Je li ovo stvarno kraj?

Trgovački sud u Pazinu upravo otvorio stečaj u Uljaniku: ‘Danas je ugašena hrvatska brodogradnja’

Hina

Foto Duško Marušić / PIXSELL

Foto Duško Marušić / PIXSELL

Sudac je na ročištu 24. travnja ustvrdio kako je zakonski rok odgode od 60 dana istekao, ali kako postoje rokovi za pobijanje pravne radnje te je prihvatio još jednu odgodu. Međutim, sudac Dujić je tada naglasio i kako će proglasiti stečaj, ako račun Uljanik Brodogradilišta do 13. svibnja ne bude deblokiran



Trgovački sud u Pazinu danas je odlučio da se pokreće stečaj Uljanik Brodogradilišta. Dug je veći od 164 milijuna kuna, a račun je blokiran dulje od 231 dana.


To znači da svih 1.100 radnika dobiva otkaz.


Sindikalist Boris Cerovac odmah je komentirao današnji rasplet situacije i rekao da je odluka – očekivana.




– Naravno da je bilo očekivano. Osam mjeseci radnici nemaju plaće i ne vidi se svjetlost na kraju tunela. Što se dgugo moglo očekivati? Očito je da je Država odavno digla ruke od nas i da nemamo što tražiti više. Uljanik postoji 163 godine. Bilo je vlasnikom Uljanika nekoliko država. Uvijek je bio njihov simbol. Ovoj državi, nažalost, to brodogradilište nije bilo potrebno, rekao je Cerovac i dodao da je danas “ugašena hrvatska brodogradnja”.


– Svaka čast Vladi što se potrudila da se tako nešto dogodi, rekao je.


»Ako netko misli da će brodogradnja ostati u Brodosplitu ili Brodotrogiru, grdno se vara. Jedino pravo brodogradilište koji je mogao graditi sofisticirane brodove je upravo Uljanik. Stoga, nestaje Uljanik a samim time i brodogradnja«, rekao je Cerovac.


Po njegovim riječima, odgovornost za to snose ponajviše Vlada i Hrvatski sabor odnosno »svi oni koji su mogli dignuti glas za brodogradnju i promptno reagirati, a to nisu učinili«.


»Svi su oni krivi za ovo što se danas dogodilo. Premijer te ministri gospodarstva i financija mogu govoriti koliko god žele da su nam oni pomogli. Oni zapravo nisu pomogli već je njima bio glavni cilj zatvoriti brodogradilišta u Puli i Rijeci. I oni su uspjeli u svojoj namjeri. Držali su radnike 8-9 mjeseci bez plaća, uništili su mnoge obitelji, dovele ih na rub egzistencije te u konačnici tjeraju ljude iz Uljanika, iz Istre, iz Hrvatske. Pitam se gdje je tomu kraj, tko je slijedeći«, rekao je Cerovac. 


Povjerenik Sindikata metalaca Hrvatske (SMH) u Uljaniku Đino Šverko također je razočaran nedjelovanjem države, državnih institucija, ministarstava i svih ostalih koji su, kako je rekao, »postali grobari hrvatske brodogradnje«.


»Oni nisu napravili ono što su cijelo vrijeme obećavali, a to je restrukturiranje. Cijelo vrijeme su nas zavlačili a sada im je najveća briga hoće li će naručitelj Jan De Nul pristati da se brod gradi u Hrvatskoj. Brinu se o željezu, o brodovima a o ljudima se ne brinu. To nije državnički, mi nemamo državnika koji bi presjekao tu agoniju. Mogao je to učiniti premijer Plenković ili ministar Horvat, no nisu napravili i može ih biti sram«, ogorčen je Šverko.


On je za slijedeći tjedan najavio dolazak mobilnih timova Zavoda za zapošljavanje u Uljanik, koji će radnike savjetovati o njihovim daljnjim pravima i postupcima.


Naime, rješenje o otvaranju stečaja bit će objavljeno najkasnije u roku tri dana i potom objavljeno te će biti imenovan i stečajni upravitelj Uljanik Brodogradilišta, a potom slijede i otkazi radnicima.


