Godina mandata

SAMO PROBNI BALONI Kujundžićeva “reforma” zdravstva: Bombastične najave – nigdje projekata

Ljerka Bratonja Martinović

Jedan od rijetkih poteza koje je ministar zdravstva uopće proveo, pilot-projekt prioritetnih lista čekanja, pao već na prvom koraku / Foto Vedran KARUZA

Jedan od rijetkih poteza koje je ministar zdravstva uopće proveo, pilot-projekt prioritetnih lista čekanja, pao već na prvom koraku / Foto Vedran KARUZA

Od početka ministarskog mandata na čelu sustava opterećenog milijunskim dugovima, Milan Kujundžić je najavio svu silu poteza, no od svega toga – ništa. U većini slučajeva, o tim namjerama nije konzultirao nikoga, već ih je pustio u javnost zaobilazeći socijalne partnere, strukovne udruge, udruge pacijenata...



ZAGREB – Objavom plana za ukidanje koncesija u primarnoj zdravstvenoj zaštiti, ministar zdravstva Milan Kujundžić opet je priredio iznenađenje svima kojih se njegove reforme tiču: otkako je došao na Ksaver, aktualni ministar zdravstva funkcionira na principu »probnih balona«, pa svoje poteze prvo najavi u medijima, a tek onda ih razrađuje ili od njih odustaje. O posljednjoj objavi, bruje kuloari, ništa nisu znali ni u ministrovom kabinetu.


O ukidanju koncesija Kujundžić je tako prvo s TV ekrana obavijestio cjelokupnu javnost, da bi tek onda otkrio da model pretvorbe koncesija u ordinacije privatnog tipa i nije do kraja razradio pa se, na primjer, još uvijek ne zna što će sve liječnici preuzimati zajedno s ordinacijom, tko će biti vlasnik prostora u kojem rade, koja će biti cijena i uvjeti otkupa, kakva će biti pravila kod prodaje ordinacije…


Sva sila “poteza«


Na isti način, od početka ministarskog mandata na čelu sustava opterećenog milijunskim dugovima, koji već godinama vapi za temeljitom reformom, najavio je svu silu poteza, od mjerenja učinkovitosti rada u bolnicama, nagrađivanja liječnika, do uvođenja prioritetnih lista čekanja, spajanja bolnica, uvođenja košarice zdravstvenih usluga, skupljeg ili obaveznog dopunskog osiguranja, naplaćivanja nadstandardnih zdravstvenih usluga. U većini slučajeva, o tim mjerama nije konzultirao nikoga, već ih je pustio u javnost zaobilazeći socijalne partnere, strukovne udruge, udruge pacijenata…





– mjerenje učinkovitosti rada u bolnicama


– nagrađivanje liječnika


– uvođenja prioritetnih lista čekanja


– spajanje hrvatskih bolnica


– uvođenje košarice zdravstvenih usluga


– naplaćivanje nadstandardnih zdravstvenih usluga



Tako je jedan od rijetkih poteza koje je uopće proveo, pilot-projekt prioritetnih lista čekanja, pao već na prvom koraku. Bojkotiraju ga, naime, svi liječnici koji bi ga trebali provoditi, i u bolnicama i u ordinacijama obiteljske medicine jer su smjernice po kojima bi trebali raditi – tvrde – medicinski neutemeljene i pravno opasne. Prioritetne liste čekanja Kujundžić je zamislio tako da, prema smjernicama napisanim u Hrvatskom liječničkom zboru, pacijenti s najtežim bolestima ne smiju čekati dulje od 10 do 15 dana. Liječnici to smatraju besmislenim, jer smjernice navode hitna stanja koja se u bolnici zbrinjavaju odmah, a nitko od takvih »prioritetnih« pacijenata ionako ne čeka. Uvođenje prioritetnih lista čekanja u sve bolnice ministar je najavio za rujan, ali o tome već neko vrijeme šuti.


I priče o nacionalnom konsenzusu oko novih izvora financiranja u zdravstvu ostale su po strani. Proljetos je Kujundžić, pritisnut bolničkim dugovima, najavljivao da će se u najkraćem roku raspravljati o tome hoće li se novac za zdravstvo namaknuti od skupljeg dopunskog osiguranja, poreza na duhan i alkohol ili će se uzeti od imućnijeg sloja građana. Njegov prijedlog ni javnost ni socijalni partneri do danas nisu vidjeli, niti ih ministar više spominje. Sveučilišna bolnica u Blatu jednako je nedokučiv projekt: u Ministarstvu zdravstva o njemu, osim onog što je ministar iznio pred kamerama, ne znaju ništa.


Mimo struke


Na isti tajanstveni način, ministar Kujundžić priprema i novi Zakon o zdravstvenoj zaštiti. Reformski zakon koji se tiče svakog od nas kuje se na Ksaveru, a da o njemu nitko ništa ne zna, čak ni oni koje je ministar zdravstva po zakonu dužan konzultirati.


Poteze prvo najavi u medijima, a tek onda ih razrađuje ili od njih odustaje – Milan Kujundžić / Foto Denis LOVROVIĆ


Poteze prvo najavi u medijima, a tek onda ih razrađuje ili od njih odustaje – Milan Kujundžić / Foto Denis LOVROVIĆ



Predsjednik Hrvatske liječničke komore (HLK) Trpimir Goluža tako je krajem prošlog tjedna od ministra zatražio pojašnjenje najavljenog ukidanja sustava koncesija i formiranju sustava ordinacija kao oblika vlasništva. Premda ima zakonsku obvezu konzultirati strukovne komore u izradi svakog zakona i propisa koji se tiče liječništva, ministar to nije učinio. Štoviše, komoru nije konzultirao ni u izradi modela nagrađivanja liječnika, što se izravno tiče njihovog članstva. Liječnička se udruga HUBOL na primjer, već izjasnila da je ta ideja u hrvatskim bolnicama neprovediva, a tek kad je »graknula« protiv ministrove ideje, dobila je poziv za sudjelovanje u radnoj skupini koja radi na novom zakonu. Ako uključi i druge koje je zaboravio, taj bi zakon ministru Kujundžiću mogao biti prvi ozbiljan projekt koji je na kraju prve godine mandata pokrenuo.