Srce od čokolade

Istarska food blogerica Anamarija Gulić: Svaki segment tijekom kuhanja ima svoje čari

Ivana Kocijan

Kad je kuhanje u pitanju, svaki segment nastanka nekog jela me veseli na poseban način. Od odabira namirnica, smišljanja recepta pa do pripreme te fotografiranja i posluživanja



Srce od čokolade je gastronomski blog Anamarije Gulić, istarske food blogerice koja koja je blog započela sam pisati u studenom 2017. godine. Prije toga, od 2011. godine, recepte je objavljivala na popularnoj web-stranici Coolinarici.


Veselilo me kad su članovi Coolinarike isprobavali moje recepte i kad bih dobila pozitivne reakcije na neki recept pa je to bio i jedan od razloga za pokretanje bloga: da svoje recepte i uživanje u pripremi hrane podijelim sa svojim čitaocima. Raduje me kad dobijem pozitivan »feedback« i to mi samo daje vjetar u leđa da nastavim dalje. A s druge strane, kad sam se odlučila za pokretanje bloga, mnoge moje cool-cure su već imale svoj blog ili su tek kretale u blogerske vode, pa sam se onda i ja odlučila započeti moju gastroblogersku avanturu i jako mi je drago da jesam jer uživam u ovom svom malom kutku virtualnog svijeta, otkrila je Anamarija.


Možete li nam otkriti nešto više o sebi: otkuda ste, što ste po zanimanju, koji su vam hobiji?




– Dolazim iz Istre, iz malog turističkog mjesta Valbandona (Fažana) gdje živim sa suprugom u obiteljskoj kući okruženoj zelenim travnjakom, cvijećem, voćkama i nekoliko stabla maslina. Želja mi je da jednog dana mali dio vrta pretvorim u mali povrtnjak, a do tada začinsko bilje sadim u velike posude na terasi. Po zanimanju sam odgojiteljica predškolske djece, a trenutno sam nezaposlena. Oduvijek volim kreativno stvaralaštvo pa stalno nešto kreiram i izrađujem za kuhinju, a izrađujem i nakit od fimo mase i perlica. Samo mi dajte u ruku kist ili kuhaču, i ništa mi drugo ne treba.


Svoju internetsku gastropriču započeli ste na Coolinarici. Objavljujete li još recepte tamo?


– Kao što sam rekla, na Coolinarici sam već 8 godina (čitaoci Coolinarike znaju me po nadimku anavalbi). Nakon 274 objavljenih recepata, titule cool chefa za prosinac 2014. godinu, te nakon pokretanja bloga, napravila sam na Coolinarici pauzu i tamo za sada više ne objavljujem recepte. Uz privatne obaveze i bloganje ne stignem tamo biti aktivna kao i prije. Ali s mojom cool-ekipom nalazim se na drugim društvenim mrežama, a mnoga virtualna prijateljstva tamo stvorena postala su i stvarna što me posebno raduje.


Što vas najviše veseli kad je kuhanje u pitanju? Smišljanje jela, priprema, posluživanje?


– Kad je kuhanje u pitanju, svaki segment nastanka nekog jela me veseli na poseban način. Od odabira namirnica, smišljanja recepta pa do pripreme te fotografiranja i posluživanja. Svaki segment ima svoje čari.


Koje su vam omiljene namirnice, a koje izbjegavate?


– Omiljena mi je namirnica uvijek i zauvijek čokolada. A zatim kokos, ananas, riža, proso i zobene pahuljice. A namirnice koje izbjegavam su svakako iznutrice (imam sreću da ih ni suprug ne voli) i majoneza. Zadnjih godina manje koristim jaja pa radije pripremam slatka i slana jela bez jaja.


Kako biste opisali svoj kulinarski stil?


– Iako sam odrasla na tradicionalnoj istarskoj i mediteranskoj kuhinji moje mame koja je cijeli život radila u restoranima kao pomoćna kuharica i moje babe Rože i none Eufemije, posebno mi je draga i talijanska kuhinja. Otkad sam zakoračila u kulinarski svijet (tamo negdje u 5. razredu osnovne škole) pa do dan danas, oduvijek volim isprobavati nešto novo i isprobavati nove namirnice tako da je moj kulinarski stil šarolik. Ima tu svega, od tradicionalnog do modernog, od zdravog do kaloričnog, od smoothiejaa do turbočokoladnih torti. Sve se s guštom spremi i s guštom pojede (smijeh).


