Egzotika podno Učke

OD BANGKOKA DO KVARNERA Zavirite u jedinstveni dom tajlandske dizajnerice i riječkog arhitekta u Voloskom

Marina Kirigin

Patra Phanasonburna Rajić maštala je o stanu na Liburniji od kada je prvi put došla u Hrvatsku / Foto Marin ANIČIĆ

Patra Phanasonburna Rajić maštala je o stanu na Liburniji od kada je prvi put došla u Hrvatsku / Foto Marin ANIČIĆ

Kvaliteta života u Voloskom je kao da si na odmoru – čist zrak, prekrasno okruženje, ne mogu se požaliti. Zaista, uživam u svakom trenutku – rekla je Tajlanđanka koja je, baš kao i suprug Miroslav, protekla dva desetljeća stekla bogato iskustvo u struci. Osmišljavala je interijere luksuznih vila i ljetovališta, stambenih naselja i privatnih vila diljem Azije



Višemilijunski Bangkok zamijenila je mirnim, pitoresknim Voloskom, a u svom stanu u staroj jezgri ribarskog liburnijskog sela u kojem živi sa suprugom Miroslavom Rajićem i sinom Konstantinom spojila je tradicionalno i moderno, dio njegove riječke i njezine tajlandske kulture.


Patra Phanasonburna Rajić, arhitektica i dizajnerica interijera, zajedno sa suprugom arhitektom na jedinstven je i poseban način uredila svoj vološćanski dom.


Bijela boja, boja pijeska s tek pokojom crnom linijom u 140 »kvadrata« velikom stanu predstavlja spoj dviju različitih kultura i tradicija stanovanja. Patra je ipak prilikom ovog uređenja imala glavnu riječ, njezine ideje realizirao je suprug, suvlasnik riječkog arhitektonskog studija MR2.


Moderne linije




– Kada smo započeli živjeti skupa, često smo šetali opatijskim lungomarem i razmišljali kako bi bilo lijepo negdje u Opatiji pronaći kuću, dom. Tako smo došli i do ovog stana u Voloskom koji je ne mene odmah ostavio upečatljiv dojam zbog pogleda koji se pruža sa svih njegovih strana prema moru, vološćanskoj luci, Preluku, otocima… Važno mi je da se u kući ne osjećam zatočeno, a veliki prozori, puno svjetlosti i pogled to su mi i omogućili.


Patra Phanasonburna Rajić, arhitektica i dizajnerica interijera, zajedno sa suprugom arhitektom na jedinstven je i poseban način uredila svoj vološćanski dom / Foto Marin ANIČIĆ


Patra Phanasonburna Rajić, arhitektica i dizajnerica interijera, zajedno sa suprugom arhitektom na jedinstven je i poseban način uredila svoj vološćanski dom / Foto Marin ANIČIĆ



Prilikom uređenja suprugu sam rekla da će on ovoga puta biti investitor koji će provoditi moje ideje, odnosno da ovaj stan mora biti uređen kako ja hoću. Tako smo dobili miks, spoj međunarodnih stilova s nekoliko austrougarskih detalja. Zadržali smo i obnovili postojeća stara drvena vrata, a i nabavili lustere nalik onima koja su nekada visjeli na stropovima austrougarskih vila. Istovremeno sam željela imati moderne linije kako bi stan bio što funkcionalniji i jednostavniji za održavanje.



Suprug Patre, Riječanin Miroslav Rajić, arhitekturu je diplomirao u Zagrebu, a prvu godinu studija završio je u Londonu, kada je i upoznao svoju suprugu. Odmah nakon što je diplomirao, posvetio se projektiranju privatnih vila, luksuznih interijera te stambenih objekata diljem Hrvatske i svijeta. Samo neki od objekata na kojima je radio su Studentski centar američkog sveučilišta Sharjah, Floating Theatre u Dubaiju, Lighthouse Arts And Cultural Agency u Brightonu te rezidencija bahreinskog princa Hassana Al Khalife na Palmi u Dubaiju. Uz sve to posvetio se i izložbenoj arhitekturi, a on i njegov studio česti su dobitnici nagrada.



Ono o čemu sam možda najviše raspravljala sa suprugom je bio premještanje dnevnog boravka. Naime, ta je dnevna soba bila na suprotnoj strani kuće, okrenuta prema cestici, i nasuprot drugim kućama, pa tako i pogledu susjeda. Zato sam inzistirala da se upravo ta soba u kojoj provodimo velik dio dana okrene prema moru, a u dijelu kuće u kojem je nekad bila dnevna soba napravili smo hodnik-knjižnicu – govori Patra koja s desetomjesečnim Konstantinom trenutno ima pune ruke posla, dječačić je gotovo prohodao, a zbog njegove živosti i radoznalosti nema puno vremena za predah.


