Nepoželjno sindikalno organiziranje

Žilić: Pritiske “gradskih struktura” na odgajateljice prijavili smo Međunarodnoj organizaciji rada

Hina

Ilustracija

Ilustracija

"Traži se od odgajateljica da se ne učlanjuju u naš sindikat, da ne reagiraju, da ne prosvjeduju“, tvrdi Žilić.



Sindikat obrazovanja, medija i kulture (SOMK) uputio je u ponedjeljak prijavu Međunarodnoj organizaciji rada zbog pritisaka kojima su na svojim radnim mjestima izložene odgajateljice u vrtiću u proteklih deset dana, rekla je Hini predsjednica sindikata Božica Žilić.


 


Pritisci su počeli nakon što je SOMK prije deset dana organizirao prosvjed radi zaštite dostojanstva struke i bolje uvjete rada u dječjim vrtićima, a Žilić kaže kako na odgajateljice pritisak rade “gradske strukture“ i to preko ravnatelja vrtića. “Traži se od odgajateljica da se ne učlanjuju u naš sindikat, da ne reagiraju, da ne prosvjeduju“, tvrdi Žilić.




Zbog toga je sindikat Međunarodnoj organizaciji rada prijavio grubo kršenje prava na slobodu sindikalnog organiziranja, govora i izražavanja. Žilić je naglasila da je nedavni prosvjed organiziran u slobodno vrijeme odgajateljica, odnosno da se nije radilo o štrajku.


SOMK je 5. svibnja na zagrebačkom Trgu bana Jelačića organizirao prosvjed pod sloganom “Daj 5 za DPS (Državni pedagoški standard)” tražeći da se broj djece u grupama dovede u zakonske okvire. Također traže da se hitno donese plan i razvoj mreže dječjih vrtića grada Zagreba, bržu izgradnju i otvaranje novih smještajnih kapaciteta i vraćanje uvjeta i načina dodjela stimulacije koji su bili na snazi do 31. prosinca 2015. voditeljima posebnih i kraćih programa. Traži i povlačenje odredbe o plaćanju prehrane radnika i povećanje financijskih sredstava za kupnju igračaka i potrošnog materijala.


 


Potporu odgajateljicama uputila je predsjednica zagrebačkog Gradskog odbora HNS-a Anka Mrak-Taritaš naglašavajući da su prijetnje nedopustive prijetnje. “Želim jasno istaknuti kako HNS Grada Zagreba, kao i ja osobno, prijetnje onima koji su odgajali i odgajaju našu djecu smatramo nedopustivim”, poručila je Mrak-Taritaš u priopćenju.


Naglašava da bi odgajateljice, koje upozoravaju na katastrofalno stanje u zagrebačkim vrtićima, netko trebao primiti na razgovor, a ne ih zastrašivati i prijetiti im otkazima. A onima koji ih zastrašuju i uskraćuju im ustavna prava, Mrak-Taritaš preporuča da pročitaju dvije ustavne odredbe koje govore da svi zaposleni imaju pravo osnivati sindikate i slobodno u njih stupati i iz njih istupati, te da je pravo na štrajk zajamčeno Ustavom.