradley također imenovan urednikom, a kasnije su se u tom svojstvu radu pridružili i William Craigie te Charles Onions. Svaki od njih je radio na različitim dijelovima abecede s vlastitim timovima pomoćnika.
Na koncu, kad je 1928. godine izašao posljednji dio rječnika, zgotovljena je cjelina od deset svezaka, s preko 250.000 glavnih natuknica i gotovo dva milijuna citata. Murray i Bradley nisu dočekali kompletiranje prvog izdanja, jer su u međuvremenu preminuli. Craigie i Onions pak nisu stali, već su odmah neumorno nastavili s radom na dopunskom svesku. On je izašao 1933. godine, a iste je godine ponovo tiskano prvo izdanje, ovoga puta u dvanaest svezaka. Tada izlazi pod imenom Oxford English Dictionary, kako se još od 1895. neslužbeno nazivao. Drugo izdanje ovog rječnika objavljeno je 1989. godine na gotovo 22.000 stranica raspoređenih u dvadeset svezaka.
Također, ovaj projekt se nastoji prilagoditi suvremenom dobu, pa je 2000. godine pokrenuta online verzija rječnika, a kako je jezik živa materija, neprestano se nadopunjuje. U sklopu najnovijeg kvartalnog ažuriranja, napravljenog u prosincu 2024. godine, u Oxford English Dictionary je uvršteno petstotinjak novih riječi, fraza i značenja, kao primjerice content creator, stroopwafel, cosy crime i hyung. Znate li što one znače? Ako ne, vrijeme je za »apdejtanje«.