Otvorila srce


Miroslav i Patra upoznali su još prije dvadesetak godina, za studentskih dana u Londonu, gdje su pohađali AA School of Architecture, međutim njihova ljubav dogodila se 17 godina kasnije.



– Još za studiranja u Londonu postojale su simpatije, no bili smo premladi. Svatko je otišao na svoju stranu svijeta pa nas je Facebook ponovno spojio. Počeli smo razmjenjivati poruke, razgovarati putem interneta, a ja sam jednog dana odlučila otvoriti svoje srce. Inače sam vrlo organizirana osoba, predvidiva, pa i danas mislim da je to sve bila ludost – no očito je to ljubav. Po završetku studija vratila sam se kući u Bangkok, a prije četiri godine pozvala sam Miroslava da me posjeti. Moje riječi odmah je shvatio ozbiljno i već drugi dan bio je u avionu za Bangkok – prisjetila se 42-godišnja Patra koja nije ni sanjala da će se u ovom životnom razdoblju naći u jednom malom mjestu kao što je Volosko.


Desetomjesečni Konstantin uči tri jezika / Foto Marin ANIČIĆ


Desetomjesečni Konstantin uči tri jezika / Foto Marin ANIČIĆ



– Dolazim iz Bangkoka, grada koji broji 12 milijuna stanovnika, u predivno, malo ribarsko mjesto s nekoliko stotina stanovnika. Čudan je to koncept koji sam zamišljala eventualno kada odem u mirovinu, tako da se još uvijek na njega privikavam. Sada se šalim da je ovo moja rana mirovina, iako sam radno aktivna, bavim se nekretninama u Tajlandu. Kvaliteta života u Voloskom je kao da si na odmoru – čist zrak, prekrasno okruženje, ne mogu se požaliti. Zaista, uživam u svakom trenutku – rekla je Tajlanđanka koja je, baš kao i suprug Miroslav, protekla dva desetljeća stekla bogato iskustvo u struci. Osmišljavala je interijere luksuznih vila i ljetovališta, stambenih naselja i privatnih vila diljem Azije, a suprug je projektirao stotine kuća i sudjelovao na strukovnim izložbama u Hrvatskoj i inozemstvu.


Djed ministar


Patra Phanasonburna Rajić potječe iz ugledne obitelj, njen djed Ob Vasuratna bio je imućan trgovac, predstavnik UN-a u Tajlandu, osnivač tamošnje gospodarske komore te ministar trgovine i industrije.



Patra je prilikom uređenja prostora poštovala tradiciju građevine, ali istovremeno joj nije robovala. Dnevni boravak tako se odsad više ne nalazi uz najveću terasu, već su u tom prostoru smještene dvije sobe s prekrasno uređenim kupaonicama i prostorima za garderobu, te biblioteka. Veliki prozori ispunili su stan svjetlom, kao i dva predivna bijela lustera i niz podnih i zidnih svjetiljki. Dnevnim boravkom, koji je sada na suprotnoj strani kuće, dominira bijeli namješta, radni stol Patre i moderan kamin.



Otac Sompope i majka Sitra nastavili su izgradnju obiteljskog imperija i proširili ga poslovima vezanim uz građevinarstvo, te u jednom momentu imali građevinsku firmu s 2.000 zaposlenih.


Međutim, odlaskom u mirovinu zatvorili su svoj biznis, a obiteljsku tradiciju u znatno manjoj firmi nastavila je Patra. Njezina majka autorica je nekoliko makrobiotičkih kuharica, pa na pitanje kakva se jela jedu u obitelji Rajić u Voloskom, Patra odgovara kako se najčešće sprema mediteranska i tajlandska hrana, a kako često savjete i recepte pronalazi u kuharicama svoje majke.


No, nije to jedini spoj multikulturalnosti u obitelji Rajić. Tu je i sin Konstantin koji je izgledom povukao i mamine i tatine gene, a koji će zasigurno govoriti najmanje tri jezika – engleski, kojim se sporazumijevaju njegovi roditelji, hrvatski koji prakticira s ocem i thai kojim se služi njegova majka.


Stan je spoj međunarodnih stilova / Foto Marin ANIČIĆ


Stan je spoj međunarodnih stilova / Foto Marin ANIČIĆ