Dobitnik nagrade Zeleni cvijet

NAŠICE UZ GLAZBU KONTESE DORE: Najuređeniji mali grad kontinenentalne Hrvatske

P. N.

Turizam se u Našicama razvio zahvaljujući zemljopisnom položaju i ljepoti našičkog kraja u kojem se tipična slavonska ravnica spaja s brežuljkastim dijelovima Krndije



Našice se u povijesnim ispravama prvi puta spominju 1229. godine, a svjetovni gospodari bili su članovi plemićkih obitelji Aba, Lacković, Korvin, Gorjanski i Ujlaky. Tijekom srednjega vijeka ovdje su boravili članovi nekoliko crkvenih redova (templari, ivanovci, franjevci i klarise). Našice su bile pod Turcima u 16. i 17. stoljeću. Početkom 18. stoljeća našički posjed je kupila plemićka obitelj Pejačević, koja je ovdje živjela sve do kraja Drugoga svjetskog rata.


Turizam se u Našicama razvio zahvaljujući zemljopisnom položaju i ljepoti našičkog kraja u kojem se tipična slavonska ravnica spaja s brežuljkastim dijelovima Krndije, što je pridonijelo razvoju lovnog i ribolovnog turizma.





Šokica iz Našica, članica HKD Lisinski


U Našicama vrijedi razgledati:


1. Franjevački samostan s crkvom sv. Antuna Padovanskog


2. Samostansku knjižnicu znanstvenog značaja s deset inkunabula, dvorac Pejačević sagrađen 1812. godine, a proširen sredinom 19. stoljeća


3. Dvorac obitelji Pejačević te mauzolej obitelji Pejačević iz 1881.godine (arhitekt Herman Bolle), uz koji se nalazi i grob Dore Pejačević (1885. – 1923.), prve hrvatske moderne skladateljice. Dora Pejačević rano je pokazala iznimnu glazbenu darovitost, a školovana je u Dresdenu i Münchenu (violina i glasovir). Njezina se glazba i danas izvodi diljem domovine i svijeta. U dvorcu Pejačević nekoć su živjela dva hrvatska bana (Ladislav i Teodor Pejačević), a danas je smješten Zavičajni muzej Našice s izložbenim salonom i stalnim postavom posvećenim značajnim osobama našičkog kraja te njegovim kulturnopovijesnim i prirodoslovnim znamenitostima. Dvorac okružuje zaštićeni povijesni perivoj s mnogim vrstama drveća i grmlja, među kojima je i mnogo egzota. U njemu je sredinom 19. stoljeća izrađeno umjetno jezero, a sa sjevera je omeđen tokom Našičke rijeke.



Dora Pejačević


Ne propustite vidjeti:


1.Ribnjak u Našičkoj Breznici, udaljen 10 km od centra grada, koji je 1905. godine osnovala obitelj Pejačević. To je carstvo šaša, trstike i ostalog vodenog bilja u kojem obitava bogat ptičji svijet: patke, gnjurci, kormorani… Som od 20 kg ili šaran od 10 kg ovdje nisu nikakva rijetkost!


2.Naselje Martin, udaljeno tri kilometra od centra Našica, u kojem su tijekom 13. stoljeća boravili križari, na što nas podsjeća crkva sv. Martina, danas jedina potpuno sačuvana templarska crkva u Hrvatskoj.


3.Poučni vrt obitelji Bizik s velikim brojem egzotičnih i domaćih životinja.



Templarska crkva sv. Martina iz 1229. godine 


Promatranje ptica u Našicama


Našice i okolica okruženi su prostranim šumama, velikim ribnjacima, poljima i livadama, što ga čini dobrim polaznim mjestom za promatranje ptica.


Kao staništa ptica ističu se: močvarna područja (ribnjaci), šume (okolne šume, našički park, hrastove šume u okolici ribnjaka), livade (npr. Granice). Bioraznolikošću ptičjeg svijeta ističu se ribnjaci kod Našica i Orahovice (Grudnjak), udaljeni samo 10-ak kilometara od grada, koji su zaštićeni kao IBA (Important Bird Area) područja. U neposrednoj blizini Našica nalazi se jezero Lapovac na kojem se natječu svjetski prvaci u šaranskom ribolovu.



Čigra


Ističemo programe:


7. lipnja – Smotra zborova u organizaciji HKD-a Lisinski/Zavičajni muzej Našice


8. lipnja – ZMN otvorenje izložbe fotografija Siniše Zupčića


13. lipnja – Dan grada Našica -790 godišnjica grada – koncert Đani Stipaničev


14. lipnja – Rock gitarijada


15. lipnja – 130 godina dolaska Slovaka u Jelisavac


16. lipnja – XXV. Antunovska smotra folklora u organizaciji HKD-a Lisinski /130 godina društva


21. lipnja – Svjetski dan glazbe- učenici i profesori glazbene škole muziciraju u središtu grada na otvorenom


22. lipnja – Ljetna noć u Velimirovcu


LIPANJ -KOLOVOZ


– Nedjeljna promenada, ljetno kino za djecu uz nastup glazbenog sastava na terasi hotela Park Panolija


– Našičke ljetne noći na trgu


– Craft Beer Festival


– Urbarijska noć


od 5. do 15. kolovoza – Kolonija umjetničke keramike Hinko Juhn


od 23 do 25. kolovoza – Reli Oldtimer kluba Našice


od 5. do 8. rujna – Festival Dani slavonske šume


10. rujna – Rođendan Dore Pejačević – Memorijal


21. rujna – Dan oslobođenja Našica


19. listopada – Dan 132. Brigade HV


LISTOPAD -Dani hrvatskog turizma u Osječko baranjskoj županiji


STUDENI – Planinarski tjedan


PROSINAC – Advent u Našicama


31. prosinca – Doček Nove godine na trgu dr. Franje Tuđmana


INFO


TURISTIČKA ZAJEDNICA GRADA NAŠICE


Trg Dr. Franje Tuđmana 4, 31500 Našice


Telefon: +385 (31) 614 951


[email protected]


www.tznasice.hr