Danas: 9° 1
Sutra: 9° 9° 1
10. prosinca 2019.
Poraz u Maksimiru

foto NIŠTA OD TROFEJA "Modri" su više željeli osvojiti Superkup, Rijeka nije bila na razini generalke

Dario Župarić, Igor Bišćan, Zoran Kvržić i Robert Murić/D. KOVAČEVIĆ
Objavljeno: 13. srpanj 2019. u 22:26 2019-07-13T22:26:00+02:00

Nogometaši Rijeke nisu uspjeli ponoviti Pulu i iznova iznenaditi "modre" u novoj borbi za trofej. "Bijeli" su ostali bez drugog Superkupa, već šesti zasluženo je otišao u ruke Dinama koji je unatoč brojnim izostancima prikazao raznovrsniju igru i višak kvalitete iz svojeg šireg rostera

ZAGREB Nogometaši Rijeke nisu uspjeli ponoviti Pulu i iznova iznenaditi "modre" u novoj borbi za trofej. "Bijeli" su ostali bez drugog Superkupa, već šesti zasluženo je otišao u ruke Dinama koji je unatoč brojnim izostancima prikazao raznovrsniju igru i višak kvalitete iz svojeg šireg rostera. Na kraju najnoviji pehar za slavlje "modrih" iz ruku Davora Šukera, prvog čovjeka HNS-a, otišao je u ruke domaćeg kapetana Arijana Ademija. Za veliko slavlje i ovacije BBB-a...

Zagrepčani su bolje otvorili sezonu, više su "grizli" i dominirali, bili motoričniji i s puno više ideje u igri Rijekom cijele utakmice. A dojam je i da su bili puno željniji "osvete" za nedavni gubitak dvostruke krune.

S druge strane Rijeka nije bila na razini izdanja svoje genaralke protiv APOEL-a, što je donekle i očekivano, Dinamo je ipak puno jači protivnik čijoj su igri davali razigrani i neuhvatljivi Hajrović i Ademi u središnjici. A kada još Livaković maestralno u posljednjim minutama susreta obrani "zicer" i spriječi poravnanje i odlazak na rulet jedanaesteraca jasno je da Rijeka nije mogla u ovakvom izdanju više.

Početkom nastavka prvi veliki pljesak pobrao je Hajrović kad se majstorski sjurio po desnoj strani, asistirao za Gavranovića, a on ostavio loptu za Stojanovića čiji je udarac završio u bloku. Dinamo je u uvodnim minutama drugog dijela i dalje stezao obruč i dominirao, a u 57. minuti po drugi put se zatresla Riječana, no gol je poništen nakon prekršaja Gavranovića u napadu nad Župarićem.

Igor Bišćan je zamjenom reagirao u 64. minuti kada je pojačao veznu liniju Pavičićem želeći dobiti na ofenzivi i kreaciji prema naprijed. Rijeka je tada malo došla do zraka, ali "modri" su i dalje bili opasniji. Posebno veliku šansu domaći su imali u 69. minuti kad je Oršić lakoćom prešao Župarića na lijevoj strani, ali se nije odlučio na udarac u izglednoj situaciji, već na povratnu loptu poslije koje je Hajrović uputio loš udarac.

U 73. minuti dogodila se situacija koja je s tribina izgledala vrlo dvojbena i izazvala buru protesta "plavih". U jednom od brojnih napada domaćih lopta je došla u sredini šesnaesterca do Tomečaka koji je u nemjeri da je vrati Slugi zatresao vlastitu mrežu, no sudac je nakon konzultacija s pomoćnikom potvrdio prvotnu odluku da se prije toga radilo o zaleđu.

U završnici susreta zaredale su zamjene, Bišćan je osvježio napad s Murićem, Bjelica zamijenio brzonogog Hajrovića koji je briljirao na desnom krilu s Majerom i odmah ostao s igračem manje. Naime, domaći veznjak je u razmaku od samo četiri minute zaradio dva žuta kartona i isključenje. Rijeka je namirisala izjednačenje i brojčano superiornija sve više boravila na domaćoj polovici. U 88. minuti "bijeli" su imali najbolju šansu, Raspopović je ostao u šesnaestercu sam na desnoj strani, raspalio po lopti, a Livaković spasio mrežu čudesnom obranom.

Dinamo je u prvom poluvremenu vodio igru i dominirao, Rijeka stajala u čvrstom dvostrukom bloku, ali u nekoliko navrata lako ispala. Već početne minute dale su nasluti u kojem će smjeru krenuti poluvrijeme. "Modri" su odmah pritisnuli, izveli u kratkom vremenu tri kornera, dok se Rijeka branila s pet igrača u stražnjoj liniji.

z1307k15

Ipak "bijeli" su najbolju prigodu imali na otvaranju utakmice (3'), Čolak je prošao dvojicu braniča, ali mu je u ključnom trenutku Ademi presjekao loptu za Kvržića.
U 8. minuti domaćini su protestirali kada je pucao Kadzior, a na rubu šesnaesteraca Escoval blokirao njegov udarac, dojam je ramenom, no "plavi" su bezuspješno tražili najstrožu kaznu...

Igra domaćih bila je puno tečnija i energičnija, a najbolja šansa stigla je u 22. minuti kada je Lešković nakon ubačaja Oršića tukao glavom i pogodio gredu, Riječani su imali dosta sreće. Jednako kao i odmah nakon izvedenog kornera kada je Gojak glavom tukao kraj vratnice.

Dinamo je bolju igru uspio oplemeniti ipak u samoj završnici poluvremena i to preko Gojaka. Nakon duplog pasa Gavaranovića i Leovca, bivših igrača Rijeke, lopta je došla do Gojaka koji se lakoćom riješio braniča, a onda efektnim potezom, sa 17 metara od grede pogodio sami gornji dio Rijekinog gola. Sluga je bio nemoćan, mogao je samo pogledom ispratiti loptu u mrežu - 1:0.

Dinamo - Rijeka 1:0

Stadion u Maksimiru. Gledatelja: 5075. Strijelac: 1:0 Gojak (41'). Sudac: Mario Zebec (Varaždin) 5,5. Gledatelja: 5.075. Žuti kartoni: Gavranović (Dinamo), Punčec, Lepinjica, Raspopović (Rijeka). Crveni karton: Majer (84') - drugi žuti.
DINAMO: Livaković 7, Stojanović 6, Perić 6,5, Lešković 6,5, Leovac 6,5, Ademi 6,5, Hajrović 7 (od 82' Majer 5), Gojak 7, Kadzior 6,5, Oršić 6,5 (od 90' Moro -), Gavranović 5,5 (od 65' Petković 6).
RIJEKA: Sluga 6, Raspopović 6,5, Escoval 5,5 (od 64' Pavičić 6), Župarić 5,5, Punčec 5,5, Tomečak 6, Lepinjica 6 (od 85' Murić -), Capan 6 (od 72' Halilović -), Kvržić 6, Gorgon 6,5, Čolak 5,5.