My Friend Cayla

Pametne igračke i opasnosti od novih tehnologija: Lutkama se ilegalno špijuniraju djeca

Kim Cuculić

Hakeri mogu iskoristiti nesiguran bluetooth kako bi prisluškivali i razgovarali s djecom kroz lutku

Hakeri mogu iskoristiti nesiguran bluetooth kako bi prisluškivali i razgovarali s djecom kroz lutku

Prodavači i vlasnici lutaka u Njemačkoj mogu biti kažnjeni ako ih nastave prodavati, odnosno ako im ne onesposobe mogućnost spajanja na Wi-Fi



Opasnosti novih tehnologija pojavile su se i u obliku igračke za djecu – lutke My Friend Cayla, koja u dječjem krevetiću može čuti praktički svaki dah djevojčice ili joj odgovoriti na pitanje. Roditelji su zamoljeni da zamijene ovakve lutke ili ih čak unište, dok je primjerice u Njemačkoj My Friend Cayla ilegalna.


Argumenti protiv igranja lutkom Moja prijateljica Cayla su da su s njom djeca izložena zadiranju u njihovu privatnost, a hakeri mogu iskoristiti nesiguran bluetooth kako bi prisluškivali i razgovarali s djecom kroz lutku. Društvo masovne kontrole i manipuliranja ljudskim umom tako je izumilo još jedno pakleno oruđe, ovoga puta u obliku naizgled nedužne igračke – »pametne lutke»« koja može biti iskorištena za ilegalno špijuniranje djece. Lutka My Friend Cayla proizvodi se u američkoj tvrtki Genesis Toys, a u Europi ju distribuira Vivid Toy Grupa. Ova igračka omogućava djeci da pristupe internetu preko softvera koji prepoznaje govor, a može se kontrolirati putem aplikacije. Njemačka federalna agencija za mreže je objavila kako je lutka klasificirana kao »ilegalni aparat za špijuniranje«, te stoga vlasnici i prodavači mogu biti kažnjeni ako je nastave prodavati, odnosno ako joj ne onesposobe mogućnost spajanja na Wi-Fi.


Velik rizik od hakiranja


Kako piše The Guardian, prema njemačkim zakonima je ilegalno proizvoditi, prodavati ili posjedovati naprave za nadzor koje su prerušene u drugi objekt, poput sporne lutke. Sve je počelo tako što je student Stefan Hessel izrazio zabrinutost o lutki koja je izglasana za jednu od deset najomiljenijih igrački u 2014. godini. Hessel je upozorio da je pristup lutki u potpunosti nesiguran i nema šifru koja štiti vezu. Istaknuo je kako bi hakeri mogli hakirati lutku preko Bluetooth tehnologije s udaljenosti od 15 metara te kako bi tako mogli prisluškivati razgovore, a čak i direktno razgovarati s djetetom koje se igra s lutkom. Vivid Toy grupa nije reagirala na ovu odluku, a ranije su potvrdili kako je došlo do slučajeva hakiranja koje su napravili profesionalci. Rekli su i da razmatraju mogućnosti za nadogradnju aplikacije kojom se upravlja lutkom.





Budućnost u kojoj će lutke na neki način biti »žive« i razgovarati s ljudima predvidjela je jedna epizoda serijala »Zona sumraka« iz 1963. godine. Naslov te epizode je »Living Doll«, a riječ je o lutki Talky Tina »koja sve radi«. Na početku epizode majka kupuje svojoj kćeri lutku koja, da bi se dodvorila majci, kaže: »Zovem se Talky Tina i volim te«. No, raspoloženje lutke se s vremenom mijenja pa ona umjesto »Volim te« kaže »Ne sviđaš mi se«. Spletom okolnosti lutka počinje prijetiti očuhu djevojčice da će ga ubiti – u čemu na kraju i uspije. Lutka-ubojica na završetku epizode upozorava: »Zovem se Talky Tina i bilo bi ti najbolje da budeš dobar prema meni!«



Na rizike od hakiranja uz pomoć takozvanih »pametnih igračaka« upozoreno je još u siječnju 2015. godine, ali u međuvremenu softver nije popravljen. Distributer lutke The Vivid Toy group pak tvrdi da je My Friend Cayla sigurna, napominjući da sve ovisi o roditeljima koji trebaju nadzirati djecu tijekom igre s ovom lutkom. Međutim, smatraju stručnjaci, to onda nije prava svrha dječje igre. Lutka Cayla nije prva lutka koja je izazvala kritičke tonove. Prije dvije godine Mattel je predstavio lutku Hello Barbie, koja je još na tržištu i nije postigla uspjeh koji je Mattel očekivao. Nasuprot tome, kampanja za Nekomercijalno djetinjstvo proglasila je Hello Barbie najgorom igračkom 2015. godine. Ova Barbie lutka zamišljena je tako da ima softver s mikrofonom, Wi-Fi te sposobnost prepoznavanja govora, kako bi onda mogla komunicirati kroz više od 8.000 unaprijed snimljenih rečenica. Softver za prepoznavanje govora koristi ključne riječi koje pokreću lutku na određene odgovore. Hello Barbie također pamti odgovore i teme o kojima je razgovarala s djetetom. Budući da je maloj djeci teško razlikovati što je stvarno a što nije, teme o kojima lutka razgovara mogle bi zaista navesti djecu da pomisle kako lutka ima stvarne osjećaje i emocije.


Uništavanje dječje kreativnosti


Mattel se našao na meti kritika nakon što su se pojavile sumnje oko mogućnosti snimanja razgovora između lutke i djece na ToyTalk serveru. U online peticiji skupljali su potpise da se ukine proizvodnja lutke Hello Barbie, a Angela Campbell iz Centra za privatnost i tehnologiju na Sveučilištu Georgetown upozorila je da Mattelova lutka postavlja pitanja koja bi mogla otkriti puno detalja vezanih uz dijete, njegovu obitelj i interese. Te bi informacije onda bile dostupne oglašivačima, koji bi ih koristili protiv djece. Mattel je na ove primjedbe odgovorio da je zahtjev broj jedan koji imaju djevojčice diljem svijeta taj da bi htjele razgovarati sa svojim lutkama i oni im to sada ostvaruju. Hello Barbie do sada je najnapredniji oblik umjetne inteligencije koji se može pronaći u nekoj dječjoj igrački, iako Mattel nije jedini koji proizvodi ovakve lutke.


Roditelji i oni koji se brinu za djecu upozoravaju da ovakve igračke koje imaju internetsku podršku nisu rizične samo u smislu zadiranja u privatnost, već uništavaju i dječju kreativnost. Naime, lutka koja na pitanje odgovara djetetu ostavlja malo prostora za maštu. Najnovija upozorenja vezana uz lutku My Friend Cayla skreću pažnju na mnogo širi problem umreženog svijeta, koji sve više ugrožava privatnu sferu. Primjeri za to su i sustavi Amazon’s Echo i Google Home, koji su bili pravi božićni hit. Oni ne ciljaju na djecu, ali također donose opasnost od prisluškivanja. Tako Alexa – osobna pomoćnica – razgovara s nama s Amazon’s Echoa i »uvijek sluša«. Ovakvi »pametni sustavi« neće nestati, a zaštitita privatnosti je prespora. Zato advokati za privatnost upozoravaju da je ovakve igračke najbolje držati podalje od kutije za igračke.