Jeste li više tip za slatko ili za slano?


– Uvijek sam tip za slatko, a posebno za deserte s puno čokolade.


U jednom ste intervjuu izjavili da kod vas sve počinje i završava čokoladom. Kad su deserti u pitanju, što najviše volite?


– Od deserata volim torte bogatog čokoladnog okusa s čokoladnom ganache kremom, deserte bez jaja, kolače s lisnatim tijestom i laganim kremama na bazi ricotte i pudinga (budući da deserte s kremama od jaja ne volim).


Koji je najbolji kulinarski savjet koji ste dobili, a koji najbolji kulinarski savjet koji ste dali?


– Najbolji kulinarski savjet koji sam dobila je da ništa ne radim preko volje i na brzinu. U kuhanju treba uživati, ako kuhaš nešto preko volje i samo zato jer moraš, to se osjeti i na kraju jelo ne ispadne kako treba. Isti savjet bih dala i drugima, samo laganini i s uživanjem kod kuhanja.


Fotografirate li sami svoja jela?


– Fotografija je oduvijek bila moja velika ljubav, a otkako sam započela moju gastropriču još s registracijom na Coolinariku, velika ljubav je postala i fotografija hrane. Sve recepte fotografiram sama, na dnevnom svjetlu i najviše na otvorenom prostoru (na balkonu ili u vrtu naše obiteljske kuće). Sve fotkam na otvorenom jer još nisam »naoružana« profesionalnom opremom i za moje uspjele i manje uspjele fotke je zaslužan moj mali Samsung ES9.


Koji je vaš recept najpopularniji, najkomentiraniji?


– Na blogu mi je recept za liker od crnog vina najpopularniji i ima najviše pregleda, a zanimljiv je podatak da je i na Coolinarici isto najpopularniji jedan liker i to onaj od marelice. Recept koji je najkomentiraniji i koji je nekako dobio najviše pozitivnih komentara i »dirnuo u dušu« čitatelje je objava koja se sastoji od jedne priče i dva recepta, a to je »Priča o jednom limunu, malo uspomena i pokoji recept«.


Medena pohana piletina (iz pećnice, bez jaja)



Sastojci za pohanu piletinu (za 4 osobe): 8 komada pilećih bataka ili zabataka (ili miješano) ili 4 komada pilećih prsa, 4 žlice maslinovog ulja, sol, svježe mljeveni crni papar, grančica svježeg ružmarina, par listića svježe kadulje ili suho začinsko bilje (majčina dušica, mješavina mediteranskih začina, mažuran), krušne mrvice, 4 žlice bagremovog meda, 4 žlice limunovog soka


Sastojci za fino varivo: 2 tikvice, 2 mrkvice, sol, svježe mljeveni papar, žličica svježih ili suhih začina (svježi peršin, suhi mažuran…), malo kima (u sjemenkama), malo maslinovog ulja


Priprema: Komade piletine operite i osušite kuhinjskim ubrusima. Svježe začinsko bilje grubo nasijeckajte. Možete koristiti i suho začinsko bilje. Pripremljene začine stavite u zdjelicu, dodajte im sol i papar te maslinovo ulje i sve promiješajte. U drugu zdjelu stavite pripremljene komade piletine pa je prelijte mješavinom ulja i začina i sve dobro utrljajte u komade piletine (da meso bude nauljeno sa svih strana). Komade piletine dobro uvaljajte u krušne mrvice i složite ih u pleh obložen papirom za pečenje. (Kada složim meso, po vrhu još lagano posipam ostatke krušnih mrvica, a ponekad još dodam na sve i malo sjeckanog svježeg začinskog bilja). Piletinu peći u zagrijanoj pećnici na 200 C oko 30 minuta. Dok se piletina peče, pripremite preljev od limuna i meda. U zdjelici promiješajte med i svježe iscjeđeni limunov sok da se sve fino poveže. Izvadite pleh s piletinom iz pećnice pa po njoj ravnomjerno žlicom rasporedite preljev i sve vratite u pećnicu još 10 minuta da se ispeče do kraja i dobije hrskavu koricu.Dok se meso peče, pripremite prilog. Možete pripremiti neko povrtno varivo ili lešo kuhanu blitvu i cous cous, pire krumpir, dinstanu rižu s curryjem… Ja često uz ovu piletinu pripremim fino varivo od mrkve i tikvica.