Otisak vremena

1907. godina: Kamp koji je promijenio svijet

Slavica Bakić

iSTOCK

iSTOCK



Ljeto 1907. godine na otočiću Brownsea u Engleskoj izgledalo je kao prizor iz dječje avanturističke priče. Grupa dječaka vezivala je čvorove, učila kako se snalaziti u prirodi i rješavala izazove dok su noći provodili uz logorsku vatru, prepričavajući dogodovštine. No, iza ovog »običnog« kampa stajao je izvanredan čovjek, sir Robert Baden-Powell, čija je vizija izrodila skautizam – globalni pokret koji i danas inspirira milijune.


Robert Baden-Powell, rođen 22. veljače 1857. u Londonu, već je od malih nogu pokazivao sklonost avanturi. Nakon završetka školovanja, pridružio se britanskoj vojsci i proslavio se kao strateg u Burskom ratu. No, njegovo je najveće oružje bilo znanje – umjesto da se oslanja na sirovu silu, svoje je vojnike poučavao vještinama preživljavanja, samodiscipline i timskog rada.


Kada se vratio u Englesku, primijetio je nešto zabrinjavajuće – mladi su gubili doticaj s prirodom i osnovnim životnim vještinama. Živjeli su u gradovima, odvojeni od avanture i izazova. Odlučio je to promijeniti. ​




Prvoga kolovoza 1907. okupio je dvadesetak dječaka iz različitih društvenih slojeva na Brownseaju. Cilj je bio jednostavan: testirati svoje ideje o odgoju kroz praktične aktivnosti. Dječaci su učili paliti vatru, orijentirati se pomoću zvijezda, raditi u timovima i, najvažnije, pomagati jedni drugima. Tjedan dana na otoku prošao je u savršenom skladu, a BP je shvatio da je otkrio nešto veliko. Dječaci su s entuzijazmom prihvatili izazove, osjećajući se kao junaci vlastitih avantura. Bilo je jasno – skautizam nije samo ideja, već pokret u nastajanju. Godinu kasnije, Baden-Powell je objavio knjigu »Scouting for Boys« (Izviđaštvo za dječake), koja je postala svjetski hit. Ovo nije bila samo zbirka uputa – knjiga je nudila filozofiju života. Mladi su učili kako biti samostalni, odgovorni i korisni svojoj zajednici.


Skautizam je ubrzo prešao granice Engleske. Osnovane su skupine u SAD-u, Kanadi, Australiji i diljem Europe. No, BP nije zaboravio ni djevojčice – 1910. osnovao je i ženski skautski pokret, uz podršku svoje supruge Olave.


Središnja filozofija skautizma može se svesti na dvije riječi: »Budi pripravan«. To nije samo uputa za snalaženje u divljini, već poziv na životnu odgovornost. Danas, skautizam nije samo igra u prirodi – to je način života. Milijuni dječaka i djevojčica uče kako biti bolji prijatelji, članovi zajednice i čuvari prirode.


Baden-Powellova vizija, započeta uz logorsku vatru na Brownseaju, pokazala je koliko daleko može stići jedna iskra inspiracije. Skautizam nije samo pokret – to je svjetska avantura koja nikada ne prestaje, ali i dokaz da jedna osoba, s jasnom vizijom i strašću za učenjem, može promijeniti svijet.