Revolucionarno otkriće

Znanstvenici solarnu energiju pretvorili u tekuće gorivo: “Možemo ga pohraniti do 18 godina”

Bojana Guberac

Izvor: Chalmers University

Izvor: Chalmers University

Energija ovog izomera sada se može pohraniti i do 18 godina, a kada dođemo do izvlačenja energije i koristimo je, dobivamo povećanje topline koje je veće nego što smo se usudili nadati, rekao je Kasper Mouth-Poulsen



Tim istraživača s Tehnološkog sveučilišta Chalmers u Švedskoj prošle je godine dokučio kako pohraniti solarnu energiju. Razvili su tekuće gorivo koje sadrži spoj norbornadien koji, u doticaju sa sunčevom svjetlošću, pretvara svoje atome ugljika, vodika i dušika u izomer za pohranjivanje energije – kvadriciklan.


Za uporabu, prolazi kroz katalizator na bazi kobalta te se energija oslobađa kao toplina. Istraživanje tima moglo bi biti revolucionarno otkriće u stvaranju prijenosne solarne energije koja bi mogla zadovoljiti energetske potrebe u svijetu.


Tim je prilagodio molekularni sastav svog goriva tako da se ne raspada zbog ciklusa skladištenja i otpuštanja. Može se koristiti iznova,a kao rezultat toga, znanstvenici su osmislili energetski sustav koji nazivaju MOST, što znači Molecular Solar Thermal Energy Storage.




Prikaz sustava MOST


-U sustavu MOST, tekućina prolazi kroz konkavni solarni kolektor koji ima cijev koja prolazi kroz njegovo središte. Sakupljač usredotočuje sunčevu svjetlost na tu cijev i gorivo koje prolazi kroz njega, uzrokujući pretvaranje norbornadiena u kvadriciklan.


Gorivo zatim protječe kroz prozirnu cijev u spremnike za skladištenje, ili se može preusmjeriti i otpremiti na drugo mjesto, rekao je istraživač Kasper Moth-Poulsen u Chalmersovom priopćenju za medije:


“Energija ovog izomera sada se može pohraniti i do 18 godina, a kada dođemo do izvlačenja energije i koristimo je, dobivamo povećanje topline koje je veće nego što smo se usudili nadati.”