Opasnosti perfekcionizma

Mana, a ne prednost: Studija dokazala da biti savršeni zaposlenik nije dobro za vašu karijeru

P. N.

Foto Pixabay

Foto Pixabay



Biti perfekcionist na poslu možda nije dobra osobina te čak može negativno utjecati na vaš osobni i profesionalni život, piše Times of India.


Brian Swinder sa Sveučilišta Florida s istraživačima sa Sveučilišta Miami i Instituta za tehnologiju Georgia analizirao je četiri desetljeća istraživanja na ovu temu i otkrio da stalna želja za postizanjem perfekcionizma može zapravo biti mana, a ne prednost.


Prema istraživanju, perfekcionisti uvijek nastoje dati više od 100 posto u svojem radu te imaju višu razinu motivacije i svijesti. Nesumnjivo, njihovi šefovi od njih mogu očekivati besprijekoran rad i računati na njih ako nešto pođe po zlu.




Međutim, istraživanje je također pokazalo da će si perfekcionisti vjerojatnije sami postaviti nefleksibilne, pretjerano visoke standarde. Svoj rad gledaju kroz suviše kritični objektiv i u radu se vode krilaticom – sve ili ništa.


Iako je studija pokazala da je perfekcionizam povezan s višim stupnjem angažiranosti i motivacije, također je štetan za mentalno zdravlje i dobrobit.


– Perfekcionisti ne uživaju u svojim postignućima, nego se usredotočuju na ono što nisu postigli, a to je problematično, izjavio je jedan od istraživača.


Zanimljivo je istaknuti da je istraživanje pokazalo da perfekcionizam zaposlenika ne može utjecati na njegov ili njezin profesionalni uspjeh.


Rezultati ovog istraživanja trebaju pomoći šefovima da shvate da takvo perfekcionizam i nije baš koristan za tvrtku. Umjesto neprestanog podsjećanja svojih perfekcionističkih zaposlenika na njihove ciljeve, šefovi bi im trebali pomoći da ne budu previše strogi prema sebi i potaknuti ih da se odmaraju kako bi smanjili razinu stresa.


Ako ste jedan od onih koji teže savršenstvu u onome što rade na poslu, zapamtite da ponekad biti “dovoljno dobro” uopće nije loše. Zapravo ste savršeni profesionalac kada možete naučiti dovršiti svoj rad bez da ste pod stresom.


Dobro je naporno raditi, poboljšati svoje vještine i popeti se na korporativnoj ljestvici, ali ni u kojem trenutku ne biste trebali zanemariti svoje mentalno i fizičko zdravlje.