Šverko očekuje da će stečajni upravitelj u petak ili ponedjeljak doći u Uljanik Brodogradilište i početi uručivati otkaze radnicima.


Predsjednik Uprave Uljanik Brodogradilišta Sandi Božac rekao je kako je račun Uljanik Brodogradilišta u neprekidnoj blokadi 231 dan te kako je po najnovijim podacima Fine račun blokiran na iznos od 164,8 milijuna kuna, od čega 76,5 milijuna kuna otpada na potraživanja radnika.


»Idemo prema nekom kraju jer definitivno nismo našli razloga da odgodimo ovo ročište. Kinezi su pokazali određenu zainteresiranost, no to je dugotrajan proces i do sada nije primljena nikakva konkretna ponuda. Međutim, neovisno o stečaju kineski partner se uvijek može uključiti jer stečaj nije nešto što će ih otjerati, to nije presudan faktor«, izjavio je novinarima Božac.


Po njegovim riječima, Uljanik Brodogradilište trenutno ima 1.118 radnika, od čega njih 1.058 u Puli, a 60 u Rijeci.


U roku od tri dana sudac donosi rješenje, nakon čega će stečajni upravitelj krenuti dijeliti otkaze radnicima.


Na sudu je održano novo ročište u sklopu prethodnog postupka radi utvrđivanja pretpostavki za otvaranje stečajnog postupka u Uljanik Brodogradilištu, nakon što je sudac Ivan Dujić 24. travnja ročište odgodio za 13. svibnja.


Sudac je na ročištu 24. travnja ustvrdio kako je zakonski rok odgode od 60 dana istekao, ali kako postoje rokovi za pobijanje pravne radnje te je prihvatio još jednu odgodu. Međutim, sudac Dujić je tada naglasio i kako će proglasiti stečaj, ako račun Uljanik Brodogradilišta do 13. svibnja ne bude deblokiran.


Ročište je u travnju odgođeno zbog dolaska predstavnika kineskog China Shipbuilding Industry Corporation (CSIC), koji su krajem travnja i početkom svibnja obišli brodogradilišta u Puli i Rijeci, a još nije poznato kakva je njihova namjera u pogledu brodogradilišta Uljanik i 3. maj.


Predsjednik Uprave Uljanik Brodogradilišta Sandi Božac na tom je ročištu istaknuo da dolazak predstavnika kineskog brodogradilišta predstavlja još jednu šansu za opstanak te zatražio odgodu kako bi bila iskorištena i ta zadnja šansa da se tvrtka pokuša uloviti za slamku spasa.


Inače, nakon što su u proteklih mjesec dana stečajevi otvoreni nad četiri članice Uljanik grupe – sredinom travnja otvoren je stečaj Uljanik Proizvodnje opreme, početkom svibnja otvoren je i zaključen stečaj Uljanik Poslovno informacijskih sustava, a od prošlog tjedna u stečaju su i Uljanik TESU i Uljanik Strojogradnja Diesel, danas je i jedna od najvažnijih članica Uljanik grupe završila u stečaju,


Inače, krajem ovog tjedna, 17. svibnja treba se održati i ročište na kojem će se odlučivati hoće li se pokrenuti stečaj i krovne tvrtke grupe, Uljanika d.d.


Za sve je te tvrtke, kao i za brodogradilište 3. maj, prijedloge za otvaranje stečaja podnijela Financijska agencija (Fina), a zbog blokade njihovih računa dulje od 120 dana.


Za Uljanik Brodogradilište Fina je prijedlog za otvaranje stečaja podnijela krajem siječnja, zbog blokade računa koja je 21. siječnja iznosila 75,9 milijuna kuna. Uljanik Brodogradilište u tom je trenutku imalo 1.400 zaposlenih.


Ročište za Uljanik Brodogradilište bilo dva puta odgađano, najprije 29. ožujka, a potom i 24. travnja. To je zadnje ročište odgođeno zbog dolaska predstavnika kineskog China Shipbuilding Industry Corporation (CSIC), koji su krajem travnja i početkom svibnja obišli brodogradilišta u Puli i Rijeci, a još nije poznato kakva je njihova namjera u pogledu brodogradilišta Uljanik i 3. maj.