
PIXABAY
povezane vijesti
Prošlo je neko vrijeme prije nego što se moglo razabrati; svijeća je treperila zbog vrućeg zraka koji je izlazio, ali čim su se oči priviknule na treperavo svjetlo, unutrašnjost odaje postupno se počela nazirati, sa svojom neobičnom i čudesnom mješavinom izvanrednih i lijepih predmeta nagomilanih jedan na drugi. Prirodno je uslijedila kratka napetost među prisutnima koji nisu mogli vidjeti, kada me lord Carnarvon upitao: »Vidite li štogod?« Odgovorio sam mu: »Da, prekrasno je« (…) Naše osjećaje i zaprepaštenje teško je opisati jer nam je bolje svjetlo otkrilo čudesnu zbirku blaga – tim je riječima u svom dnevniku britanski arheolog Howard Carter opisao trenutak pronalaska grobnice faraona Tutankamona 1922. godine.
Riječ je o jednom od najpoznatijih otkrića na području arheologije, koje nam svjedoči kako su mogle izgledati faraonske grobnice u Dolini kraljeva, jer su sve druge bile pokradene ili sustavno ispražnjene još u antičko vrijeme. Čini se da ona Tutankamonova nije dijelila sudbinu ostalih zbog toga što je bila zaboravljena i prekrivena hrpom kamenih ulomaka zbog radova na susjednoj grobnici Ramzesa VI.
Za pronalazak Tutankamonove grobnice najzaslužniji je Howard Carter (1874. – 1939.), koji se već kao sedamnaestogodišnjak otisnuo u Egipat kako bi pod britanskim sponzorstvom sudjelovao u istraživanju njegovih antikviteta. Još nesvjestan na pragu kakvog je senzacije, Carter je 4. studenoga 1922. pronašao tragove Tutankamonove grobnice, no tek 22 dana kasnije otkrili su blago što ga je ona krila.
U omalenoj grobnici pronašli su mumificirano tijelo Tutankamona, prekriveno zlatnom portretnom maskom. Mumija je bila smještena unutar tri lijesa, od kojih je unutarnji bio od čistog zlata, dok su središnji i vanjski bili od drva na koje je naneseno zlato. Tom su prilikom pronađeni i brojni komadi nakita, amajlija, namještaja, kipova, odjeće, oružja, štapova i brojnih drugih predmeta. Istaknimo da se većina predmeta iz Tutankamonove grobnice danas nalazi u Egipatskom muzeju u Kairu.
Spomenimo kako je Tutankamon bio vladar Egipta u periodu od 1333. do 1324. pr. Kr., a na prijestolje je stupio kao dvanaestogodišnjak. Naslijedio je Ehnatona, koji je napravio radikalni vjerski zaokret tako što je ukinuo mnogoboštvo te uveo kult boga Atona. Po dolasku na prijestolje, Tutankamon je vratio stvari na staro, davši obnoviti svetišta što ih je porušio Ehnaton, za kojeg neki pretpostavljaju da je bio Tutankamonov otac, iako za tu tvrdnju zasad nema nepobitnih dokaza. Umro je jako mlad, u 19. godini. Također se ne zna sa sigurnošću, no pretpostavka je da se to dogodilo uslijed komplikacija što su se javile nakon što je slomio nogu i zarazio se malarijom.
Tutankamonova grobnica izazvala je veliku pozornost, ponovo probudivši interes za egipatsku kulturu, prvenstveno kod američkog i europskog življa. Pa je tako primjerice nakon otkrića porastao broj putovanja u Egipat, Josephine Baker postala je zaštitno lice odjeće sa staroegipatskim motivima, a Karl Freund deset godina kasnije radi prvi film koji će nositi naziv »Mumija«.