Gastro blog

Arhitektica Anita Karaman stoji iza bloga Možeš se udat.: Zrno soli i kap limuna mogu puno napraviti za jelo

Ivana Kocijan

Foto Jelena Katavić Photography

Foto Jelena Katavić Photography

Savjet koji dajem drugima je da kušaju jelo tijekom pripreme i prilagođavaju ga svom ukusu neovisno o receptu, poručuje Anita Karaman



Ako ne znate što biste kuhali za ručak, ideju za ukusan recept uvijek možete pronaći na nekom od internetskih food ili gastroblogova. Donosimo prijedlog s kulinarskog bloga Možeš se udat. koji je arhitektica Anita Karaman pokrenula prije tri godine. Prije toga s grupom prijatelja vodila je blog na kojem su recepte prikazivali arhitektonskim metodama prezentacije.


– Nakon diplome nastavila sam sama, u klasičnijem formatu. Zaista uživam u kuhanju i fotografiranju. Dijelom je to želja za dijeljenjem recepata, dijelom taština (volim pokazati svoju vještinu), a dijelom želja za povezivanjem s ljudima koji dijele istu strast, otkrila nam je.


Arhitektica koja je odrasla u obiteljskom restoranu kaže kako je obiteljska pozadina puno utjecala na njezin gastronomski razvoj.




– Svi doma odlično kuhaju i vrlo su kritični pri odabiru namirnica. Mislim da sam gledajući i jedući njihova jela razvila ozbiljnu paletu okusa, a obiteljska jela ostala su mi kao referentna točka dobrog kuhanja. Struka je utjecala na moje kuhanje na način da o pripremi jela razmišljam kao o svakom drugom kreativnom procesu: jelo je kompozicija, promišljena i pažljivo izbalansirana, objasnila je.


Foto Jelena Katavić Photography


Foto Jelena Katavić Photography



Također, otkrila nam je koja joj je misao vodilja u pripremanju hrane te koja su joj najdraža jela i namirnice.


– Kad pripremam hranu, počinjem od glavne namirnice koja mora biti sezonska i svježa, zatim o načinu termičke obrade koji joj najviše odgovara, začinima i namirnicama koje bi je mogle lijepo nadopunjavati, stalno pazeći na balans tekstura, slanog, slatkog i kiselog. Zrno soli i kap limuna mogu učiniti veliku razliku između dobrog i osrednjeg pjata. Omiljena jela su mi mamina juha, tetina sarma i tatin šampjer s gradela. Volim raditi s ribom, grahoricama i apsolutno svim povrćem, od rajčice ljeti do kupusa zimi. Maslinovo ulje i češnjak su mi gotovo neophodni, rekla je.


Govoreći o najboljim kulinarskim savjetima, kako onima koje je dobila, tako i o onima koje je dala, podsjetila je na poznatog britanskog chefa Fergusa Hendersona koji u kuharici »Nose to tail eating« tvrdi da uživanje u kuhanju utječe na ponašanje namirnica i uspješnost jela.


– Vjerujem da je to točno. Savjet koji dajem drugima je da kušaju jelo tijekom pripreme i prilagođavaju ga svom ukusu (ukus treba izgraditi iskustvom) neovisno o receptu, zaključila je Anita.


Za kraj, pitali smo je: slatko ili slano? A njen odgovor bio je: slano!



Bulgur s pestom od raštike i pržene girice


Riblji obrok ne mora biti kompliciran ni skup. Kupite svježu, jeftinu sitnu ribu, kratko je popržite i poslužite uz omiljeni prilog. Pesto od raštike divan je način da iskoristite raštiku dok je u sezoni. Možete ga umiješati u tjesteninu, kuhani krumpir, kvinoju, proso, heljdu te dodati u sendviče, umake, rižote i salate. Pripremljeni pesto čuvajte u teglici u hladnjaku 3-4 dana. Sastojci su dostatni za dvije obilne porcije.


SASTOJCI ZA PESTO OD RAŠTIKE S BULGUROM:


1 vezica raštike (oko 200 g)


1 režanj češnjaka


naribana korica 1 limuna


sok pola limuna


1.5 dl maslinovog ulja


3 žlice naribanog tvrdog sira (Parmigiano ili Grana Padano)


7-8 polovica oraha


sol, papar


200 g bulgura


SASTOJCI ZA GIRICE:


pola kilograma svježih girica


2 žlice glatkog brašna


2 žlice kukuruznog brašna


ulje za prženje


sol i papar


čili pahuljice (po želji)


Priprema pesta s bulgurom: Raštiku operite i odstranite joj tvrde stabljike. Listove nasjeckajte i kratko prokuhajte u kipućoj slanoj vodi, oko 5 minuta. Dobro ocijedite. Orahe i češnjak nasjeckajte. U blender stavite nasjeckani češnjak, raštiku, maslinovo ulje, sok i koricu limuna te prstohvat soli i papra. Sameljite u glatku smjesu. Dodajte naribani sir i orahe pa još kratko miksajte. Kušajte i po potrebi dodajte još soli, papra ili limuna.


Namočite 200 g bulgura u kipućoj slanoj vodi 20 minuta, u poklopljenoj posudi. Ocijedite eventualni višak tekućine i umiješajte 2 velike žlice pesta.


Priprema girica: Giricama sastružite ljuske, odrežite glave (ako su veće) i odstranite utrobu. Dobro ih operite i posušite na kuhinjskom ručniku. Ulje za prženje (koristim suncokretovo) ulijte u lončić dubljeg dna tako da u njemu bude oko 5 cm ulja. Zagrijte ga; ne smije biti prevruće ni mlako – kad ubacite ribicu, ulje bi trebalo lagano cvrčati. Girice uvaljajte u mješavinu obje vrste brašna i otresite višak. Ubacite u vruće ulje i pržite oko dvije minute. Izvadite ih na kuhinjski ručnik koji će upiti dio ulja. Posolite, popaprite i, po želji, pospite pahuljicama čilija. Poslužite odmah uz pripremljeni bulgur s pestom.



Sušene marelice u soku od naranče s grčkim jogurtom i bademima


Preferiram lagane, osvježavajuće i zdrave deserte koje mogu brzo pripremiti. Kombinacija bogatog grčkog jogurta i voćnog sirupa s medom uvijek funkcionira, a dodatak prženih badema daje ovom desertu uvijek poželjnu hrskavu komponentu.


SASTOJCI ZA DVIJE PORCIJE:


250 g sušenih marelica


2 naranče


1 žlica meda


1 žličica ekstrakta vanilije


2 žlice badema narezanih na listiće


300 g grčkog jogurta


Priprema: Marelice, sok dviju naranči, malo naribane korice naranče, med i vaniliju ubacite u lončić i kuhajte na laganoj vatri oko pola sata kako bi se sirup reducirao na pola, a marelice nabubrile i omekšale. Bademe kratko prepržite na suhoj teflon tavi pazeći da ne zagore. Hladni grčki jogurt rasporedite u čaše, dodajte mu žlicu-dvije toplih marelica sa sirupom i pospite prženim bademima.